Chov fretky: jak udržet její klec v čistotě a pořádku?
Fretku nechci, fretka je cítit, dovedeš si představit její klec? To může být vcelku logický argument těch, kteří váhají nad tím, jestli si pořídit jako domácího mazlíčka fretku. Zvířátko je to krásné, hebké a nesmírně bystré a inteligentní, takže s ní zažijete podobné skopičiny jako s kočkou: má však některá svá specifika, to je pravda.
A bydlení je jedno z nich. Jak se tedy zbavit strachu, že fretkou bude cítit celý byt.
Chov fretky domácí: je tchoř, nebo není?
Fretka (tchořovitá, domácí) byla domestikována právě z tchoře domácího. Fretka domácí tedy je tchoř, který různým křížením a domestikováním přirostl lidem k srdci a obydlí a první informace jsou již z dob 350 let před naším letopočtem! Později je nahradily kočky. Fretky tehdy nejen chránily obydlí před škůdci, ale používali se i k lovu králíků.
První problém tedy vyřešíte tím, že fretčího samečka necháte vykastrovat. Tím se zbavíte zápachu, ale je potřeba tak učinit co nejdříve. Už první říji výrazně poznáte.
Kastrace se doporučuje i u samiček, které nejsou na chov, a to co nejdříve, protože následné říje jedna za druhou by zvíře vyčerpaly k smrti.
A v tuto chvíli je již péče o klec fretky snadnější, mazlíček nezapáchá.
Obydlí pro fretky: vyšší a prostorná klec
Pro fretku je vhodná vyšší a prostorná klec, voliéra, dobře vzdušná, prodávají se speciální klece nebo lze použít klece na papoušky. Fretka potřebuje pohyb vzhůru a vpřed, proto ji nevyhovují klece pro morčata, činčily a různé pro ni příliš ploché příbytky.
Sice většinu času ve dne prospí, má podobný režim jako kočka, ale pokud bude vzhůru a nebude běhat někde s vámi, nutně potřebuje vyžití, hračky, prolézačky, houpačky apod.
Chov fretky vyžaduje čištění dna klece a místo pro výkaly
Dobrá zpráva! Fretka je na tom se svým hygienickým chováním také jako kočka a svou potřebu instinktivně vykonává do předem určeného rohu. Přichystejte jí tedy záchůdek přiměřeného rozměru a kočkolit. Hotovo!
Dno jako takové může být pokryto hrubou podestýlkou (ale ta může špinit srst), mnozí chovatelé nedají pak dopustit na tzv. „chov na koberečcích“.
Přečtěte si také náš článek: Odhalení! Fretky ani trochu nemakají, jen celý den spí!
Čištění klece pro fretky krok za krokem
- Ráno a večer vyberte lopatičkou ze záchůdku čerstvé výkaly.
- Jednou za den nebo za dva, dle velikosti a znečištění, toaletu vymyjte horkou vodou a saponátem.
- Jednou za týden vykliďte celou klec, očistěte hračky, vyklepejte koberečky, na kterých spí.
Chov fretky a osobní hygiena
Nezapomínejme i na osobní potřeby fretky. Ostatně, má se koupat?
1. Časté koupání fretky je nežádoucí, vysušuje se srst i pokožka (kůže je suchá, srst plstnatí), jen v případě silného znečištění na procházce můžeme fretku vykoupat, ale jen s přídavkem jemného šamponu pro kočky.
2. Uši se při zašpinění čistí nakapáním speciálních ušních kapek pro kočky, fretka si pak uši vyčistí vyklepáním sama. Jinak je má samoúdržbové. Při silném znečištění zajděte za veterinářem, může se jednat o ušní svrab.
3. Jednou za týden můžete fretce vyčistit speciálním kartáčkem zuby jako prevenci před zubním kamenem.
4. Stříhání drápků u fretky děláme v případě hrozícího přerůstání, když se zachytávají o koberec, čalounění. Děláme to speciálním nůžtičkami na drápky, nechá-li se fretka, můžeme je pouze opilovat.
Chov fretky domácí a nemoci
Fretky bývají zdravé, ale přesto existuje pár problémů, na které trpí častěji:
„Přeříjení“, stav vyčerpání poté, co říje trvá déle než měsíc, včas tento problém řešte kastrací.
Svrab v uších se objevuje spíše v nakažených chovech než u jednotlivců, je přenosný i s na kočky, případně z koček.
Ucpání střev - tehdy fretka nejí, zvrací – vyhledejte veterináře, podá jí správnou pastu nebo jinak pomůže, nesázejte na samoléčbu, trávení fretek je velmi citlivé.
Nachlazení - fretka kýchá, má průjem, má výtok z nosu: i to vyřeší veterinář, vy si dejte pozor na přenos virů z lidí (ano, může od vás chytit vir) a na průvan, v němž by spala nebo měla klec.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků