Jak naučit psa na vodítku?
20. 09. 2019 Přečteno: 1494x

Jak vybrat psa, se kterým budeme šťastní? Důležité je plemeno i chovatel

Vybírání nového pejska je radostný, ale někdy i náročný proces. Od vybrání toho správného plemene, které se pro nás hodí, až po samotnou návštěvu chovatele. Proto bychom měli vědět, jak na to. Pak získáme čtyřnohého kamaráda, který nejenom bude zdravý, ale bude u nás doma šťastný. Poradíme, jak si vybrat štěně od chovatele i jak se vybírá pes z útulku. A také řekneme, jak vybrat psa vhodného pro náš životní styl.

Jak vybrat psa právě pro nás?

Budoucí páníčci si často pejska vybírají podle jeho vzhledu. Mnohem důležitější je ale srovnat náš životní styl s potřebami psa. Každé plemeno má své nároky, které by měly být slučitelné s těmi našimi. Mezi takové patří například aktivita, velikost našeho domova anebo pracovní vytížení. Jinak u nás nebude pejsek šťastný, což se projeví i na jeho chování. Jak vybrat psa právě pro nás?

Čtěte také:

Střední plemena psů: border kolie nebo bígl jsou skvělými společníky do rodin s dětmi

1. Jak moc jsme aktivní?

Někdo vyráží každý víkend do přírody, jiný má rád svůj klid. Ne jinak je tomu u pejsků. Zatímco některý si rád pospí, jiný potřebuje spoustu pohybu a hraní. Mezi nejaktivnější plemena patří například husky, dalmatin anebo australský ovčák. Naopak klidnější plemena jsou shih tzu, anglický buldok či čau čau.

2. Jak vypadá náš domov?

Plemena psů většinou potřebují dostatek prostoru. Nejenom pro pohyb uvnitř, ale i venku. Například čivava nebo buldok jsou vhodnými psy do bytu. Oproti tomu labradorský retriever či německý ovčák budou potřebovat větší zahradu. Proto by naše životní podmínky měly být jedním z hlavních měřítek, jak vybrat psa.

3. Měli jsme už pejska?

I naše zkušenosti se psy by měly určovat to, jak vybrat psa. Plemena jako bulmastif anebo československý vlčák potřebují pevnou ruku. Pokud si je pořídíme jako prvního pejska, snadno se mohou vymknout kontrole. Naopak plemena mops či bernský salašnický pes můžeme dobře vycvičit i bez předcházejících zkušeností.

4. Kolik peněz do psa chceme investovat?

Náš rozpočet bychom měli zohledňovat nejenom při koupi samotného pejska. Větší pejsci toho více snědí. Což se odrazí i v našem rozpočtu. Jestli nemáme hluboko do kapsy, irský vlkodav nebo německá doga pro nás nebudou problém. Bišonek nás oproti tomu příliš stát nebude. Náklady na veterináře se sice liší pejsek od pejska, ale některá plemena mají pevnější zdraví než jiná.

5. Jak často budeme nechávat pejska o samotě?

Psi jsou společenská zvířata a nejraději jsou pospolu se svou rodinou. Přesto snášejí některá plemena samotu lépe než jiná. Jestliže máme dlouhou pracovní dobu a pes bude více času o samotě, pořiďme si plemena jako jorkšírský teriér či skotský teriér. Oproti tomu americký pitbulteriér a maltézský psík o samotě velmi strádají. Problém, jak vybrat psa, neřešíme jen kvůli sobě, ale i kvůli mazlíčkovi.

6. Máme děti?

Dětská společnost může být pro pejsky radost, ale i starost. Například jezevčík si s dětmi nerozumí, podobně i krysařík. Zato kolie či irský setr se k rodinám s dětmi hodí více.

jak vybrat psa od chovatele

Jak se vybírá pes z útulku?

Zatímco koupí štěněte dostaneme přesně to, co chceme, pes z útulku je trochu odlišná situace. Pravděpodobně zde hned napoprvé nenajdeme naše vysněné plemeno. Zato můžeme najít vděčného společníka, kterému dáme šanci na domov. Přesto je potřeba držet se několika zásad. Tak budeme spokojení my, i pes z útulku.

  • Buďme vybíraví. Nejprve si ujasněme, jaký by pes z útulku měl být. Chceme aktivního kamaráda na vycházky anebo klidnějšího mazlíčka? Spíše se soustřeďme na povahu než na vzhled. Poté navštěvujme útulky a s konečným výběrem si dejme na čas.
  • Zjistěme si o našem kandidátovi co nejvíce informací. Jeho povahu, návyky i zdravotní stav. Zaměstnanci útulku jsou daleko informovanější, než bychom čekali. Rádi nám se vším poradí. Přemýšlejme, jak se pes z útulku slučuje s naším životním stylem a finančními možnostmi. Neberme si domů pejska, o kterém toho příliš nevíme anebo se kterým si nejsme jistí.
  • Zkusme s pejskem chvíli pobýt. Pes z útulku na nás má názor stejně tak, jako my na něj. Dívejme se, zda je ostýchavý anebo přátelský. Můžeme vyzkoušet, jak zvládá chůzi na vodítku anebo základní povely. Usnadní nám to rozhodování, jak vybrat psa.

Jak si vybrat štěně od chovatele?

Dobrý chovatel nám zajistí zdravého a spokojeného pejska. Proto je důležité dbát jak na výběr správného chovatele, tak na podmínky, ve kterých štěňata žijí. Navíc nám návštěva u chovatele umožní pozorovat štěňata při vzájemné interakci a poznat jejich osobnosti. To nám usnadní výběr. Jak si vybrat štěně?

S chovatelem si domluvme návštěvu co nejdříve. Ačkoli se většinou štěňata dávají do nových domovů až v 8. či 9. týdnu, dřívější návštěva nám zjistí větší výběr štěňátek.

Chovatel by nás měl nechat prohlédnout si štěňata i fenu. Dobrý chovatel nás rád provede, představí nám své pejsky a odpoví na vše, co nás bude zajímat. Také nás musí vybavit radami a tipy do budoucna. Pokud nám nechce fenku, zbylá štěňata či jejich domov ukázat, je to varovný signál.

Ujistěme se, že fenka i štěňata jsou při plném zdraví. Nemoc fenky by se mohla odrazit i na zdraví štěňátek. Pokud chceme posílit jistotu, jak si vybrat štěně zdravé, nepořizujme si je z prvního vrhu. Druhý či třetí vrh se stejným otcem nám poskytne větší šanci, že budou štěňátka v dobré kondici.

Poraďme se s chovatelem. Sdělme mu svá přání o aktivnějším anebo naopak pohodářštějším pejskovi. Štěňata zná nejlépe a určitě nám rozhodování, jak si vybrat štěně, usnadní.

Štěňata před konečným výběrem pozorujme. Uvidíme, kdo je ze štěňátek nejhravější a kdo naopak nejklidnější. Zkusme se kromě vzhledu soustředit i na jejich chování. Pokud jsou ale štěňata příliš stydlivá anebo agresivní, nemusela od chovatele zažít dobrou péči. To se bohužel může odrazit na jejich povaze, kterou my už nezměníme.

Pár dní poté, co si štěně přineseme domů, s ním navštivme veterináře. Řekne nám, jestli je štěňátko zdravé a naplánuje očkovací kalendář.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo