Jak rozeznat kvalitní krmivo pro psy? Čtěte důkladně složení na obalech a nenechte se napálit
Přečíst si důkladně obal se složením anebo se vyhýbat nejlevnějším produktům. To jsou časté rady pro chovatele psů, které mají zabránit tomu, abychom pejskovi podávali nekvalitní krmivo. Jak ale ze složení poznat, že se jedná o kvalitní krmivo pro psy? Přichystali jsme pro vás článek, který zodpoví všechny otázky a objasní, jak správně krmit psa.
Čím krmit psa: důležitá je vyvážená strava
Pes potřebuje pro zdravý růst a vývin vyváženou stravu. Hned ze začátku je potřeba si říci, jak a čím chceme psa krmit. Jaké máme my a náš pes možnosti?
Zdravý vývoj štěněte po narození: Ve 2. měsíci je potřeba častý kontakt s lidmi a kvalitní strava
- Suché krmivo – kvalitní psí granule a pamlsky
- Kombinace suchého a vlhkého krmiva
- Barf neboli syrová strava - obsahuje syrové maso, vnitřnosti a kosti
Ať si pro svého mazlíčka zvolíte cokoliv, pamatujte na jednu zásadní věc: krmivo pro psa musí být kvalitní, vyvážené, čerstvé a nezávadné. Jen kvalitní kompletní krmiva pro psy jsou zárukou vyvážené výživy.
Jak číst složení a jak poznat kvalitní krmivo pro psy?
Co co by však vyvážené a kvalitní krmivo pro psy mělo obsahovat a jak jej rozeznáme?
1. Na obalu je taktéž popsáno přesné dávkování krmiva, které se má dodržovat.
2. Na obalu je rozepsáno, co krmivo obsahuje a také kolik gramů nebo procent je v jednotlivých složkách v krmivu zastoupeno. Nespokojte se s informacemi typu maso nebo živočišný tuk. Vždy by mělo být uvedeno a jaký druh masa jde.
3. Na prvním místě by ve složení mělo být sušené maso nebo masová moučka - ve složení je nutné vypisovat složky krmiva sestupně od té, která je zastoupena v nejvyšším podílu
4. Důležitý je obsah masa - krmiva s vysokým obsahem masa jsou žádoucí, ovšem pozor. Spočítejte si obsah masa správně. Čerstvé maso obsahuje až 70 % vody, které se zbavíme při výrobě granulí. Pokud je na obalu napsáno 60 % masa, odečtěte 70% vody (60*0,3) a máme 18% podíl sušeného masa.
5. Krmivo obsahuje vyvážený poměr bílkovin, tuků, minerálních látek, vitamínů a vlákniny. Každý pes v různém stádiu svého života potřebuje trochu odlišné poměry.
6. Převažují živočišné bílkoviny nad rostlinnými
7. Hledejte informaci, že krmivo bylo konzervováno přírodně
Cukry a zahušťovadla nejsou v krmivu žádoucí, čím méně jich ve složení najdete, tím lépe sednou granule vašemu pejskovi a je menší šance vzniku alergické reakce na krmivo. Pokud si však nejste jisti, jaké krmivo je pro vašeho psa nejlepší volbou, pak se poraďte vždy s veterinářem.
Co by nemělo obsahovat kvalitní krmivo pro psy
1. Potravinářská barviva - výrobci se snaží docílit, aby měly všechny granule jednotnou barvu. V krmivech vyráběných čistě na přírodní bází můžete najít různé odstíny granulí. Neznamená to však, že kvalitní granule jsou různobarevné. Naopak pokud jsou nějaké zelené a jiné třeba výrazně do žluta, nelze vyloučit použití potravinářského barviva.
2. Nízký obsah bílkovin, vitamínů i minerálních látek, naopak vysoký obsah sacharidů a tuků. Sacharidy by neměli být na prvním místě ve složení krmiva!
3. Sóju, sójové boby nebo sójový olej - jsou pro psa těžce stravitelné
4. Chemické konzervanty jako jsou sorban draselný nebo propylgatat
5. Vyhýbejte se granulím, kde je jedna surovina rozepsaná vícekrát - kukuřičná mouka, kukuřice, kukuřičný lepek – výrobce se snaží vysoký podíl sacharidů rozložit mezi více složek s nižším procentním podílem, aby na prvním místě ve složení nebyly sacharidy, ale maso
6. Vysoký obsah soli
7. Celulóza
Tyhle všechny látky obsahují především levná krmiva, která se snaží ušetřit na výrobě a neberou ohledy na to, že krmivo může pejskovi ublížit. Dávejte si proto pozor na složení krmiva a mějte na paměti, co by mělo či naopak nemělo obsahovat!
Složení kvalitního krmiva pro psy
Složení látek v granulích se samozřejmě liší podle věku psa. Štěně potřebuje více tuků než dospělý pes. Jak by mělo vypadat tedy správné složení granulí?
Granule pro dospělého psa
- 5-20 % tuků- pomáhají ke zdravému růstu srsti, rychle uvolňují energii
- 20-30 % bílkovin - napomáhají tomu, aby měl pes zdravé kosti a zuby
- 20 % sacharidů - zdroj energie
- 3-5 % vlákniny - podporuje metabolismus a činnosti střev
- Minerální látky – poměr fosforu a vápníku 1:1,2
- Vitamíny: A, B, D, E, K
Granule pro štěňata
- 16-25 % tuků
- 25-32 % bílkovin
- Sacharidy
- Vláknina
- Minerální látky - vápník, síra a hořčík
Jak správně krmit psa? Záleží na věku i rase
Na tuhle otázku neexistuje jednotná odpověď. Záleží totiž na stáří psa, plemenu, ale i na tom, zda má pes nějakou potravinovou alergii. Obecně však platí, že štěně krmíme častěji, a to po menších dávkách. Dospělému psovi dáváme krmení jedenkrát až dvakrát denně.
Štěně
- Do 2.měsíce - denně 4-6 porcí doporučené dávky
- Do 3. měsíců - denně 4 porce
- 4-6 měsíců - denně 2-3 porce
- 6 měsíců a víc e- denně 2 porce
Dospělý pes
Malá psí plemena – na menší dávkování lze přejít v půl roce života, jelikož menší psi se vyvíjejí nejrychleji
Střední plemena psů – jelikož dospívají později než menší psi, doporučuje se přejít na menší dávkování od 9.měsíce
Velká psí plemena – do dvou let života krmíme dvakrát denně, poté můžeme přejít na 1x denně
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků