Byliny, které pomohou při chřipce i nachlazení. Které jsou ty nejúčinnější?
Nachlazení, rýma, kašel nebo virózy či respirační onemocnění. Pro podzimní období naprosto typické a nevyhýbají se nám ani letos. Můžeme sice sáhnout po prostředcích z lékárny, ale stejně dobře nám mohou pomoci nebo ulevit také byliny. Některé totiž účinně umí potlačit infekci, zklidnit zánět a urychlit proces uzdravování.
Proskurník na nachlazení i kašel
Oblíbený proskurník, kterému se pro jeho vzhled někdy nesprávně říká ibišek, obsahuje slizy, které usnadňují odkašlávání, léčí nachlazení a mírní podráždění sliznic. Při zánětech sliznic dýchacího ústrojí je vítaným prostředkem. Zajímavostí je, že se z něj vyrábí též léčebná verze oblíbené cukrovinky marshmallow. Předchůdci dnešních marshmallow se dříve vyráběly právě z proskurníku. Hlavní a nejúčinnější forma je macerovaný kořen. Výborným prostředkem je čaj z proskurníku, máty a zázvoru. Budeme potřebovat jednu čajovou lžičku nadrceného kořene proskurníku, lžičku čerstvě pokrájeného zázvorového kořene a jednu čajovou lžičku sušené máty. Proskurník a mátu dáme do hrnce a pět minut povaříme na mírném ohni. Poté stáhneme z plotny, přidáme zázvor, zakryjeme a necháme dalších deset minut vyluhovat. Nakonec scedíme a podle chuti osladíme.
Šalvěj na nachlazení i bolest v krku
Účinnou bylinou, která zmírňuje příznaky nachlazení je šalvěj lékařská. Vlažné kloktadlo ze šalvěje a soli zmírní bolest v krku a pomůže při hojení. Šalvěj obsahuje silice a také saponiny, které uvolňují hleny. Dále nechybí ani složky, které dočasně uleví od bolesti, sůl má zase dezinfekční účinky. Budeme potřebovat dvě čajové lžičky sušené lékařské šalvěje, kterou přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, zakryjeme a necháme deset minut vyluhovat. Nakonec scedíme a přidáme minimálně půl čajové lžičky soli. Teplým roztokem kloktáme několikrát denně.
Homeopatika na chřipku – z čeho můžeme vybírat?
Echinacea na nachlazení a posílení imunity
Echinaceu neboli také třapatku, chcete-li, využívali na léčbu rýmy a bolení v krku už severoameričtí indiáni. Antibiotické a imunitu posilující látky obsahují zejména kořeny. Na nachlazení a infekce dýchacích cest pomáhá tinktura nebo echinaceový sirup. Ten je vhodný především pro malé děti. Chutná jim a pomáhá.
Antivirový černý bez jako silný bojovník proti nachlazení
Černý bez obsahuje látky, které působí proti virům a zabraňují opakování nemoci. Hodí se jej užívat nejen při léčbě, ale také v rekonvalescenci. Léčivé účinky mají snad všechny části rostliny. Jako prostředek na pocení při horečnatých onemocněních se doporučuje spařit dvě lžičky sušených bezových květů čtvrt litrem vařicí vody a nechat deset minut vyluhovat. Pro vypocení je dobré vypít dva hrnky horkého čaje. Šťáva či kompot z bezinek, které jsou bohaté na vitamíny, jsou také dobrým pomocníkem při léčení nachlazení.
Nachlazení vyléčí mateřídouška i jitrocel
Klasickým prostředkem proti kašli a nachlazení je jitrocelový sirup. Jitrocel totiž obsahuje stejně jako proskurník slizové látky, které usnadňují odkašlávání. Dá se využít ve formě čaje nebo sirupu. Stejně jak můžeme využít i mateřídoušku. Uvolňuje hleny a hodí se na léčení širokého spektra neduhů. Od obyčejného nachlazení po kašel, zánět průdušek, astma, zánět mandlí až po akutní a chronickou bronchitidu.
ČTĚTE TAKÉ: Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny
I z mateřídoušky je možné využít čaj nebo sirup. Ostatně právě sirup se dá bez problémů připravit i v zimě z nasušených zásob. Na přípravu budeme potřebovat dvě lžíce sušené mateřídoušky, kterou přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, zakryjeme a necháme 20 minut vyluhovat. Poté scedíme a přidáme 125 mililitrů medu. Sirup uchováváme v lednici a dle potřeby užíváme jednu čajovou lžičku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku