Ježek bělobřichý
21. 05. 2021 Přečteno: 2214x

Život s ježkem bělobřichým: S čím je třeba počítat?

Ježci, které potkáváme na nočních procházkách, jsou velice roztomilí tvorové. Domů si je samozřejmě nikdo brát nesmí a ochočili byste je jen těžko. Ale existuje exotický druh ježka, který se dá chovat jako mazlíček. Trpasličí ježek je poměrně krotký a pokud mu zajistíte vše, co je třeba, bude se mu u Vás dařit.

Kde se dá sehnat africký pygmy ježek?

Ježek bělobřichý (Atelerix albiventris) pochází z tropické oblasti Afriky. Jako mazlíček se chová asi 40 let. Bělobřichý ježek byl pokřížen s ježky alžírskými (Atelerix algirus). Doma se dnes chovají tito kříženci, které známe pod názvem africký pygmy ježek. Měří cca 20 cm a mohou se dožít 6 let.

Afričtí ježci jsou v některých státech USA zakázaní. V Evropě je zase zakázán odchyt a chov ježků evropských. V Česku existuje chovatelský klub, který sdružuje chovné stanice ježků. Tam si můžete ježečka pořídit a dozvědět se něco více o tom, jak o něj pečovat. Vyberte pečlivě – existují i ježčí množírny.

Čtěte také:

Ježek bělobřichý je mírný a snadno se ochočí. Jak na jeho chov?

Chování ježka bělobřichého: Co můžete čekat?

Asi tušíte, že ježek bělobřichý i africký pygmy ježek jsou noční tvorové, kteří mohou dělat docela rámus. Také vás nepřekvapí, že ježek je samotář a chovat by se měl po jednom. Narozdíl od evropských ježků nehibernuje.

Africký ježek je mnohem mírnější než ježek západní či východní. Přesto k jeho ochočení nedochází hned.  Aby si zvykl, musíte ho často brát do ruky, ale s citem! Ježek se vůbec nehodí pro děti. Nemá rád častou pozornost. Nevrlý je hlavně v dospívání během bolestivé výměny bodlin. To na něj opravdu nesahejte.

O hygienu se ježek stará sám a lidskému nosu to zrovna nevoní. Koupání mu však ublíží! Na Vás je to, abyste mu zastřihávali drápky. Pravidelně kontrolujte, zda ježek nemá parazity, suchou pokožku, třes, průjem nebo výtok z očí. Pokud ano, běžte ihned na veterinu.

Jak vybavit obydlí pro ježka

Zatímco potkani v teráriu trpí a potřebují šplhat, ježek naopak hůře snáší klec. Je třeba si uvědomit, že ježci nemají nic společného s hlodavci a jejich chov vypadá úplně jinak. Africký ježek potřebuje stálou teplotu mezi 22 a 26° C. Do klece táhne, dostatečné větrací otvory však ježčí box potřebuje.

Jako podestýlku zvolte jemné hobliny, které nepráší a nejsou parfemované. Nehodí se tvrdé pelety ani seno. Podestýlka se má vyměňovat každý týden.

 Nezapomeňte umístit domeček a také něco, kam si může ježek bezpečně vylézt. Prolézačky nesmí mít ostré hrany – bodliny nejsou brnění! Další nutností jsou misky na krmení i na vodu. Ježek je hmyzožravec a okusovat plechovou trubku napáječky nemůže, zničil by si zuby.

Přečtěte si také: https://www.spektrumzdravi.cz/mazlicci/mazlicci-vite-cim-krmit-jezka-jezek-belobrichy-si-pochutna-na-kurecich-jatrech-i-piskotech

Strava ježka a jak poskytnout vyvážený jídelníček

Jakožto hmyzožravec přijímá ježek stravu živočišnou. Občas si dá i něco zeleného jako jablko či okurku. V žádném případě nesmí avokádo, mrkev, citrusy, cibuli ani ořechy! Ublíží mu také mléčné výrobky a cokoliv slazeného nebo kořeněného.

Základem stravy ježka bělobřichého či trpasličího jsou v zajetí kvalitní kočičí granule. S ohledem na zuby ježka je můžete podávat namočené. Neméně výživné jsou i konzervy pro kočky. Ježek potřebuje také hmyz, jako jsou kobylky a cvrčci či mouční červi. Ty seženete v chovatelských potřebách. Nechytejte hmyz venku, na ježka se mohou přenést vnitřní paraziti nebo se může otrávit pesticidem!

Dávejte ježkovi stravy jen trochu, tedy zhruba 70–100 kcal denně. Ježci snadno tloustnou. Občas doplňujte vápník (hlavně mláďatům) speciálním práškem, který se přidává na červy. Podáváte-li živý hmyz, je třeba se o něj i trochu starat. Ježek může dostávat i hmyz mražený, což je praktičtější, ale nesmí ho pozřít studený.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov cvrčků v domácích podmínkách

Napadlo vás, že si krmivo pro plazy nebo pavouky budete zajišťovat sami? Chov cvrčků má některá úskalí, ale pro chovatele je někdy k nezaplacení pocit, že si mohou vybrat cvrčka podle potřebné velikosti. Když odchováváte malý masožravý hmyz (kudlanky, sklípkani), je pak taková cvrččí kolonie…

jít na článek

Chov pavouků: Jak správně zařídit ubikaci pro sklípkany

Osminohá stvoření některé lidi děsí, ale jiné fascinují. Zajímá vás, jak chovat pavouky? V tomto článku si nastíníme absolutní základy chovu sklípkanů. Jsou to nenáročná zvířátka, ale přece jen nemohou žít ze vzduchu. Proto čtěte dále a dozvíte se, co si přichystat, než si domů přinesete tarantuli.

jít na článek

Jak sžít dvě morčata? Mohou být samotáři?

Víme, jak sžít dvě a více morčat! Pojďme se na to podívat a vyvraťme si hned na začátku častý omyl. Morče je silně společenské zvíře a vždy potřebuje společníka. Mít zvířátko samotné (i když se mu věnujeme, nebo ho máme s králíkem) je týrání. V některých zemích již ani není povoleno prodávat…

jít na článek

Žábronožka: Drobný korýš v tůních i solných jezerech

Tajemný název žábronožka pojmenovává primitivního korýše, který se nejčastěji používá jako krmení pro akvarijní rybičky. V České republice se v přírodě vyskytují nejčastěji čtyři druhy. Mezi základní patří žábronožka letní (Branchipus schaefferi) a žábronožka solná (Artemia salina).

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…