Jak na správné krmení kachen?
Kachny se staly velmi oblíbeným domácím zvířetem, které se nechová jen pro maso, vejce a peří, ale některá plemena jsou vyšlechtěna i jako okrasní ptáci. Jednotlivá plemena kachen se liší svou tělesnou konstitucí (velikostí) a strukturou peří. S chovem kachen se však váže i otázka správné výživy. Jaké krmení pro kachny je vhodné? Čemu se naopak vyhnout?
Jak chovat kachny
Pořízením kachny nezískáte „jen“ domácí zvíře, ale také skvělého pomocníka na zahradu. Kachny přirozeně spasou trávu, a navíc i pohnojí. Rádi „loví“ hmyz, ale i červy, proto se o nepříjemné obtěžovatele snadno postarají. Celkem zvládají i lov slimáků či žížal. Chov kachen zvládnou i začátečníci, kachnám obvykle stačí výběh, který oplotíte nižším plotem (neutečou, nerady překonávají překážky), přístup k vodě a úkryt. Přístřešek je ideální dřevěná bouda, do které se kachny schovají na noc. Pokud jejich domov vybavíte jezírkem, budou vám vděčné.
Jak na krmení kachen? Většinou se obslouží samy
Pokud si pořizujete kachny, je si třeba ujasnit, jaký je váš cíl. Podle toho pak uzpůsobte krmení, ale i krmné dávky či směsi. Ve volném chovu si většinu potravy kachna během roku obstarává sama. Pokud je výběh malý, je dobré jim každý den poskytnout čerstvě nařezanou trávu. Výjimku, kdy kachny potřebují vaši pozornost je zimní období nebo období snůšky. V tom případě je dobré podpořit jejich stravu i speciálními krmnými směsemi. Pokud chováte kachny na rybníku, vězte, že přínos bude i pro ryby, kdy se přírůstky zvyšují až o 30 %.
Krmení kachen a krmné směsi
Pokud se rozhodnete přikrmovat krmnou směsí, je třeba volit tu, která je uzpůsobena kachnám i plemenu! Kachna totiž žere jinak než slepice nebo krůty. Je to dáno tvarem zobáku, kterým lopatovitě nabírají potravu. Je dobré volit tvrdší granule v rozměru 3–4 mm. Jinak se kachně lepí na okraje zobáku a ona je pak spláchne v napáječce, čímž ji i ucpává. Pozor taky na vysoké nároky na dostatek pitné vody. Kachny během krmení vypijí přibližně čtyřnásobné množství vody, proto by napáječky měly být blízko krmítek. Mezi látky, které by ve směsích neměly chybět jsou dusíkaté látky, lysin, sirné aminokyseliny, kyselina linolová a vápník.
Přečtěte si také náš článek: Jaké druhy kachen můžete chovat na zahradě?
Krmení pro kachny: Čemu se vyhnout?
U rybníků, řek i potoků můžete potkat rodinky s igelitovými pytlíky plnými suchého pečiva. Právě to však může kachnu zabít. Pokud je navíc rohlík/chleba čerstvý a nebo jej již zachvátila plíseň, případně je namazaný máslem, je dílo zkázy téměř jisté. To, že se kachny vrhají po pečivu není důkaz, že trpí hlady! Podobně jako se dítě „vrhá“ na sladkosti, vrhá se kachna po pečivu. Pečivo je pro kachny „prázdné jídlo“, které je navíc nebezpečné tím, že jim zabere žaludek a ony nehledají přirozenou potravu. Tím vzniká riziko podvýživy i oslabení organismu (nedostatek živin, přemíra soli, lepek…). Navíc si o ztvrdlé pečivo mohou poranit jícen.
Krmení kachen v zimě: Přikrmovat, ne krmit!
Čím tedy přikrmovat? Pokud chcete kachnám přilepšit, zejména v zimním období, rozmrazte hrášek, schovejte slupky od kořenové zeleniny, nakrájené listy kedluben, květáku, saláty, zelí… Kachny nepohrdnou ani ovesnými vločkami, obilným šrotem, či semeny ječmene. Pozor, i tak by měla být kachna stále motivována k vyhledávání potravy.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků