Bylinky na kašel mohou být dobrým doplněním běžné léčby
Některé bylinky nám mohou pomoci, pokud se necítíme nejlépe. Taková majoránka, jitrocel nebo sléz se řadí mezi populární bylinky na kašel. Kouzlete s nimi podle našich receptů a vyzkoušejte je.
Bylinky na kašel mohou být cenným pomocníkem, pokud se o nás něco pokouší. Rozhodně se hodí jako doplněk klasické léčby. A některé navíc i báječně chutnají.
Byliny na kašel: Šalvěj lékařská
Šalvěj patří do čeledi hluchavkovitých. V přírodní medicíně se využívá zejména jako kloktadlo při bolestech v krku. Ale může se použít i jako podpůrný prostředek při kašli. Mezi byliny na kašel patří právem. Zejména pokud potřebujeme podpořit odkašlávání může být vhodným doplňkem. Avšak ne každému pasuje. Šalvěj obsahuje hodně silic a pro někoho může být až příliš aromatická. Je i lehce nahořklá.
Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma
Medový zábal - účinně léčí kašel a slouží i jako vlasový kondicionér
Šalvějový med
Přísady:
- 1 velká sklenice medu
- 1 hrst rozdrcených čerstvých lístků šalvěje
Příprava:
Připravíme si vodní lázeň a v ní pak rozpustíme med. Musí být úplně tekutý. Než se rozpustí, rozdrtíme nebo nadrobno nasekáme šalvějové lístky. Následně je přidáme do tekutého medu. Celou směs promícháme. Přelijeme do menších uzavíratelných skleniček a necháme alespoň týden stát na okenním parapetu. Pak jej můžeme začít používat – do čaje nebo do jídla, případně „jen tak“ jako přírodní medicínu.
Byliny na kašel: Brambor hlíznatý
Ano, řeč je o obyčejných bramborách. Bereme je jako samozřejmost. Využíváme je však jen v kuchyni jako přílohu nebo surovinu pro přípravu bramborových jídel. Ale brambory toho umí mnohem víc. Řadí se mezi rostliny nebo byliny na kašel. Ukrývá se v nich totiž spousta cenných látek, které nám mohou být prospěšné. A jak je používat jako přírodní léčivo? Uvařte dvě brambory a rozdrťte je vidličkou. Nechte mírně zchladnout a pak zabalte do bavlněné tkaniny. Ještě teplé přiložte na hrudník a nechte působit, dokud nezchladnou. Opakujte klidně dvakrát denně.
Byliny na kašel: Plicník lékařský
Jak už sám název byliny napovídá, ne nadarmo se plicník řadí mezi byliny na kašel. Lidová medicína si ho cení díky obsaženým látkám. Ukrývají se v něm saponiny, slizy a třísloviny. Tedy látky, které mohou být při kašli velmi prospěšné. Z plicníku si můžete připravit čaj, velmi často se ale prodává spíše v bylinných směsích.
Byliny na kašel: Sléz lesní
Bylinka, kterou si v sezóně můžete i sami nasbírat. Sléz se využívá podobně jako ostatní byliny na kašel – ideálně v čaji. Údajně by mohl mít schopnost uvolňovat hleny. Ostatně, proč to nevyzkoušet? Sléz se většinou míchá do bylinných směsí. V sypaném čaji krásně vypadá a báječně chutná. Slézový čaj doslaďte medem, báječně k sobě pasují. Mimochodem, ze slézu se dá vyrobit i vynikající sirup. Ten může sloužit nejen jako přírodní léčivo, ale i jako osvěžující pochoutka.
Připravte si: Slézová tinktura
Listy i květy ze slézu nasypte do uzavíratelné sklenice a zalijte je vodkou. Uzavřete a umístěte na okenní parapet. Každý den směs pořádně protřepejte. Po měsíci sceďte a přelijte do čisté lahve. Tinkturu můžete užívat při obtížích, až 5x denně deset kapek.
Byliny na kašel: Jitrocel kopinatý
Patří mezi bylinky, které se na louce drží po většinu měsíců v roce. Tedy je možné si jej nasbírat vlastně kdykoliv, krom zimních měsíců. Z jitrocele je vynikající sirup, který mají v oblibě především děti. Mezi byliny na kašel se řadí, protože právě při kašli se tato bylina doporučuje. Ovšem jitrocel toho umí víc – říká se, že pokud list přiložíte na čerstvou ránu, umí ji zacelit. Jestli je to pravda, tak to už musíte posoudit sami.
Dejte si: Jitrocelový čaj
Přísady:
- 1 hrst jitrocelových listů
- ½ l vody
Příprava:
Lístky jitrocele omyjeme pod tekoucí vodou a vhodíme do konvice. Zalijeme studenou vodou a necháme přijít k varu. Odstavíme a ihned scedíme. Popíjíme ještě teplé. Jitrocelový čaj můžete dosladit medem.
Byliny na kašel: Majoránka zahradní
I obyčejná majoránka patří mezi byliny na kašel. A to i přesto, že ji považujeme spíše na tradiční české koření. Nebo si snad bez ní umíte představit tradiční bramboračku nebo bramborák? Avšak i čaj z majoránky vás může příjemně překvapit. Zejména, pokud vás trápí kašel nebo jste nastydlí. Rozhodně jej ale doslaďte. Až jej ochutnáte, jistě se zařadí mezi vaše oblíbené bylinkové nápoje.
Vyrobte si: Mast z majoránky na bolavé průdušky
Přísady:
- 1 lžička sušené majoránky
- 1 lžíce červeného vína
- 1 lžíce bambuckého másla
Příprava:
Majoránku svaříme s červeným vínem. Jakmile se tekutina vypaří, přidáme lžíci bambuckého másla. Necháme zcela rozpustit. Poté odstavíme a mírně necháme zchladnout. Přecedíme a přelijeme do vhodné nádoby. Mastičku je možné využívat na bolavé průdušky, při kašli nebo při rýmě.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku