Poštovní holub má skvělý orientační smysl a vždy se vrátí domů.
05. 06. 2018 Přečteno: 8508x

Kanárek je ideální pro začínající chovatele. Za láskyplnou péči vám krásně zazpívá

Pokud jste se rozhodli pořídit si jako mazlíčka nějakého ptáčka nebo papouška a nemáte ještě žádné zkušenosti, kanárek je pro vás tou správnou volbou. Je totiž nenáročný na chov i péči a hodí se tak skvěle pro úplné začátečníky. Zaujme vás nejen hezkým zbarvením, ale i krásným zpěvem. Poradíme, co před koupí kanárkovi nachystat a jak se o něj správně starat, aby byl spokojený a zdravý.

Kanárek je drobný pták se silným hlasem

Kanárci patří mezi nejoblíbenější drobné exotické ptáky, které nalezneme volně v přírodě na Kanárských ostrovech, Azorech nebo Madeiře. Kanárka poznáte jednoduše podle nádherně sytě žlutého zbarvení. Může mít ale i čistě bílou barvu nebo i červenou, topazovou či opálovou.

Čtěte také:

Jak vybavit papouščí klec? Hračky pro papoušky ho zabaví a potěší

Dalším znakem je jeho krásný hlas, který vám zpříjemní každé ranní vstávání. Pěvci jsou samci, kteří se při každém zpěvu pořádně napřímí a nadmou své bříško. Lákají tak samičky anebo si označují své teritorium. Naopak samičky jen cvrlikají podobně jako jiný druh exotických ptáků.

Nedivte se však, pokud přestane kanárek zpívat. Často se tak stává hlavně v období pelichání, protože mu veškerou energii sebere výměna peří. Někdy dokonce i přestává zpívat úplně.

Na kanárka mluvte a nedělejte prudké pohyby

Aby se kanárek cítil u vás doma v bezpečí a zvyknul si na vás co nejrychleji, často na něj mluvte. Vyvarujte se zvyšování hlasu nebo příliš prudkým pohybům. To by ho mohlo vyděsit a zbytečně stresovat.

Na lidský hlas si lépe zvykne, když mu budete pouštět rádio. Pokud bude kolem sebe slýchat různé hlasy, snadněji se otrká. Při troše trpělivosti ho můžete naučit i sedat na ruku. A když vám bude plně věřit, vezme si přímo z vaší ruky i jídlo.

Kanárek - chov vyžaduje prostornou a dobře vybavenou klec

I když je to malý ptáček, potřebuje v kleci prostor, aby se mohl sem tam proletět. Proto vybírejte takovou klec, která má rozměry alespoň 50 x 30 x 40 cm. Pokud chcete chovat více kanárků ve skupině, čím větší klec zvolíte, tím lépe. A co v ní nesmí chybět?

  • bidýlka - měly by mít různu tloušťku, aby si kanárek neotlačil nohy z jednoho tvaru, může na nich odpočívat a brousit si zobák a drápy
  • misku na krmení
  • napáječku na vodu - je vhodnější než miska s vodou,  v té by si kanárek vodu znečišťoval
  • plastové misky s vodou - kanárci se v nich rádi koupají
  • hračky - koupit můžete zrcátka, dřevěné nebo kovové závěsné hračky jako je třeba zvonek

Klec je dobré umístit daleko od radiátorů, aby nebylo kanárkovi příliš teplo. Vyhovující tak není ani poloha u okna a na přímém slunečním svitu. Nejlépe uděláte, když klec zavěsíte asi 150 cm vysoko nad zemí, aby bylo na kanárka pěkně vidět. Vyvarujte se kuchyni, kde by kanárek musel dýchat výpary ze sporáku. Vyberte spíše klidnější místo, kde ho nebude nic děsit. 

Hlavním krmivem kanárků je směs kvalitního zrní a semen. Vždy dávejte do klece menší porce, aby je kanárek zvládnul sníst. Nejvíce si pochutnají na:

  • řepce
  • slunečnici
  • máku
  • lněném semínku
  • prosu
  • lesknici
  • pohance

To ale není vše, co jim můžete dopřát. Strava by měla být pestrá, proto jako doplněk poslouží ovoce a zelenina. Kanárci mají rádi mrkev, banán, jablko, salátovou okurku, kiwi, meloun, rajče nebo třeba hroznové víno. Uvítají také vařené brambory. Krmení nesmí být nikdy studené z ledničky, proto ho nechejte vždy ohřát na pokojovou teplotu. A především musí být všechno čerstvé. Rozhodně nedávejte kanárkům prošlé jídlo nebo zbytky z kuchyně!

Kanárek - chov je možný i s jinými ptáky

I když je kanárek poměrně plachý, můžete ho chovat i s jinými druhy. Rychle se spřátelí s drobnými ptáky jako jsou žebřičky, chůvičky, amadiny nabo řýžovníci. Pokud nemáte místo na klec doma, můžete kanárky chovat i venku ve voliéře. Pozor ale, aby byli chráněni před deštěm a větrem.

Časté nemoci kanárků: pozor na vápenku

I když se o kanárka staráte sebelíp, může onemocnět. Nejčastěji se u něj setkáváme s vápenkou neboli svrabem. Jak ji poznáte? Na spodní části prstů a chodidel jsou zesílené šupiny, které se zvětšují a nakonec odstávají. Drápky se deformují a přerůstají. Kvůli tomu má pták problémy sedět na bidélku. Hrozí dokonce i ztráta končetiny.

Léčba je snadná. Stačí, když postižená místa budete potírat sádlem nebo olejem 3krát denně po dobu jednoho týdne. K léčení pomůže i vitamín A obsažený v mrkvi, petrželi, špenátu a brokolici. Vápence však můžete přecházet. Dbejte na důkladnou hygienu a klec pravidelně čistěte.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…