Psincový kašel se mezi psy šíří rychle. Chraňte svého psího kamaráda a podpořte jeho imunitu
Není to jen člověk, který občas trpí kašlem. Takové onemocnění může zasáhnout i vašeho pejska. Psincový kašel patří mezi infekční onemocnění, které se mezi psy rychle šíří. Jedná se o suchý dráždivý kašel, který pejska vyčerpává a obtěžuje. Chránit pejska můžete posílením jeho imunity, v horším stádiu je nutné navštívit veterináře.
Co to je a kde se bere psincový kašel
Psincový kašel, odborně infekční laryngotracheitida, je infekční onemocnění psů, které se projevuje jako dráždivý kašel. Zasahuje horní cesty dýchací, a to převážně na jaře nebo na podzim. Příčinou jsou viry a bakterie, které se rychle šíří a zasahují především oslabené imunitní systémy. Nejčastěji se pejsek nakazí na místech s vysokou koncentrací psů, což jsou psí cvičáky, výstavy, soutěže apod. Proto byste se měli takovým místům na jaře a podzim raději vyhýbat.
Psincový kašel - příznaky skoro jako u člověka
Onemocnění poznáte snadno. Ze začátku vám může připadat, že pejsek spolknul kost a snaží se ji vykašlat. Psincový kašel se projevuje jako záchvaty kašle, které mohou trvat třeba i jednu minutu. Někdy může pejsek vykašlávat hlen, u tlamičky se může objevit také bílá pěna. Často kašel pejska donutí i ke zvracení.
Průběh nemoci závisí nejen na počtu virů a bakterií, ale také na věku psa i jeho celkové kondici. Jestli je pejsek silný a zdravý, psincový kašel sám odezní do zhruba 14 dnů. Pokud je ale pes oslaben, může dojít až k zánětu průdušek a plic. Příznaky jsou poté apatie, zvýšená teplota a ztížené dýchání. Nejvíce ohroženi jsou:
- malá štěňata
- starší psi
- psi s oslabenou imunitou
- psi v útulcích
Mnozí majitelé si myslí, že pejsek něco vdechnul, a proto kašle. Jestli se však záchvaty objevují v pravidelnějších intervalech, zbystřete. Psincový kašel může vašeho miláčka potrápit bez léčení i na několik týdnů.
Psincový kašel - léčba vyžaduje vitamíny nebo návštěvu veterináře
Psincový kašel se léčí podle závažnosti průběhu onemocnění. Jinak budeme léčit pejska, který párkrát denně zakašle a do týdne se kašle zbaví, jinak toho, který má silné a dlouhé záchvaty.
Léčba psincového kašle u mírného projevu nemoci
- Posílení imunity pomocí vitamínu C. Ten přimíchejte do běžného jídla pejska.
- Někteří veterináři doporučují i jitrocelový sirup, který kašel zmírní. Pro menšího pejska se držte dávkováním pro dítě, u většího vyměňte čajovou lžičku za polévkovou lžíci.
- Dopřejte pejskovi klid a odpočinek - fyzická aktivita a vzrušení provokují ke kašli
Léčba psincového kašle u silného projevu nemoci
- Návštěva veterináře a kompletní vyšetření
- Podávání antibiotik
- Tablety mírnící kašel
Psincový kašel - prevence v podobě očkování
Psincovému kašli se de facto nejde vyhnout. Stačí, když se na ulici pejsci očuchají anebo se potkají na cvičáku, v parku anebo na výstavě. Jedinou prevencí může být očkování, které je součástí běžného očkování pejska. Vakcíny působí proti virovým i bakteriálním původcům onemocnění. Pokud budete pejskovi dávat preventivně také vitamin C, posílíte tím jeho imunitu, čímž se mu viry a bakterie mohou vyhnout velkým obloukem.
Další prevencí je nenavštěvovat v rizikovém období místa, kde se vyskytuje hodně pejsků po kupě, jako jsou již zmíněné cvičáky, psí výstavy a soutěže nebo parky. Opatrně také na pejska, kterého si berete z útulku, jelikož je zde poměrně vysoké riziko onemocnění.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků