Kdy zajít s králíkem k veterináři? Postarejte se, aby měl zakrslý králík chov zdravý
Zakrslý králíček je skvělý mazlík. Oproti ostatním domácím zvířátkům má ale jednu nevýhodu. Je velmi náchylný na nejrůznější choroby. K tomu je průběh onemocnění velmi rychlý a bez včasné lékařské péče může být fatální. Aby byl chov zakrslého králíčka bezpečný, musíme umět rozpoznat, kdy jej něco trápí. Poradíme, kdy zajít s králíkem k veterináři.
Zakrslý králík: Chov chraňme preventivními prohlídkami
Prevence je nezbytná. U králíků to platí několikanásobně. Navštěvujme pravidelně zvěrolékaře kvůli preventivním prohlídkám. Když totiž zakrslý králíček onemocní, může být už pozdě. Pokud při chovu králíka dbáme na prevenci, některým králičím nemocem se můžeme zcela vyhnout. Co by si měl vzít veterinář na starost?
Očkování: Některým závažným onemocněním můžeme zabránit. Patří mezi ně králičí mor, nový králičí mor a myxomtóza. Očkují se každých šest až devět měsíců. Záleží na tom, jak často se při chovu zakrslý králík pohybuje i venku.
Kontrola zubů: Králíkům hrozí přerůstání zubů. To pak může zapříčinit špatný příjem potravy, nedostatek živin, bolesti a další problémy. Veterinář by měl králíkův chrup prohlédnout.
Stav srsti: I do králičí srsti se mohou pustit paraziti. Kromě toho může špatný stav srsti odrážet zdravotní problémy. I pokud děláme vše pro to, aby měl zakrslý králík chov v co největší čistotě, paraziti se můžou vyskytovat třeba i v senu.
Váha: Pokud při chovu zakrslého králíka nezanedbáváme potřebnou péči, není důvod, aby ubýval na váze. Proto by měl veterinář králíčka zvážit, aby zjistil, jestli nezdravě nehubne anebo naopak nepřibírá.
Délka drápků: Přerostlé drápky králíkovi vadí při pohybu. Mohou zarůstat do tlapek a na tlapkách způsobovat bolestivé rány. Dokonce se může příliš dlouhý drápek z tlapky vytrhnout a bolestivě krvácet.
Kastrace: Jako u jiných zvířat, i u králíků se doporučuje kastrace. Kromě klidnější povahy získají lepší zdraví. Zejména u samic je velmi vysoká šance rakovinotvorného onemocnění rozmnožovacích orgánů. I pokud má zakrslý králík špičkový chov, toto onemocnění neovlivníme. Péče o zakrslého králíka by proto měla zahrnovat i kastraci.
Příznaky, že zakrslý králíček není v pořádku |
||
Průjem |
Víc jak 12 hodin nežere |
Měkké bobky |
Stále nakloněná hlava |
Netečnost |
Krev v moči |
Záchvat |
Hlasité skřípání zuby |
Naježená srst |
Neudržovaná srst |
Slintání |
Obtíže s dechem |
Kdy musí zakrslý králíček k veterináři?
Zakrslý králíček má křehké zdraví. Pokud nepodceníme péči, mohou se mu mnohé choroby vyhnout. Ale protože je zakrslý králíček náchylný na nejrůznější onemocnění, může nás znervózňovat každé neobvyklé chování. Proto je dobré vědět, co je pouhá neobvyklost a co už značí problém. S jakými zdravotními problémy bychom měli navštívit zvěrolékaře?
1.Strnulý postoj
Zakrslý králíček spí často v sedě anebo rovnou ve stoje. Pokud ale dlouho setrvává v neobvyklém a strnulém postoji, může být něco špatně. Může být nahrbený, s naježenou srstí. Taktéž může tlačit bříškem k zemi a třít o ni. To může znamenat, že králíka něco bolí. Pak přichází na řadu veterinární péče o zakrslého králíka.
2. Skřípání zuby
Hlasité skřípání zuby je známkou bolesti a nepohody. Ale na druhou stranu, jemné skřípání zuby je u králíka znakem spokojenosti. Například když odpočívá anebo když ho hladíme. Důležitá je hlasitost skřípání a další příznaky.
3. Změny v chuti k jídlu
Ztráta apetitu může u králíka znamenat nemoc. Podobně jako my, i králík nemá chuť k jídlu, pokud je nemocný. Ale zdravotní problém může znamenat i náhlé přejídání anebo změna návyků v pitném režimu. Naše péče o zakrslého králíka vyžaduje, abychom dobře znali jeho návyky. Snadněji si pak všimneme změny.
4. Neudržovaná srst
Zakrslý králíček je velmi čistotné zvíře. Několikrát za den si srst pečlivě vyčistí. Pokud se nám ale srst zdá mastná, neudržovaná a rozdělená, máme problém. Nemocný a slabý králík nemá energii na hygienické návyky, a to se odráží na stavu jeho srsti.
5. Změny v trusu a moči
Většina nemocí se odrazí v králičím zažívání. A poté i v králičím trusu. Průjem anebo měkké bobky bychom neměli brát na lehkou váhu a ihned bychom se měli vydat k veterináři. Na druhou stranu, ne pokaždé průjem znamená vážné onemocnění. Může se objevit i po konzumaci příliš vodnaté stravy, třeba okurky. Péče o zakrslého králíka zahrnuje i dobrou znalost jeho jídelníčku. Zato krev v moči značí problém skoro vždy.
6. Problémy s dýcháním
Jednorázové kýchnutí není problém. Ovšem opakované kýchání, sípání anebo lapání po dechu jsou známkou toho, že zakrslý králíček není v pořádku. Stejně tak i dýchání pusou není pro králíka obvyklé. V takovém případě nečekejme, až se problém zhorší. Je nutná včasná veterinární péče o zakrslého králíka.
7. Slintání a oteklá tlama
U králíčka není přílišné slintání v pořádku. Ukazuje na problémy s chrupem. Dentální obtíže se projevují také otokem a bolestivostí tlamičky. Zakrslý králíček by měl navštívit zvěrolékaře.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků