Bodnutí či kousnutí hmyzem je v létě poměrně běžná záležitost

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Jak se bránit, chránit, případně postižené místo ošetřit

Kousnutí či bodnutí hmyzem může být hodně nepříjemným zážitkem. A to navíc ještě v případě, když nemáte tušení, jaký tvor vám na těle zanechal bolestivý oteklý šrám. Rozhodně ale není na místě panikařit. V našich podmínkách je kousnutí či bodnutí hmyzem většinou neškodné. I když některé štípance zanechají opravdu velkou bolest nebo památku na těle.

Podle následných přínaků můžeme dokonce i snadno poznat, kdo se do nás pustil. A podle toho odhadnout také míru závažnosti. Většina kousnutí či bodnutí způsobuje červené bolestivé hrbolky, které svědí nebo pálí. Například včela zanechá, krom červeného hrbolku s bílým kolem, ještě žihadlo. Když vás kousne blecha, objeví se na kůži několik kruhovitých, vedle sebe umístěných, ostře ohraničených fleků. Štěnice zanechá malé kousnutí, které zčervená a svědí, ale může mít na svědomí i závažnou alergickou reakci. Tu můžete mít i od obyčejného komára. A pozor na klíšťata, ta navíc přenáší i nemoci. Flek na kůži po vytažení klíštěte je pak navíc nutné ještě několik dní pozorovat.

Kousnutí či bodnutí hmyzem doma i venku

Většina šrámů od hmyzu se přenáší přímo z hmyzu. Dvěma výjimkami jsou však štěnice a vši. Především pak i štěnice mohou roznášet některé nemoci a jak na štěnice, tak i na vši, se může objevit alergická reakce. Pokud by k něčemu takovému došlo, domluvte se s lékařem na dalším postupu nebo si alespoň zajděte do lékárny za farmaceutem a poraďte se o vhodném přípravku, který může alergii eliminovat. A zároveň si nechte poradit, jak se cizopasníka co nejúčinněji zbavit. I na to je v lékárnách spoustu účinných prostředků.

Čtěte také:

Jak se bránit bodnutí hmyzem? Zatočte se svěděním a otokem

Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům a komárům a zatočte s obtížným hmyzem!

Kávová sedlina jako přírodní hnojivo, repelent i peeling. 6 zajímavých nápadů, jak ji zužitkovat

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Štípanec od komára

Teď v létě, a hlavně u vody, nejsou výjimkou štípance od komárů. Ve velkých vedrech se navíc snažíme doma co nejvíce větrat a tak máme často komáry i doma. Je těžké se jich zbavit, i když určité možnosti jsou. Komáři nesnesou vůni levandule, kterou můžete po svém bytě šířit například prostřednictvím odpařovače esenciálních olejů. Rovněž některé byliny a rostliny, které jsou nyní v květu, mohou hmyz přirozeně odpuzovat. Patří sem například muškáty, měsíček, šanta kočičí, rozmarýn, citronová tráva, mateřídouška a perfektně účinný je čerstvý vratič obecný. Natrhejte kytici rostlin, dejte ji do vázy a umístěte například k posteli. Ručíme vám za to, že budete mít v noci klid. Případné svědění po štípnutí pak zaručeně zklidní čistý esenciální levandulový olej.

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Štěnice si na vás brousí zuby doma

O štěnici domácí se dlouho nemluvilo, ale poslední dobou je o ní slyšet zase celkem dost. Není vůbec problém si ji donést domů. Z dopravního prostředku, z divadla nebo třeba z letního festivalu. Štěnice se pak aktivně šíří v ložním prádle, oblečení v zavazadlech, ale dokonce i ve starém nábytku… Je to oválný bezkřídlý hmyz, rezavě červený až mahagonový a je dorůstá délky až sedm milimetrů. Kousnutí sice nebolí, ale můžete se objevit alergická reakce a a rozhodně budete mít v místě kousnutí intenzivně svědící a bolestivý červený šrám. Ten pomůže zklidnit potření citronovou šťávou, třezalkovým olejem nebo roztokem vody a jedlé sody.

Hmyz nám může někdy pěkně znepříjemnit život

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Klíště je třeba vytočit nebo vytáhnout?

Je úplně jedno, jak se klíštěte zbavíte. Důležité je udělat to rychle! Zapomeňte na staré povídačky o vytáčení proti směru hodinových ručiček a podobně. Klíštěte se snažte zbavit hlavně co nejdříve. Některá klíšťata totiž mohou přenášet nebezpečná onemocnění jako je encefalitida nebo lymská borelióza. Budete-li mít podezření, že něco není v pořádku nebo se objeví zvýšená teplota či nechutenství, okamžitě navštivte lékaře a informujte ho o tom, že vás kouslo klíště. Rozhodně však preventivně nezapomeňte používat repelent! Po vytažení klíštěte je pak vhodné místo vydezinfikovat a můžete k tomuto účelu použít například i tea tree olej.

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Blecha psí si pochutná i na člověku

Hláška ze starého českého filmu už zdomácněla. Nicméně je dobré si pamatovat, že blechám je jedno, kde si udělají hostinu. Zda je to pes nebo člověk. Bleší kousnutí poznáte především podle toho, že se objevuje v páru nebo ve skupinách po třech až čtyřech kousancích. Objeví se svědění, kopřivka, otok nebo drobný vřídek. Bleší kousnutí se nejčastěji objevuje na kotnících a nohou, ale může se objevit i v podpaží, kolem pasu a v ohybech kolem kolen a loktů. Vyrážka po bleším kousnutí zbělá, ale když ji stiknete, máte tendenci se časem zvětšovat nebo šířit. Štípance rozhodně omývejte mýdlem a vodou. Případně přiložte studený obklad či využijte přípravky, které jsou určeny na kůži po bodnutí hmyzem.

Bodnutí či kousnutí hmyzem: Včela, vosa, sršeň

Včelí bodnutí způsobuje ostrou bolest. A to nejen v daný okamžik. Bolest pak střídá intenzivní svědění. Je pochopitelně nutné žihadlo okamžitě vyndat, ideálně opatrně pinzetou, abychom do rány nevymáčkli ještě zbytek jedu. Někdy se může stát, že včelí jed je natolik agresivní, že způsobí velký otok a bolest. Pak je vhodné navštívit lékaře. Po bodnutí vosou není třeba žádné žihadlo vytahovat, pouze je nutné postižené místo chladit. Můžeme přiložit i cibuli nebo octový obklad. Případně pokud máte po ruce, hodí se i nejrůznější znecitlivující gely, které jsou běžně dostupné v lékárnách či drogeriích.

Sršní bodnutí je bolestivější než od vosy, avšak ve skutečnosti obsahuje 50x méně jedu! Zasažené místo sice nepříjemně svědí, oteče a zrudne, avšak většinou není čeho se obávat. Pokud jste alergičtí nebo si nejste jistí, zda alergií na bodnutí hmyzem trpíte, pak je rozhodně vhodné mít u sebe preventivně volně prodejný lék na alergii. Ten si dejte okamžitě po bodnutí hmyzem. V případě již prokázané alergie, se pak co nejrychleji dopravte k lékaři nebo volejte rychlou záchrannou službu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 30. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 31. 10. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
PÁTEK 01. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je novoluní. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 02. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
NEDĚLE 03. 11. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v přibývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 04. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Malá ložnice? Poradíme vám, jak ji zařídit!

Moc se mi líbí tipy na zařízení malé ložnice! Když jsem zařizovala tu svou, rozhodla jsem se pro postel s úlož...

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Když jsme zařizovali předsíň, vybrali jsme si předsíňové stěny z https://www.dk-obchod.cz. Kvalitní nábytek ná...

Nové BF boty

Ahoj všem! 😊 Ráda bych se zeptala na vaše tipy na nové barefoot boty pro děti. Začín�...

Darování vajíček

Ahoj, lékaři i celkově personál je tam úžasný. Všichni se tam ke mně chovali moc hezky...

Péče o pleť 40+

S tou kosmetikou je to tak, že se musí začít používat zavčas, protože když už máte n...
Zobrazit všechna témata

Výhody běžeckého pásu: Jak využít domácí trénink na maximum

Běžecký pás je oblíbeným nástrojem pro domácí fitness, který nabízí skvělou možnost, jak si udržet kondici bez ohledu na roční období. Umožňuje pravidelný trénink bez závislosti na počasí nebo denní době, což z...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.