Selhání ledvin u psa je častou psí nemocí.
14. 02. 2019 Přečteno: 2426x

Pět nejčastějších chyb při výchově psa: Neděláte je i vy?

Svého pejska milujeme a chceme se o něj postarat co nejlépe. Důležitou částí takové péče je i správná výchova psa. Nejen, že nás mazlíček bude respektovat a nebude dělat psí kusy, ale ještě více se upevní naše pouto. Základní výcvik psa obnáší především důslednost a laskavost. Bohužel, páníčci se často dopouští chyb. Zjistěte, jak vycvičit psa správně a s láskou!

Výchova psa má pět nejčastějších chyb

Pokud se některé z chyb dopustíme, nevěšme hlavu. Nikdo není dokonalý a pejsek nám to jistě odpustí. Důležité je, abychom se chyb nedopouštěli často. Špatná výchova psa by mohla mít následky. Většinou sice pejska vážně neohrozí a dají se napravit, ale můžou vést k negativním pocitům jak u pejska, tak u nás.

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: 3. měsíc je období očkování a učení základním povelům

1. Pejska trénujeme příliš dlouho. Výchova psa s hodinovými tréninky je na škodu. Pejsek se rychle začne nudit, zejména pokud je štěně anebo je v pubertě. Únava se může projevit i u nás nebudeme tak pozorní k tomu, co pejsek dělá. Ale hlavně je toho na pejska zkrátka příliš. Stejně tak je na škodu i urputné trvání na povelech. Pokud pejska učíme něco nového a on pokyn stále dělá špatně, na chvíli přestaňme. Chyba bude na naší straně, pejsek totiž nechápe, co po něm vlastně chceme.

2. Pejska opravujeme, ale zároveň nepovzbuzujeme. Bylo dokázané, že výchova psa je nejúčinnější pozitivním přístupem a nikoli negativním. To znamená, že povzbuzováním dosáhneme u pejska nejvíce. Ale pokud budeme při trénování kombinovat tresty a odměny, u psa vytváříme zmatek. Nebude vědět, jestli ho zrovna potrestáme anebo odměníme. Pak se může zdráhat pokyn vyplnit, aby se zmatku vyhnul. Pejska odměňujme pamlskem, ale jen když pokyn vyplní.

3. Pejska trénujeme, když má špatnou náladu. Pokud my máme náladu pod psa, také se nechceme učit novým dovednostem. Nejinak je tomu u našeho mazlíčka. Bude jen dělat chyby, nebude dávat pozor a s trénováním si spojí negativní pocity.

4. Pokyny s pejskem dostatečně neprocvičujeme. Jakmile je výchova psa jednou úspěšná a pejska pokyn naučíme, práce pro nás končí. Po čase se divíme, proč pejsek nechce poslechnout, když jsme ho už pokyn naučili. Ale stejně jako lidé, i psi můžou pozapomenout. Zvlášť, pokud jsme s ním povel dlouho necvičili.

5. Povely bezvýsledně opakujeme. Jednou z nejčastějších a nejdůležitějších chyb je opakování povelů, i když je pes na poprvé nevyplnil. Dáme povel, aby si pejsek sedl, a on nic neudělá. A tak ho k sednutí vyzýváme znovu a znovu. Takto ovšem výchova psa nefunguje. Jen ho naučíme, že když dáme povel a on ho neuposlechne, stejně mu ho znovu zopakujeme.

Jaké povely by základní výcvik psa měl mít?

K noze!

Pro základní výcvik psa je to jeden z nejdůležitějších povelů. Pokaždé, když k nám pes na zavolání přijde, dejme mu najevo svoji radost. Trénink začněme v klidných lokalitách. Když řekneme „K noze,“ buďme dostatečně nadšení a radostní. Začněme od malých vzdáleností, a jak bude pes pokyn plnit, postupně zkoušejme větší odstup. Když se k nám bude pejsek přibližovat, řekněme: Ano,“ a poté ho odměňme.

Zůstaň.

Pejska si posadíme do naší těsné blízkosti, řekneme: „Zůstaň,“ a poté ho odměníme. Po čase pochopí, že odměnu dostane, když zůstane na místě. Nejprve tento základní výcvik psa zkoušejme v klidném prostředí, poté v prostředí, které ho bude rozptylovat.

Sedni.

Pro základní výcvik psa je pokyn „Sedni,“ asi nejjednodušší. Pes si v interakci s námi sedne často sám, bez pobízení. Když stojí, ukažme mu pamlsek a dejme pokyn. Pamlsek postupně dávejme výše nad psí tělo. Mazlíček si instinktivně sedne. Poté řekněme: Ano,“ a psovi pamlsek dejme.

Jak vycvičit psa správně a účinně

Na to, jak vycvičit psa, platí tři základní pravidla: buďme důslední, trpěliví a pozitivní. Tím pejska naučíme nejvíce.

Ideální je cvičit 10 minut a pak přestat. Pokud pes nedokáže povel splnit, dejme mu chvilku pauzu a poté se dejme znovu do vysvětlování.

Když má pes špatnou náladu a potřebujeme ho cvičit, zkusme mu nejprve náladu zvednout. Například pamlskem, společným hraním anebo mazlením.

Naučené pokyny jednou za čas procvičujme, aby je pes nezapomněl. Stačí jen pár minut denně.

Když mu dáme povel, neopakujme ho, ale dbejme na to, aby ho vyplnil hned napoprvé. Například řekněme: „Sedni.“ Když si pejsek nesedne, jemně mu zatlačme na zadní část těla. Pak ho odměňme. Poté povel opakujme.

Zpočátku volme prostředí, kde psa nebude nic rozrušovat a bude se na trénink moct plně soustředit.

Střídejme prostředí. Základní výcvik psa bude ještě zábavnější, pokud budeme trénovat v odlišných lokalitách. Jednou u nás doma, jindy v parku. Navíc se ujistíme, že naše povely mazlíček uposlechne všude.

Nebojme se říci o pomoc. Každý pejsek je jiný a někteří mají svou hlavu. Pokud nevíme, jak vycvičit psa, rozhodně nejsme sami. Navštivme s ním výcvikové centrum.

Začněme od nejjednodušších povelů a pokračujme dále.

Za každý splněný pokyn ho odměňme. Pokaždé to nemusí být pamlsek, stačí naše pozornost a radost.

Po tréninku si se psem hrajme. Výcvik si spojí s pozitivními pocity a bude vědět, že po práci přijde zábava.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo

Vyberte pro ně vhodné krmivo