Granule pro kočky při správném dávkování zajišťují optimální denní příjem kalorií, aby kočka netloustla a měla dostatek energie
22. 06. 2018 Přečteno: 2438x

10 rad jak správně krmit kočku. Granule pro kočky je potřeba doplnit i o konzervy a pamlsky

Nejen my lidé, ale také naši mazlíčci potřebují správně jíst, aby byli zdraví a netrpěli žádnými zažívacími problémy. Víte třeba, jak správně krmit kočku, aby dostala do svého těla všechny potřebné látky a živiny? Pokud ne, poradíme vám, jak vybrat to nejlepší krmivo pro kočku, jak často kočky krmit a čemu se raději vyhnout.

1. Krmivo pro kočky musí být především vyvážené

V potravě musí být zastoupeny všechny nezbytné látky, které kočka potřebuje. Samozřejmostí je také přístup k čerstvé vodě po celý den. Správné krmivo pro kočky by mělo obsahovat:

Čtěte také:

Jak vybrat nejvhodnější granule pro kočky a koťata

  • bílkoviny - podílejí se na procesu trávení, hojení i produkci krevních buněk
  • aminokyseliny - nedostatek vede k poruchám zraku nebo činnosti srdce
  • minerální látky - strava by měla obsahovat vyvážený poměr fosforu a vápníku, vápníku musí být vždy více, aby kosti nezačaly řídnout
  • vitamíny - napomáhají k látkové výměně u koček
  • tuky - mají vliv na zdravou srst i na celkovou vitalitu organismu

2. Jak často kočku krmit: záleží na jejím věku

Rozdílně budeme krmit kotě a dospělou kočku, protože každá potřebuje něco jiného. Kotě krmíme častěji, a to asi 4krát až 5krát denně po malých dávkách. Četnost postupně snižujeme a zhruba od 6.měsíce krmíme jen 2krát denně. Pokud si však nejste jisti, kolik krmiva pro kočky je potřeba, podívejte se na obal od krmiva, kde si přečtete vše potřebné.

3. Krmivo pro kočky by mělo mít správnou teplotu

Jídlo pro kočky by nemělo být hlavně studené a prošlé. Pokud kočka málo jí, zkuste krmení ohřát na teplotu asi 38° C. Kočka má totiž jen 500 chuťových pohárků, na rozdíl od člověka, který jich má 9000. Proto je pro ně teplota a konzistence mnohem důležitější než chuť.

4. Vybírejte kočkám jen kvalitní produkty

Na trhu je k dostání krmivo pro kočky různých značek. Vsaďte vždy na ty kvalitní a osvědčené. To, zda je kvalitní, můžete přibližně odhadnout podle ceny. Ty nejlevější jsou často pro kočku spíše škodlivé, jelikož neobsahují vyvážený poměr látek a živin.

5. Granule pro kočky obsahují veškeré důležité látky

Granule pro kočky jsou jasnou volbou, jelikož dají kočce veškeré potřebné látky ve správném poměru. Ale to není vše, čím můžete kočku krmit. Je potřeba dopřát jí do misky i něco jiného, než je pouhá suchá strava.

6. Kočky ocení i konzervy a pamlsky

Jídelníček kočky musí být také vyvážený. Nedávejte jí jen jeden druh jídla, ale občas jí dopřejte také:

  • Konzervy - obsahují vysoký podíl vody, který působí jako prevence proti močovým kamenům.
  • Pamlsky - nejenže si kočka zaslouží občas i dobrotu, ale například dentální pamlsky jí také pomáhají redukovat zubní plak, zabraňují tvorbě zubního kamene nebo omezují zápach z tlamy.

7. Vyzkoušejte barfování

Barfování znamená, že kočku krmíte syrovým masem. Nemusíte se ho vůbec obávat, pokud budete kočce připravovat čerstvé vnitřnosti a poživatelné kosti. Jedná se o přirozené složení kočičí potravy. Odpůrci ale naopak tvrdí, že hrozí nakažení parazity. Pokud bude jídlo vždy čerstvé a dobře upravené, nemusíte mít strach. Každopádně kočku je dobré nechat odčervit přibližně každého půl roku, ať už jí syrové maso nebo ne.

8. Zbytky od obědu není způsob, jak správně krmit kočku

I když jsou kočky mlsná stvoření, nemůžeme jim dávat vše, na co si vzpomeneme. Rozhodně jim nedáváme zbytky z kuchyně. Kočky dále nesmějí především:

  • sladkosti
  • kořeněné maso
  • kravské mléko
  • nepoživatelné kosti

9. Krmte kočku pravidelně

Kočky mají rády režim. Snažte se je proto krmit pravidelně, a to třeba ráno a k večeru. Když budete kočce prostírat pokaždé jinak, bude z toho akorát nevrlá. Dávejte jí také optimální množství, aby neměla hlad a ani aby nebyla zbytečně přecpaná.

10. Vyvarujte se nejčastějších chyb

Na závěr vám prozradíme, jaké jsou nejčastější chyby, které chovatelé při krmení koček dělají a které jim mohou způsobit problémy. Jsou jimi především:

  • nízké/vysoké krmné dávky
  • špatný poměr minerálních látek, bílkovin, tuků a aminokyselin
  • časté střídání různých značek krmiva
  • nepravidelné krmení a špatná teplota

Abyste se vyvarovali následným zdravotním problémům, je potřeba držet se pravidel, jak správně krmit kočku. Pokud bude mít však vaše kočka problémy s příjmem potravy, bude zvracet nebo mít průjem, může se jednat o závažná onemocnění a nejen o chyby v krmení kočky. Proto je potřeba navštívit veterináře, aby vám jasně řekl, kde může být zádrhel.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo