Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma

Laryngitida – dětský dusivý kašel vyléčíte snadno doma

Laryngitida je onemocnění, kterého se rodiče děsí, že postihne jejich potomky. Zánět hrtanu je časté infekční onemocnění malých dětí v předškolním věku i batolat. Laryngitida ale není pro děti zásadně nebezpečná. Hlavním příznakem a průvodním jevem nemoci je dusivý kašel v noci. Laryngitida se objevuje především v jarních a podzimních měsících, kdy jsou děti na infekce nejnáchylnější. Onemocnění se může zřídka vracet i v dospělosti. Po pátém roce života dítěte se však většinou neobjevuje, protože se růstem rozšíří dýchací trubice a případné viry dítě tolik neohrozí.

Čtěte také:

Laryngitida

Dusivý kašel způsobený zánětem hrtanu trápí malé děti i jejich rodiče. Infekční onemocnění je provázeno klasickými příznaky infekce. Typický dusivý kašel se projevuje hlavně v noci a narušuje klidný spánek dětí i rodičů. Laryngitida je běžným dětským onemocněním způsobeným viry, průvodní dusivý kašel neznalé rodiče často vyděsí, ale závažné zdravotní komplikace nezpůsobuje. Zánět hrtanu se může zkombinovat také s rozběhlou rýmou nebo bakteriálním onemocněním dýchacích cest.

Akutní forma laryngitidy se rychle rozvíjí a trvá přibližně dva týdny. Hlavními příčinami jsou obvykle infekce horních cest dýchacích nebo nadměrná zátěž hlasivek. Dusivý kašel v noci se může dostavit po dlouhém, hlasitém mluvení, křičení nebo i vdechováním kouře či zplodin.

Příznaky laryngitidy

Hlavní příznakem laryngitidy je dusivý kašel v noci a chrapot. Onemocnění může provázet všechny typické příznaky virózy. Děti náchylnější na zvýšenou teplotu mohou trpět horečkami a celkovou únavou organismu. Laryngitida však provází děti zpravidla v noci a během dne se nemusí žádné příznaky objevit. Štěkavý kašel se obejde většinou bez horečky, ale průběh nemoci může být u každého dítěte jiný. Předem odhalit se dá počátky chrapotu a potřeba odkašlávání.

Typické příznaky laryngitidy

  • Kašel
  • Bolesti při polknutí
  • Zahlenění
  • Bolesti a pálení v krku
  • Únava
  • Sípání nebo chraptění

Hrtan je částí dýchacích cest. Nejen, že je spojovacím prvkem dýchací trubice mezi nosohltanem a průdušnicí, ale má vlastní důležitou funkci. V hrtanu se vyskytují dva důležité vazy – tzv. hlasivky. Zánětem hrtanu se mohou hlasivky poškodit a nemoc tak v některých případech provází i ztráta hlasu.

Virový zánět hrtanu způsobuje dětem obtížné dýchání a dráždivý kašel. Hrtan oteče, čímž se komplikuje průchod vzduchu a pacient pociťuje nepříjemné bolesti v krku. Prvotním příznakem laryngitidy je chraptění a chrčení při nádechu.

Laryngitida a léčba

Zánět hrtanu lze zpravidla bez problému vyléčit doma. Ošklivý kašel u dětí může být pro rodiče na první poslech děsivý, ale lze se ho jednoduše zbavit. Při nočním záchvatu kašle je nejdůležitější dítě uklidnit. Většinou stačí, aby se dítě pomalu napilo a v sedě vydýchalo. Podáním tekutiny se uklidní dítě i jeho dýchací cesty. Dusivý kašel v noci se neléčí antibiotiky nebo jinými speciálními léky na předpis. V případě akutního záchvatu laryngitidy lékaři podávají kortikoidy.

Nechte vaše dítě sedět. Poloha v sedě nebo polosedě zabezpečí volné dýchací cesty. Dítě se tak lépe nadechne a nebude se tolik dusit. Pro pročištění vzduchu otevřete okno, chladný vzduch pomůže k lepšímu dýchaní a dítě znovu klidně usne.

Na dusivý kašel v noci vyzkoušejte bylinné čaje a zábaly krku 

Laryngitida se dá snadno vyléčit i díky pomoci bylinek. Je vhodné pít větší množství čajů na onemocnění dýchacích cest. Při léčbě doma pomáhají bylinné čaje nebo zábaly. Nemoci dýchacích cest i dusivý kašel v noci účinně léčí například šalvěj, máta, eukalyptus nebo lékořice. Bylinky můžete louhovat v čaji samotné, různě kombinovat podle chuti nebo také inhalovat. Jak na suchý kašel, se podívejte TADY.

 Mátový čaj proti laryngitidě

Základem léčby laryngitidy je klid na lůžku, odpočinek pro hlasivky a snižování zvýšené teploty. V případě velké bolesti v krku nebo teploty můžete podat léky tlumící bolest. Při narušení hlasivkových svalů v hrtanu je třeba klidový režim. Omezte mluvení na minimum, protože může ještě víc dráždit hrtan. Hlasivky se zároveň rychleji uzdraví. Otok hrtanu je omezuje, a proto dítě často chraptí a mluvení je bolestivé.

K léčbě zánětu hrtanu jsou účinné obklady krku. Namočte plenku do chladné vody a dejte přímo na krk, následně překryjte suchou vrstvou látky. Obklad vyměňujte po 15 minutách. Aplikace studeného obkladu pomůže ke zmenšení otoku sliznic v dýchacích cestách, čímž se zlepší průchodnost.

Chladný a vlhký vzduch

Otevřete okna dokořán, vytvořte průvan. Nebojte se studeného vzduchu, ten dítěti naopak pomůže. Léčbu podporuje vlhký vzduch. Vlhkost dosáhnete například pokládáním nebo vyvěšením mokrých ručníků na topení či použitím speciálních zvlhčovačů vzduchu. Vdechováním chladného vzduchu se zklidní podrážděný hrtan a dítěti se uleví.

Zánět hrtanu si může vyžádat lékaře

Každé onemocnění je vhodné konzultovat s lékařem. Laryngitida ojediněle v některých fázích vede ke zúžení dýchacích cest, které může ohrozit vaše dítě. Praktický lékař vám může doporučit léky na utlumení bolesti v krku. V případě jakýchkoliv komplikací je proto doporučována návštěva praktického lékaře. Při opakovaných laryngitidách vám lékař doporučí vyšetření k zjištění pravé příčiny onemocnění.

Jak to udělat, aby se laryngitida nevrátila?

Zánět hrtanu je nepříjemným onemocněním, které se může vracet. Laryngitida se může stát i chronickou, proto je třeba dbát na důkladnou prevenci. Hlavní roli hraje čisté ovzduší, prostředí a dostatečná imunita dětí.

Laryngitida_zánět hrtanu u dětí (1)

1. Omezte nebo nejlépe přestaňte kouřit

Kouření škodí nejen vám, ale taky všem členům domácnosti. Kouř a látky vypouštěné kouřením narušují ovzduší a mohou způsobovat onemocnění dýchacích cest.

2. Posílení imunitního systému

Prevencí před laryngitidou je posilování imunity a sebeobrany dětí. Pobyt venku v přírodě zlepší dítěti kondici, imunitu, a navíc se dostatečně nadýchá čerstvého vzduchu. Imunitu posílíte také užíváním vhodných vitamínů a především vyváženou, bohatou stravou. Pro lepší obranyschopnost dítěte je doporučováno taky otužování. Pravidelným dodržování systému postupného otužování se zlepší odolnost vašeho dítěte před virovými infekcemi. Jak na otužování, se podívejte TADY

3. Pozor na alergeny v prašném prostředí

V ovzduší se nachází velké množství alergenů, které dráždí dýchací cesty. Prašnost v domě rozviřuje alergeny a suché ovzduší. Prach je proto třeba uklízet na mokro, nejlépe bez přítomnosti dítěte. Prach dráždí sliznice a zvyšuje možnost přenosu alergenů.

Opakované laryngitidy často souvisí právě s alergiemi. Příčin opakovaného dráždivého kašle v noci je mnoho, například právě alergie, oslabení imunitní systém nebo problémy zvětšených nosních mandlí.  

V topné sezóně bývá v domácnostech teplo a sucho. Tyto faktory samy o sobě vedou k dráždění dýchacích cest a mohou podpořit vznik laryngitidy, tedy dusivý kašel v noci. Je vhodné proto netopit neustále, průběžně větrat nebo využívat zvlhčovačů vzduchu. Chladný vzduch a vyvětraný pokoj navíc pomůže k lepšímu spaní dítěte. Pokud se laryngitidy i tak neustále vrací, je další možností i pobyt v přírodě v podobě lázní nebo podrobnější lékařská vyšetření.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...