Mýval severní nebo psík mývalovitý již nemohou být mazlíčky. Jací další savci jsou zakázaní pro chov?
Mýval severní a psík mývalovitý jsou zvířata, jejichž přirozeným domovem je volná příroda. Ovšem ještě před rokem 2016 mohli být tito živočichové chovaní jako mazlíčci. Zlom nastal v létě, zhruba před pěti a půl lety, kdy vyšel v platnost zákaz jejich dalšího chovu, množení, dovozu, převozu a vypouštění do volné přírody. Česká republika tehdy přijala tzv. seznam zakázaných invazivních nepůvodních druhů v rámci vyhlášky EU.
Na seznamu zakázaných živočichů tedy samo sebou nefiguruje pouze mýval severní a psík mývalovitý. Zahrnuje také dalších devět druhů savců, bezobratlé, rostliny, ptáky, plazy a ryby. Nyní se však pojďme podívat podrobněji na savce. Jaké už nesmíte nově začít chovat na území Česka?
Mýval severní má nevyzpytatelnou povahu
Jak již bylo uvedeno v úvodu, mýval severní se ještě před lety mohl stát domácím mazlíčkem. Nyní si ho pořídit nemůžete. EU však povolila ponechat mývaly lidem, kteří si je pro chov pořídili již dávno (mohou je mít na dožití). Co se tohoto zvířete týče, pořekadlo „Nudíte se, kupte se medvídka mývala.“ skutečně platilo pro nevyzpytatelnou povahu živočicha. Seč se mýval může zdát na první pohled velmi roztomilý, je dost tvrdohlavý. Své o tom ví mnozí dlouholetí chovatelé, kteří leckdy vyvázli s různými poraněními či škrábanci. Do bytu se důrazně tento savec nedoporučoval, neboť se nepohybuje jako pes pouze po zemi, ale má tendence různě poskakovat. Pakliže byste se chtěli pouze pokochat tímto divokým a přeci jen na pohled přívětivým „medvídkem“, můžete zavítat do ZOO.
Psík mývalovitý je ve volné přírodě přenašeč nemocí
Na seznamu zakázaných savců pro další soukromý chov je nejen mýval severní, ale taktéž psík mývalovitý. Seč má podobný název, jako medvídek mýval, je zcela odlišné povahy. Ze své podstaty bývá velmi plachý. Pro ochočení se před lety nedoporučoval. Kromě jiného bývá přenašečem mnoha různých nemocí, jako je například svrab a vzteklina. Oproti mývalovi severnímu není vzhledem ani tak atraktivní. Jestli chcete tohoto živočicha spatřit alespoň jednou v životě, navštivte třeba zoologickou zahradu v Ostravě!
Mýval severní, psík mývalovitý a ti další na „unijním seznamu“ zakázaných živočichů
Nyní již víte, že mýval severní a psík mývalovitý se na vás budou těšit pouze v ZOO. Představme si tedy na závěr další živočichy, které si již nelze pořídit pro domácí chov:
-
Nosál červený: pro toto zvíře je typický protáhlý čumák, proto onen název „nosál“. Ještě před šesti lety mohl být tento živočich velmi přívětivým domácím mazlíčkem, protože se nechal snadno ochočit i pomazlit. Dokonce bylo možné jej naučit docházet na kočkolit. Do bytu ale nebyl doporučován, protože je stejně jako mýval severní velmi akční a zvídavý.
-
Burunduk páskovaný: tento malý savec je poměrně známý i jako čipmunk sibiřský. I když mohl lákat na první pohled milým vzhledem, jeho chov nebýval vůbec snadný. K mazlení stejně jako křeček nebo morče rozhodně není vhodný. Hromadění zásob a občasná agresivita vůči chovateli – tím vším byl čipmunk typický.
-
Muntžak malý: když se podíváte na tohoto savce, možná vám připomene tak trochu zakrslého jelena nebo srnku /v kohoutku mívá cca 40 až 50 cm/. Původem je toto zvíře z Číny. Muntžak chovaný v zajetí (nyní pouze v ZOO), bývá v období říje poměrně agresivní vůči chovatelům. Může dokonce zasadit bolestivé rány svými rohy nebo kousnout (má v tlamě ostré a dlouhé špičáky).
A jaké další druhy savců si nesmíte nově pořizovat jako domácího mazlíčka? Zapomenout musíte například na ondatru pižmovou, nutrii říční, promyku malou, veverku Pallasovu, veverku liščí nebo na veverku popelavou.
Autor článku: Iveta Reinisch
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků