Babské rady proti blechám psím aneb Zbavte se parazitů přírodní cestou a jednou pro vždy!
Babské rady proti blechám můžete uplatnit, pokud dáváte přednost přírodním cestám. K srsti a kůži mazlíčka jsou leckdy mnohem šetrnější a skutečně dokážou zatočit s nepříjemnými parazity. Zjistěte s námi nejen konkrétní alternativní metody hubení blech, ale také to, jak psí blechy rozpoznat a jakým způsobem působit preventivně.
Psí blechy jsou nenápadní škůdci, kteří mohou život mazlíčka velmi znepříjemnit. Způsobují totiž svědivost a v extrémních případech i závažnější kožní obtíže. Radost z nich ovšem nebude mít ani chovatel, neboť tento nevábný hmyz může přechodně parazitovat i na člověku. Babské rady proti blechám tedy přijdou určitě vhod!
Ještě, než přejdeme k babským radám proti blechám: Jak poznat, že se parazit zabydlel v srsti mazlíčka?
Je samozřejmé, že nejprve musíte přijít na přítomnost blech v psí srsti, nežli začnete používat ony konkrétní babské rady proti blechám. Kontrola mazlíčka je snadnou záležitostí – prostě jen rozhrňte jeho srst a pátrejte po tmavých tečkách zbarvených do hnědočerveného odstínu. Zaznamenat můžete i černé tečky připomínající drobná zrníčka pepře neboli bleší trus – ten lze krom jiného nacházet také v pelíšku psa. A na jakou část psího těla se zaměřit nejvíce? Určitě na břicho a vnitřní strany stehen. Blechy totiž nemají rády světlo a shromažďují se nejčastěji v srstnatějších oblastech.
Babské rady proti blechám v praxi
Jste-li zastáncem alternativních metod, můžete dát babským radám proti blechám jistě šanci. Vhodné je však vyhnout se jakýmkoliv octům (ať tomu bílému, kvasnému nebo jablečnému). Jejich kyselost a zápach sice parazity může odradit, platí však za přírodní prostředky s velmi omezeným účinkem. Raději vsaďte na toto:
- Kokosový olej: jedná se o přírodní a netoxickou alternativu k chemickým repelentům. Tuk v oleji obalí exoskelet parazitů, omezí jejich pohyb a začne je dusit (své však udělá i obsah kyseliny laurové, která působí jako přírodní repelent). Kokosový olej nejprve rozetřete v dlaních a pak jej naneste na celou srst (až na kůži). Aplikujte nejlépe venku – blechy totiž vyskáčou z psího kožichu.
- Přírodní repelent: ten připravíte z litru horké vody, svazku čerstvého rozmarýnu, šalvěje a trochy citronové šťávy. Suroviny nechte ve sklenici louhovat přes noc a pak nastříkejte rozprašovačem na psí srst (ideálně před procházkou venku). Zvýšenou pozornost věnujte břichu, nohám, ocasu a uším.
- Esenciální oleje: s těmi ovšem zacházejte velmi opatrně - při přímém kontaktu se zvířetem. Vsadit můžete na cedrový olej nebo olej z citronové trávy – ideálně použijte doma v difuzéru, anebo pak přimíchejte pár kapiček do výše uvedeného kokosového oleje. Rozředit vonný olejíček můžete i ve vodě.
- Čerstvé listy z ořešáku: pokud chováte pejska venku na zahradě v boudě a zjistíte, že má blechy, vložte do jeho přístřešku pár ořešákových listů (aspoň na pár hodin). To však udělejte v momentu, kdy bude pejsek s vámi na procházce, výletu či na zahradě – aroma listů je totiž velmi intenzivní. Jakmile se mazlíček bude vracet do boudy, listy odstraňte.
Když babské rady proti blechám nezaberou aneb Klasické postupy
Někdy mohou být babské rady proti blechám neúčinné, což by vás mělo přimět k nákupu oficiálních antiparazitních přípravků v podobě šamponů, sprejů, tablet, roztoků a podobně – pokud nějaký použijete, držte se jen jeho (není dobré kombinovat vícero druhů produktů). Poradit se můžete také s veterinářem, jaká metoda odblešení je pro vašeho pejska vhodná. A pomoci může i jednorázové odčervení prostřednictvím podání tablety nebo jiného odčervovacího prostředku.
Věděli jste, že blechy hynou už při teplotě nižší jak 8 °C a vyšší jak 35 °C? Bleší vajíčka jsou pak o něco citlivější na chlad a hynou už při teplotách pod 13 °C. Proto jsou tito parazité rozšíření hlavně v teplých měsících.
Babské rady proti blechám si nechte v záloze – lepší je preventivní působení! Jak na to?
Pokud budete působit preventivně po celý život vašeho psího mazlíčka, nemusíte jistě řešit žádné babské rady proti blechám. Proto zapátrejte po nejvhodnějších metodách antiparazitní obrany. Každému zvířeti totiž sedne něco jiného. Jeden může dobře snášet antiparazitní obojek a druhý zase tabletu. Je tedy jen na vás, co upřednostníte. Prostředků je na trhu více než dost, včetně velmi šetrných a účinných elektrických odpuzovačů blech a klíšťat. A také nezapomeňte důkladně pečovat o prostředí mazlíka! Pravidelně tedy perte jeho pelíšek a také všechny bytové textilie, pakliže žije s vámi doma. Opomenout byste ovšem neměli ani pečlivé vysávání a vytírání bytu dezinfekčními (nejlépe přírodními) přípravky. Čistota je zkrátka půl zdraví – a to platí nejen pro vás, ale samozřejmě i pro pejsky.
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků