Jak správně vytáhnout klíště u psa či u kočky? Základem je kvalitní pinzeta.
Klíště u psa nebo kočky není nic neobvyklého. Sem tam se bohužel s nepříjemným parazitem setkáme i my lidé. Základem je především dobrá pinzeta a opatrné vytažení klíštěte. Pokud se totiž klíště utrhne, můžeme mazlíčkovi způsobit potíže. Důležitá je prevence, aby se klíště na psa či kočku ani nepřisálo.
Jak odstranit bezpečně klíště u psa a kočky?
Klíště se čas od času na zvíře přisaje, i když se snažíme tomu všemožně zabránit. Pokud se tak stane a vy klíště najdete, je potřeba ihned jednat a parazita odstranit. Mnoho majitelů koček a psů však klíště odstraňují špatně. Poradíme vám, jak na to.
- Mazlíček musí být při odstranění klíštěte v klidu – pořádně je přidržte anebo si přizvěte ještě jedny ruce
- Vezměte speciální pinzetu na klíště a uchopte parazita co nejblíže ke kůži
- Mírným tahem začněte klíště vytahovat
- Dávejte pozor, abyste jej nerozmáčkli a nevytlačili obsah klíštěte do rány zvířete
Klíště u kočky a psa: co dělat po odstranění?
Jakmile se klíštěte opatrně zbavíte, na řadě je dezinfekce. Postižené místo je třeba řádně vydenzifikovat. Psa důkladně ještě jednou prohlédněte, jelikož se může stát, že na sobě bude mít klíšťat více.
A co s klíštětem? Spláchněte jej do záchodové mísy. Tak máte jistotu, že odnikud nevyleze. Není vhodné jej zapalovat či praskat. Jeho obsah by se vám mohl dostat na kůži.
Klíště u psa nebo kočky může přenášet nemoci na zvířata
Klíště můžete také poslat na rozbor do laboratoře. Proč? I zvíře může onemocnět, a to lymeskou boreliózou. Jestliže klíště nemoc na zvíře přenese, díky laboratoři se nemoc včas odhalí a může se hned léčit pomocí antibiotik.
Jak se nemoc projevuje?
- Kulhání a bolest
- Otok kloubů
- Zvýšená teplota
- Apatie
- Nechutenství
Jak vyndat klíště psovi klíště – co rozhodně nedělat
Jistě jste již někdy slyšeli, že klíště lze snadno vytáhnout pomocí krému, mýdla, oleje apod. Nikdy se nesnažte klíště tímto způsobem vytáhnout. Po natření klíštěte dojde k vyhrnutí obsahu střev do krevního oběhu psa či kočky. Tím se značně zvýší riziko onemocnění zvířete.
Utržené klíště u psa: jak správně reagovat
Někdy se může stát, že se nám nepodaří klíště vytáhnout celé. Problémem bývá utržené klíště u psa či kočky. Neděje se nic zas tak hrozného. Kusadla, která zůstala v kůži, nejsou zdrojem infekce. Tělo zvířete kusadla postupně vyloučí.
Je ale potřeba ranku neustále kontrolovat a sledovat, zda nedochází k zanícení. Pokud ano, pak je nutné navštívit raději veterináře.
Klíště u kočky a psa: prevencí jsou antiparazitika
Pravidelně kupujte mazlíčkům antiparazitika. Existuje celá řada druhů. Vyberte si ten typ, který je podle vás pro zvíře nejvhodnější. Vždy si u každého přípravku zkontrolujte, zda je vhodný pro kočky anebo psy.
Obojek – vyrábí se ve více velikostech, účinkuje až 8 měsíců
Pipety za krk – několik kapek nakapeme za krk zvířete a účinnost je velmi podobná jako u obojku
Tablety proti klíšťatům – mazlíčkovi je dáme sníst a zakousnuté klíště ihned umírá a odpadá
Spreje proti klíšťatům- sice parazita nezabíjí, ale odpuzují – ideální je nestříkat před procházkou
Kdy se klíště u kočky či psa vyskytuje nejčastěji?
Nejčastěji získá pes či kočka klíště z procházek ve vysoké trávě na louce, poli či v lese. Nebezpečí skýtají také parky. Nelze říci, jakým místům se vyhnout, jelikož v období výskytu mohou být všude. Nejhojněji se vyskytují paraziti od dubna do října, ale záleží na počasí.
Základem je zvíře pravidelně prohlížet po každé vycházce a nezapomínat na antiparazitika.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků