Chov cvrčků v domácích podmínkách
Napadlo vás, že si krmivo pro plazy nebo pavouky budete zajišťovat sami? Chov cvrčků má některá úskalí, ale pro chovatele je někdy k nezaplacení pocit, že si mohou vybrat cvrčka podle potřebné velikosti. Když odchováváte malý masožravý hmyz (kudlanky, sklípkani), je pak taková cvrččí kolonie záchranou.
Jak na to? A musím se se s chovem cvrčků odstěhovat do garáže?
Druhy cvrčků k chovu ve zkratce:
Cvrček domácí: jeho životní cyklus trvá nejdéle, je také náchylnější na uhynutí
Cvrček banánový: má střední velikost, na chov je nenáročný
Cvrček krátkokřídlý: je menšího vzrůstu, pro menší zvířata a nejodolnější
Cvrček dvojskvrnný: není náročný, ale je hlasitý
Cvrček stepní: není tak hlasitý a dobře se množí i v nedokonalých podmínkách
Chov cvrčků popravdě nelze dělat v bytě ani domě, jsou velmi hluční a to i banánový cvrček, který spíše lehce ševelí. Ideální pro chov je samostatná místnost, garáž nebo zahradní domek, kde v chladných měsících můžeme přihřívat box s cvrčky. Oddělenou místností se také snižuje množství komplikací, které vzniknou, kdyby vám některý chov utekl.
Chov cvrčků: Chovatelské potřeby pro chov cvrčků
Pro chov potřebujeme:
- Boxy s uzavíratelným víkem dostatečně odvětrané (chovatelská násada snadno chytá plíseň), díry nestačí a je v hodné udělat v boxu mřížky se síťkou (nádrže velikosti 50 x 50 x 35 cm)
- V boxech pak jsou plata od vajec, jako podklad pak písek (nikoliv lignocel nebo ubrousky, které též chytají vlhkost)
- Součástí boxu je napáječka (stačí ta pro křečky nebo různé typy vodního gelu, aby se cvrčci netopili v nádobách s vodou)
- Součástí boxu je miska na krmení, kterou musíte po každém krmení vyčistit. Cvrččí výkaly můžeme využít jako hnojivo na zahradě nebo zkompostovat.
Důležité je mít v boxu vždy čisto, žádné zbytky krmiva ani vlhkosti. Dokonce se doporučuje box jednou za čas, každé 2 – 3 měsíce vyměnit kompletně za nový box, včetně chovného materiálu, protože každý chov cvrčků začne dříve či později bojovat s roztoči a plísněmi. Pravidelně chov desinfikujte, ale někteří chovatelé tvrdí, že roztoči a plísně začínají být po nějaké době na jisté druhy desinfekcí rezistentní, proto je vhodné desinfekční přípravky střídat.
Krmivo pro cvrčky: ovoce, zelenina, strouhanka, ovesné vločky, sušené mléko, granule pro psy a kočky (a prodávají se i hotové vločkové směsi pro krmení cvrčků).
Množení cvrčků
Dospělí cvrčci se množí poměrně snadno, ale potřebují k tomu dostatečně vysokou teplotu. Proto musíte mít možnost box vytápět (žárovky, topné podložky, topné kabely nebo kameny). Teplota musí být alespoň 29 °C.
A nyní je čas na lignocel.
Ten není vhodný jako podestýlka, protože snadno vlhne, ale v malých krabičkách ho vložte do boxu. Láká cvrčky ke kladení vajíček. Lignocel by měl být lehce vlhký.
Nádobky s nakladenými vajíčky pak odebíráme do chovné líhně, protože dospělí cvrčci napadají jak vajíčka, tak vylíhlou mládež.
Mláďata pak oddělujeme podle věku do různých dalších nádob vybavených jako nádobu pro dospělé cvrčky a krmíme stejnými postupy.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků