Pěstování a skladování rozmarýnu
15. 05. 2018
Přečteno: 2468x
Pěstování rozmarýnu
Rozmarýn je bohatě rozvětvená rostlinka s úzkými šedozelenými lístky. Kromě léčivých účinků a aromatické chuti nám poslouží jako ozdoba zahrádky anebo balkónů. Mezi červnem až srpnem se totiž obsype bílými, modrofialovými anebo dokonce i růžovými kvítky.
- Pořiďme si květináč anebo truhlík, do kterého semínka rozmarýnu zasejeme. Vysazování přímo do záhonku není vhodné. Rozmarýn by zimní mrazíky venku nepřežil, a tak ho s příchodem chladnějšího období musíme přesunout domů. Zvládne teploty do 10 °C. Pokud ho přesto chceme dát do záhonu, dejme ho tam i s květináčem, který na zimu vyndáme.
- Ideální je pro rozmarýn směs zahradní zeminy, písku a listovky.
- Rozmarýn potřebuje světlé místo. Jak na zahrádce, tak na balkoně. Přímý sluneční svit mu nevadí, naopak prospívá jeho aroma.
- Ideální umístění je v závětří. Až ho budeme mít přes zimu doma, dejme si pozor na průvan.
- Je citlivý na přemokření. Naopak ho zalévejme pouze tehdy, až bude zemina suchá. Nevystavujme ho také vyšší vlhkosti vzduchu.
- Přihnojujme ho jednou za 3 týdny. Pokud jej ale už plánujeme využít v kuchyni, nehnojme ho anebo využijme výluhy na čistě přírodní bázi.
- Na konci léta zálivku postupně snižujme. Díky tomu začnou stonky rozmarýnu dřevnatět a příští rok bude o něco větší.
- Na jaře rozmarýn přesazujeme.
Tip: K sušení sbíráme lístky rozmarýnu předtím, než rostlina rozkvete. A pokud si budeme chtít rozmarýn namnožit, vyzkoušejme řízkování.
Skladování sušeného rozmarýnu
Rozmarýn, stejně jako jiné koření, skladujeme ve vzduchotěsných kořenkách, ideálně v šuplíku anebo za dvířky kuchyňské linky. Škodí mu totiž přímé sluneční záření, vlhkost a teplo.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování rozmarýnu