Jak se starat o terária pro leguána? Poradíme vám
Leguáni pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, kde žijí především v tropických deštných pralesích. Někdy také v savanách, v bažinatých oblastech nebo na mořském pobřeží. Uměle byli vysazeni na Floridu a Havajské ostrovy. Dokáží šplhat do větví až do 30metrové výšky, kde se sluní a mají také dobrý rozhled. Mívají zelenou nebo našedlou barvu kůže, robustní nohy, podélný hřeben zubovitých šupin na hřbetě, dlouhý ocas a hrdelní lalok.
Leguáni jsou aktivní ještěři, kteří potřebují dostatek prostoru. Můžete je chovat ve velkém teráriu nebo v teráriu malém, v tom případě však musí leguán mít zajištěnou možnost pohybu po místnosti.
Velikost terária pro leguána
Pokud budete leguána chovat v teráriu, bez možnosti volného pohybu po bytě, je nutné pořídit mu velké terárium orientované na výšku.
- Pro chov mláděte leguána je dostačující terárium o velikosti 60 x 50 x 80 cm.
- Pro tříletého ještěra je potřeba již větší terárium o rozměrech 100 x 60 x 100 cm.
- Pohlavně dospělý jedinec potřebuje terárium, které je velké 200 x 100 x 200 cm.
Pro chov leguána, který se bude během dne volně pohybovat po bytě, stačí menší terárium. Leguána postupně naučíte, aby se do svého terária z „procházky“ pravidelně vracel. Terárium se hodí do pracovny, kde na něj můžete dohlížet.
V obou uvedených případech je důležité, aby vrchní část terária byla odvětrávána. Obvykle se používá děrovaný hliníkový plech, přes který proudí vzduch a lze jím protáhnout i kabeláž osvětlení a dalšího příslušenství.
Podloží terária
Jako podloží do terária můžete použít písek nebo substrát, který v teráriu bude vypadat přirozeně. Avšak neměli byste na tomto podloží leguánovi podávat potravu. Mohl by ji pozřít i se substrátem či pískem, což by mu způsobilo zažívací problémy.
Hygieničtější a vhodnější podloží pro podávání potravy je linoleum, umělý trávník nebo noviny. Aby terárium vypadalo i s tímto podkladem přirozeněji, je ideální zkombinovat obě varianty a část dna terária pokrýt pískem nebo substrátem.
Dekorace do terária
Ve volné přírodě tráví leguáni většinu svého života ve větvích stromů. Proto byste leguánovi i v teráriu měli zajistit, stejně jako v teráriu pro agamu, dostatek rozvětvených kořenů, na které si může snadno vylézt a rozhlížet se po bytě. V teráriu nesmí chybět rostliny, které leguánovi budou sloužit jako úkryt. Živé rostliny jsou navíc vhodnou a přirozenou dekorací a v teráriu pomáhají udržovat přirozenou vlhkost, která by se měla pohybovat od 60 % do 100 %.
Voda v teráriu
Ve volné přírodě se leguáni rádi koupou. Proto jim do terária umístěte bazének, ze kterého budou pít a koupat se v něm. Po ránu leguáni nejsou vyhřátí, proto by teplota vody měla mít kolem 25°C, a v odpoledních hodinách, když už jsou leguáni vyhřátí, by teplota vody měla dosahovat ke 40°C, aby leguán při ponoření do vody neprodělal teplotní šok. Vnitřek terária každý den roste ručním rozprašovačem nebo si pořiďte automatické rosící zařízení. Pro správné nastavení rosícího zařízení a teploty je praktické koupit automatický termostat.
Osvětlení v teráriu
Leguáni dokáží nastartovat svůj organismus pouze, pokud má okolí ideální teplotu, na které jsou z toho důvodu závislí. Světlo a teplo v teráriu jim zajistíte pomocí více-spektrálních žárovek nebo pomocí topných žárovek. Na místě určeném k vyhřívání by přímá teplota měla být cca 40 °C. Okolní teplota by měla být cca 30 °C, a noční teplota cca 25 °C. Leguánovi je vhodné svítit 8 až 10 hodin. Přirozené sluneční záření je tedy nutné nahrazovat pomocí UVB žárovky. UVB spektrum je pro leguána velmi důležité z hlediska metabolismu.
Vhodná potrava
Přestože jsou leguáni převážně býložravci, v mládí si rádi pochutnají i na menším hmyzu, jako jsou cvrčci. Jejich potrava by měla být rozmanitá a pestrá. Můžete je krmit listy ovocných stromů, lípy nebo břízy, květy pampelišek, jahodníku nebo růže. Nejjednodušší je však používání speciálního krmiva pro leguány, které je vhodné obohacovat o minerály a vitamíny.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků