Fretka domácí je všetečka i veselý společník. Jak ji chovat?
Fretka domácí se může stát dokonalým mazlíčkem, pokud nemáte čas na venčení psa, nebo zrovna dvakrát nemusíte kočky. Počítat však musíte s tím, že se jedná o velice zvídavé zvíře, které prošmejdí každé zákoutí vašeho bytu. Nikdy byste ji tedy neměli nechávat volně, pokud doma nejste. Chcete vědět o chovu fretek více?
Ještě před tím, než se rozhodnete pro pořízení fretky domácí, je dobré se seznámit s jejím pachem i chováním u chovatele/prodejce. Ne každému totiž může tohle roztomilé zvířátko „vonět“ a vyhovovat. Proto nedělejte překotná rozhodnutí, než se s mazlíčkem setkáte, jak se říká, tváří v tvář.
Fretka domácí a její obecná charakteristika
Vzhled fretky domácí pravděpodobně znáte z nejrůznějších zvířecích encyklopedií a odborných článků. Je to téměř kilogramové zvířátko, které dorůstá zhruba 50 cm. Samice bývají zpravidla menší než samci. Každé plemeno pak disponuje trochu jinou barvou srsti. Je tedy jen na vás, co budete při výběru netradičního mazlíčka preferovat. A jak dlouho bude fretčí kamarád dělat společnost vaší rodině? Asi 8 až 10 let – dožívá se tedy poměrně slušného věku.
Fretka domácí potřebuje pravidelný pohyb
Pokud ještě s fretkou domácí nemáte žádné zkušenosti, je vhodné se dostatečně informovat u zkušeného chovatele. I ten by vám totiž potvrdil, že tohle dravé zvířátko se příliš nedoporučuje k dětem. Fretčí mazlík může být totiž dost nepředvídatelný, když se mu něco nebude líbit (tahání za uši, ocas a podobně). Za to je však vhodný k lidem, kteří jsou hodně pracovně zaneprázdnění – fretka vydrží doma v kleci i několik hodin o samotě a prospí klidně i 20 hodin. To ale neznamená, že by nepotřebovala nějakou aktivitu! Právě naopak. Aspoň tři hodiny denně byste jí pohyb na volno v bytě měli dopřát. Ideální pak bude, když s ní půjdete také na procházku (pouze v kšírech a na vodítku).
Fretka domácí a potřebná výbava pro chov
Ještě, než si fretku domácí pořídíte, měli byste se na zvíře dostatečně připravit vybavením. Pro chov v bytě budete potřebovat prostornou klec o rozměrech cca 1,5 x 1 x 0,7 m – větší klec/voliéru pak zajistěte, pakliže fretce nemůžete umožnit dostatek volného pohybu mimo "domeček"! Vnitřní prostor nezapomeňte vybavit nějakým úkrytem v podobě budky, kterou vystelete měkkým materiálem. Nový mazlík pak uvítá do svého domečku též jakékoliv přírodní produkty, např. větve, stromovou kůru a podobně. Podlážka klece či voliéry by měla být pevná a nepropustná. Mezi další potřeby pro fretky patří:
- kočkolit pro vyprazdňování
- miska/napáječka vždy s čerstvou vodou
- miska s žrádlem (krmivo kupujte buď speciální nebo pro dospělé kočky a koťata)
Také lze fretce domácí pořídit hračky, díky kterým se vyřádí – má totiž velmi akční povahu. Nepohrdne jistě ani různými šplhadly typickými pro kočky nebo kočičími pamlsky! Podávat však můžete zvířeti i čerstvou salátovku a sladkou papriku.
V případě nejasností ohledně stravování fretky domácí, se poraďte ve zverimexu s odborníky. Nebo ještě lépe se zkušenými chovateli.
Fretka domácí a několik rad na závěr pro chovatele
A co dalšího byste měli vědět o fretce domácí?
- Zvíře nechte očkovat aspoň jednou ročně proti psince a vzteklině.
- Fretku domácí nepouštějte při procházce po venku na volno. Těžko ji pak přivoláte zpět, má svou hlavu!
- Jestli si myslíte, že fretku snadno vychováte, mýlíte se. Je svéhlavá, podobně jako kočka nebo třeba tvrdohlavostí pověstný jezevčík. Přijde k vám jen tehdy, když bude mít náladu.
- Lepší je pořídit k fretce domácí ještě jednu společnici – ve dvou si lépe vyhrají.
- Hračky vybírejte pro fretku velmi odolné – vyvarujte se nekvalitní gumě, kterou může snadno zvíře urvat a spolknout.
- Kromě budky můžete do voliéry nebo klece pořídit fretce domácí i tzv. závěsnou hamaku/odpočívadlo.
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků