Lesní zvířata v zimě a jak o ně pečovat
Období zimy je pro lesní zvěř nejtěžším obdobím, co se získávání potravy týče. Kvůli jejímu nedostatku je nutné zvířata přikrmovat různými druhy potravy. Pokud chcete myslivcům pomoct, přinášíme vám tipy, na co se zaměřit a co má které zvíře rádo.
Zima v lese je pro lesní zvířata náročná
Někteří lesní živočichové se v chladných měsících oddávají zimnímu spánku, pro ty ostatní je však důležité, aby měli z čeho čerpat sílu na nadcházející jaro. Pokud v lese napadne sníh a zvířata se stěží dostávají ke stromům či keřům a shánění potravy je tak pro ně obtížné, je důležité jim pomoci přikrmováním. Myslivci do krmelců zvířatům dávají seno, krmiva s ovsem, pšenicí, ječmenem či kukuřicí, do krmítka pro ptáky pak nejčastěji špek či lůj a různá semena, ze kterých ptáci čerpají energii na zimu. Do krmelců můžete zvířatům přispět také vy, a to například žaludy, kaštany, mrkví, jablky, chlebem či bramborami. Myslete na to, že při návštěvě krmelce se musíte chovat tiše, abyste zvěř nevyplašili.
Srnec obecný
Srnci patří k nejrozšířenějším lesním obyvatelům. I přesto, že jsou srnci na nepříznivé zimní období velmi dobře přizpůsobení, je důležité přikrmování nepodcenit, a to zejména v případě, že se mrazy a sníh protáhnou až do začínajícího jarního období. Srnci se živí listy a větvičkami dřevin, různými trávami a zemědělskými plodinami. V zimě jsou dokrmování převážně senem.
Jelen lesní
Jeleni patří výhradně k býložravcům a nejčastěji jsou jejich potravou traviny a různé byliny. V zimě můžou působit škody tím, že okusují kůru stromů a ulamují výhonky, proto je dobré tomu předcházet přikrmováním, například senem.
Divoké prase v zimě
Divoká prasata patří k všežravcům, v zimě si však nejradši pochutnají na žaludech, kaštanech či bukvicích. Zvířata potěšíte také ovocem či zeleninou, bramborami nebo chlebem. Divoká prasata mají v oblibě například kukuřici.
Na co si dát při výběru potravin pozor
Seno, sláma
Seno, sláma či větve keřů jsou nepřirozenější potravou zvěře žijící v lese. Pozor si dávejte na to, aby seno či sláma, které podáváte do krmelců pro příkrm, nebylo plesnivé.
Kaštany, žaludy, bukvice
Doplňkovým krmivem pro lesní zvířata jsou také kaštany, žaludy, bukvice, kukuřice, oves či hrách. Do krmelců dávejte takové množství, které zvěř stihne zkonzumovat přibližně do týdne. Vyhněte se ale obilninám, které zvířata můžou nadýmat.
Ovoce a zelenina
Nejlepší volbou z ovoce jsou jablka a hrušky, avšak zvířata si pochutnají například také na švestkách či meruňkách. Ze zeleniny je pak vhodná mrkev, řepa nebo brambory. Lehce nahnilé plody zvířatům neublíží, avšak plesnivým kusům se vyhýbejte a zvířatům je nepodávejte.
Pečivo
Pokud jste se rozhodli zpestřit příkrm lesní zvěře pečivem, podávat můžete rohlíky či chléb. Vybírejte opravdu suché pečivo, bez žádných polev či náplní. Pečivo by mělo být podávané pouze v případě, kdy mrzne a nehrozí obleva, aby nenavlhlo a nezpůsobilo tak zvěři zažívací potíže. Pozor si dávejte, aby pečivo nebylo plesnivé.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků