Len setý /Linum usitatissimum/

Len setý /Linum usitatissimum/

Len setý – popis

Len setý je jednoletá bylina s válcovitou lodyhou, u vrchu rozvětvenou, vysokou do 1,5 metru. Listy jsou kopinaté, střídavé. Květy jsou jasně modré nebo fialové, s dlouhými stopkami, na vrcholu stopky složené do řídkých hroznů. Kalich i koruna jsou pětičetné a pěti tyčinkami. Plod je pukající tobolka s mnohými světle hnědými, lesklými semeny.

Len setý – léčivé účinky

Semena mají laxativní (pročišťující), hlenotvorný a protizánětlivý účinek. Předepisuje se při zácpě, při zánětech dýchacích cest (suchý kašel, bronchiální katar), trávicího ústrojí (žaludku, střev) a močových cest (záněty a kameny v močovém měchýři a ledvinách). Zevně se používá při popáleninách, zánětech sliznice a kůže, otocích a vředech (forma obkladu). V lidovém léčitelství se semena lnu používají i při hyperaciditě, chrapotu, při prostatě, žlučníkových kamenech, cukrovce aj. Rozdrcená lněná semena anebo lněná moučka se používají ve formě obkladu (smíchá se s horkou vodou a nanese na gázu). Lněný olej smíchaný se stejným množstvím bílku nebo vápenné hmoty velmi dobře účinkuje na rány z popálenin.

Použitelné části lnu setého: semeno

Období květu: červen až srpen

Len setý – použití v kuchyni a pěstování

Len setý se dnes pěstuje jako důležitá přadná a olejná rostlina v několika formách po celém světě s výjimkou tropických oblastí. U nás se pěstuje především v podhorských a horských oblastech s vyššími srážkami, nejvíce na Českomoravské vysočině. Len se rozmnožuje generativně, tobolky zrají od července do srpna. Vysévá se od konce března do začátku května, semena klíči dobře již při teplotách 2 - 3 °C. Semena obsahují 30 - 40% oleje, který se používá hlavně k technickým účelům, např. k výrobě mýdla, kosmetických prostředků, fermeže, tiskařských barev, linolea, tmelu, apod. V některých státech je používán jako stolní. Semena se používají v lékařství i ve veterinárním lékařství.

Sliz vylučovaný osemením je surovinou k výrobě apretury na textil. Lněné semeno má jednu, v rostlinné říši ojedinělou vlastnost - dokáže na sebe vázat velké množství vody a silným nabobtnáním mnohonásobně zvětšit svůj objem. Po konzumaci ho tato jeho schopnost, spolu s dalšími účinnými látkami v něm obsaženými, řadí na první místo při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy a zastavení průjmu. Jestliže nám dobře nefungují střeva, nastává v nich hnilobný proces, při kterém vznikají jedovaté zplodiny. Krev je rozvádí po celém těle, a tím se organismus tráví, čímž se snižuje činnost imunitního systému. Semeno lnu svým zvětšeným objemem dokáže tuto zastavenou činnost obnovit. Navíc lněné semínko léčí záněty žaludku, žaludeční vředy, pomáhá při redukčních dietách. Obsahuje i vzácné nenasycené mastné kyseliny, které nám chrání srdce a cévy, pomáhají při kožních obtížích, astmatu, migrénách a jsou velmi vhodnou prevenci před vznikem rakoviny.

Lněné semeno je vhodný doplněk pro ženy, protože upravuje menstruaci, pomáhá porodům, je po něm kvalitnější mateřské mléko, zmírňuje klimakterické obtíže a je prevenci před rakovinou pohlavních orgánů a prsou. Každá žena by měla již od útlého věku sníst denně 1 - 2 čajové lžičky mletého semene a zapít sklenicí vody. Semeno bychom měli užívat vždy mleté, protože jinak se neuvolní důležité látky. Lněné semínko můžeme přidávat do moučníků, domácího chleba, jogurtů, tvarohu a pomazánek.

Tip: Lněná kúra proti zácpě

Dvě lžíce lněných semen zalijeme vodou, sojovým mlékem (může být i kravské) nebo ovocnou šťávou. Necháme trochu odstát a konzumujeme dvakrát denně po polovině výluhu jako součást běžné stravy, kterou upravíme tak, aby obsahovala více ovoce a zeleniny. Kúra by měla trvat 3 - 4 dny, zvýšíme i denní příjem tekutin na 2 - 3 litry. Nejlépe pijeme neslazenou, neperlivou vodu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.