Cestování se psem v autě může být náročné. Pes v autě musí být hlavně dobře zajištěn
Chcete se se svým pejskem vydat na dovolenou či nějaký výlet autem? Víte, že nestačí jen dát miláčka do auta a vydat se na cestu? Pokud ne, máme pro vás několik tipů a rad ohledně cestování se psem v autě. Jakožto majitel psa a také řidič musíte dodržovat mnohé předpisy, existuje totiž několik pravidel. Pes v autě musí být hlavně bezpečně zajištěn, aby nemohlo dojít k neštěstí. Potřebovat budete kvalitní postroj na psa. Přemýšlet ale musíte i nad jeho umístěním v autě.
Pes v autě potřebuje především bezpečí
Mnoho majitelů psů rádo a často cestuje se svým pejskem v autě. Pokud počasí přeje, nechceme přeci nechat zvířátko samotné doma zatímco my si užíváme krásného počasí. Spousta majitelů ví, jak správně zajistit pejska, aby nehrozilo nebezpečí jak samotnému mazlíčkovi, tak ani řidiči a okolí. Mnozí pejskaři ale stále tápou a nevědí, jak se v takových případech zařídit.
Na co byste tedy měli hlavně pamatovat? Na prvním místě je bezpečnost. Pejsek nesmí pobíhat jen tak po autě, jelikož může snadno rozptýlit řidiče a zapříčinit nehodu. Jak tedy na to?
Cestování se psem v autě: jak se na na cestu připravit?
Psa nemůžete do auta jen tak posadit jako dítě nebo dospělého člověka. On se o sebe postarat neodkáže, vše musíte zařídit vy sami. A jak na to? Existuje několik možností pro přepravu psa:
Většího psa převážíme v kufru auta, který je ale samozřejmě v otevřeném stylu, aby pes mohl nahlížet k vám do auta. Aby nemohl přelézt dopředu, lze nainstalovat mříž nebo síťku.
Větší plemena lze převážet také na zadním sedadle, vždy musí být připoutaný na krátko, aby se nemohl dostat až k vám dopředu.
Menší plemena, jako jsou třeba yorkšír nebo čivava, by se neměli převážet na předním sedadle. Využít můžete klec nebo autosedačku pro psa, kam pejska na chvíli umístíte.
Jestli máte smečku psů, do jednoho auta se vám těžko všichni vlezou. Proto lze pořídit vozík s kójemi, kdy bude bezpečnost pejsků skvěle zajištěna. Navíc se nebudete muset obávat, že pejsek zašpiní auto. Nejedná se o levnou alternativu, ale pokud jste majitelem většího počtu psů a chcete cestovat i s nimi, pak je vozík nutností.
Samozřejmě s sebou nezapomeňte na cestu přibalit i oblíbené dobrůtky a kvalitní krmivo, které bude potřeba i na pouhopouhý jednodenní výlet. Krmivo dodá pejskovi dostatek energie na výletování, bude silný, šťastný a zdolá s vámi všechny výletní překážky.
Pes v autě potřebuje kvalitní postroj na pás
Abyste mohli pejska připoutat a dobře zajistit, potřebujete pro něj koupit kvalitní a bezpečný postroj na pás. Snadno si na něj zvykne i malé štěně, které má zkušenost s obojkem a vodítkem. Při koupi musíte vědět rozměry pejska a vždy je lepší jít do obchodu s ním, abyste si vyzkoušeli, zda mu opravdu sedne, jestli ho neškrtí nebo zda není postroj náhodou příliš velký a volný.
Existuje mnoho značek a variant, vždy však dbejte na to, aby byl postroj z kvalitního materiálu. Využít ho totiž můžete nejen při cestování se psem v autě, ale i na procházky a venčení.
Zkusit můžete také autodeku, což je velmi snadný způsob, jak psa převážet na zadním sedadle, aniž by auto zašpinil. Tato deka má našitá pouta pro přichycení k podhlavníkům a za rohy sedaček. Je tedy patřičně bezpečná.
Pes v autě - předpisy nejsou zcela jasné
Jestli nebudete mít pejska v autě zajištěného a zastaví vás policie, pak můžete dostat pokutu. Ptáte se, zda existuje nějaký specifický předpis, jak s pejskem cestovat? Náš zákon nic takového jasně neříká. Pouze dává najevo, že pes musí být zajištěn tak, aby neohrozil okolí. Zde máme zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. §52, bod 5:
„Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Zjednodušeně řečeno, pejsek vás nesmí ohrozit při cestování, jelikož pokud budete vyrušeni a rozptýleni, můžete snadno způsobit dopravní nehodu a tím ohrozit i své okolí. Nikde tedy není jasně zmíněno, že pes musí být v kleci, na zadním sedadle, v kufru a podobně. Pokud ale policisté uváží, že zvíře je nedostatečně zajištěno, můžete zaplatit až 2 000 korun.
Cestování se psem v autě: co dělat, když je psovi špatně
Často se stává, že pejskům je v autě špatně. Příčinou je to, že není pes zvyklý cestovat anebo že je cesta pro něj příliš dlouhá. Při cestování se psem v autě nezapomínejte hlavně na tyto rady:
- Naplánujte si pravidelné přestávky a nechte pejska, aby se prošel nebo vyvenčil.
- Jestli je mu špatně, snažte se na nejbližším možném místě zastavit, dejte mu vodu nebo ho nechte projít se po okolí.
- Nezapomínejte přibalit misku na krmivo i vodu.
- Dejte mu do auta oblíbenou hračku nebo deku.
Cesta se psem v zahraničí: nezapomínejte na psí pas
Když se vydáte se psem v autě do zahraničí, pak mějte na paměti, že je potřeba předem zařídit mnoho věci. Potřebovat budete:
- platný psí pas
- identifikace zvířete mikročipem
- očkování proti vzteklině
Vždy se také podívejte na předpisy a pravidla země, do které se se psem vydáváte. Před odjezdem se proto raději vždy ujistěte a informujte se na Státní veterinární správě nebo velvyslanectví příslušné země.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků