Lenochod dvouprstý je pohodový mazel, který vás naučí relaxovat
Lenochod nepatří zrovna mezi početnou skupinu mazlíčků chovaných u nás. Má však své kouzlo, mezi které patří především milá povaha. Z lenochoda vyzařuje klid a pohoda. Málo kdo ví, jak se o lenochoda řádně postarat anebo kde jej dokonce koupit. Přinášíme proto rady, které vám usnadní přípravu na nového člena rodiny.
Lenochod dvouprstý nemá ocas
Velký savec pocházející z Venezuely, Brazílie a Guyany má dlouhou srst a zavalitější tělo. Chlubí se až 70 cm na délku, hmotnost se pohybuje okolo 8 kg. Na předních delších končetinách vyrůstají dva prsty, na zadních tři.
Lenochodi dvouprstí nemají ocas. Ten jim zakrněl během vývoje, tudíž se nemohou díky němu zachytit na stromě. K uchycení ve větvích stromů jim perfektně slouží dlouhé prsty se zahnutými drápy.
Lenochod tříprstý je menšího vzrůstu
Je menší než lenochod dvouprstý. Na délku má maximálně 60 cm, váží do 5 kg. Na oblé hlavě je tupý nos, nemá ušní boltce.
Dalším rozdílem je, že všechny chodidla má lenochod tříprstý zakončena třemi prsty srostlými k sobě. Nejdelší silný dráp je uprostřed – je dlouhý až 7 cm.
Lenochod hnědokrký má zajímavou srst
Rozšířený je především v tropických částech Jižní Ameriky. Okolo očí má lenochod hnědokrký velké černé skvrn. Srst tohoto lenochoda obývá jednobuněčná řasa, která mu v korunách stromů poskytuje dokonalé maskování. Srst lenochoda je díky ní nazelenalá.
Lenochodi denně prospí i 20 hodin
Většinu života tráví lenochodi zavěšení na stromech, kde dělají vše. Nejvíce času v korunách stromů tráví spánkem. Lenochod spí a 20 hodin denně. Zbylé 4 hodiny se věnuje sháněním potravy a lelkování.
I když je lenochod dobrý plavec, pohybuje se nejraději nad zemí i vodou. Dolů na zem sleze tehdy, když nemají na stromech ani kousek listu, chce pít anebo pokud se potřebují vyprázdnit. Na zemi je však nejvíce zranitelný – nedokáže se postavit, a tok se pohybuje po břiše.
Lenochod dvouprstý se může jako jediný chovat doma
Z těchto tří druhů se doma může chovat pouze lenochod dvouprstý. Soukromý chov je u nás výjimečný. Legálně lenochoda pořídíte v chovné stanici. Určitě se vyhněte nelegální koupi přes internet. Mládě je důležité získat legální cestou.
Jelikož se jedná o exotické zvíře, musíte jej nahlásit na Státní veterinární správě. Jestliže se o lenochoda nebudete řádně starat, hrozí vám vysoké pokuty. Péče o lenochoda je velmi specifická, a proto si jeho chov dobře rozmyslete.
Lenochod potřebuje speciální místnost
Jelikož za potravou vyráží lenochod v noci, je nutné mu zařídit speciální místnost. Jestliže si jej nastěhujete do ložnice, nevyspíte se. Nejaktivnější je totiž lenochod právě v noci. Místnost musí být perfektně uzpůsobena jeho životnímu stylu.
Důležitá je dostatečná teplota a vlhkost, což lenochod ke svému životu nutně potřebuje. Využít lze zvlhčovače a topení. Prostředí musí být co nejvíce blízké deštnému pralesu, kde se vlhkost pohybuje okolo 90 %.
Lenochod nemá zpomalené jen pohyby
Jelikož je lenochod býložravec, spořádá velké množství větviček, listů, ale i plodů a květů. Jídelníček si sem tam obohatí hmyzem. Jelikož je rostlinná strava málo energetická, jsou lenochodové ve svých pohybech skutečně zpomaleni stejně jako je zpomalen rozklad potravy v žaludku. Trvat může i několik týdnů
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků