Nenáročné akvarijní rybičky, které zvládnou chovat i děti
Jaké jsou nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky a jak začít s akvaristikou? Možná si vaše dítě chce pořídit rybičky, možná sami chcete začít s novým hobby. Jste připraveni dělat vše co nejlépe, ale je vám jasné, že je třeba začít zlehka. Následující tři druhy ryb nemají velké nároky a postarat se o ně dokáže i dítě.
Akvaristika pro začátečníky – výchova dětí k zodpovědnosti
Nenáročné akvarijní rybičky, které se hodí i pro děti, jsou vlastně docela výchovné. Dítě se o ně může starat a zábavnou formou utužovat smysl pro zodpovědnost. Rybky nejsou nudné a hodí se i pro alergiky. Protože musí žít ve vodě, nehrozí jim stres v podobě přílišného mazlení, jaký bohužel někdy zažívají hlodavčí mazlíčci. A pokud nějaká rybka i přes dobrou péči uhyne, je to zkušenost, skrze kterou se děti mohou naučit vyrovnávat s tragickými událostmi v životě.
Chov akvarijních rybiček se však týká i vás. Malé děti baví sledovat, jak se ryby krmí, u čehož hrozí překrmování. Při čištění akvária dítě může být nešikovné a potřebovat asistenci. Nastavte mladším dětem hranice a vysvětlete jim, co se nemá, a s čím vám mohou pomoci.
Chov akvarijních rybiček pro začátečníky – jak začít?
Nejdříve je třeba založit akvárium, a to asi o dva týdny dříve, než si vůbec pořídíte rybičky. Zároveň byste ale měli už vědět, které druhy ryb do něj umístíte. Od toho se bude odvíjet velikost nádrže, teplota vody, množství úkrytů a další důležité podmínky.
Akvarijní rybičky pro začátečníky nejsou všechny podobné. Ve vícedruhovém akváriu musí být takové druhy, které se navzájem snesou a budou prospívat v daném prostředí. Proto vybírejte ne dle náročnosti, ale dle nároků jednotlivých druhů ryb.
Přečtěte si také v našem článku – jak vybrat a založit akvárium.
Živorodka ostrotlamá: Mírná a přizpůsobivá
Mezi nenáročné akvarijní rybičky patří například živorodky. Mají mírnou povahu a snesou se s mnoha jinými druhy ryb. Existuje mnoho barevných forem jako černá, zlatá, stříbrná, či bílá. Mohou se dožít až 5 let.
Živorodky jsou přizpůsobivé kvalitě vody, ale náhlé výkyvy jim vadí. Udržujte teplotu kolem 24°C a pH 7–8. Jídelníček je hlavně rostlinný, přikrmují se i řasami na skle. Chovejte živorodky ve skupinách. Samice rodí živá mláďata. Po páření dokáží ještě šestkrát porodit, někdy čerstvě po koupi.
Tetra neonová: Klasika, která neomrzí
Neonky jsou v chovu akvarijních rybiček klasikou. Tyto populární rybky potřebují žít ve větším hejnu a většinou se snášejí s jinými rybami. Potřebují prostor na svůj čilý pohyb. Neonky se dožívají až 7 let. Jsou to všežravci, preferují živý hmyz. Voda v akváriu s neonkami by se měla pohybovat kolem 26°C s pH 6–7.
Neonka je velmi krásná a nenáročná na péči. Bohužel je u ní riziko ošklivé nemoci NTD, která se nedá léčit. Nové ryby ale stejně vždy patří preventivně do karantény. Pokud rybky nezačnou ani po dvou týdnech v karanténě jevit neklid a blednutí, nemocné nejspíš nebudou. Udržujte kvalitu vody a předejdete mnoha potížím.
Bojovnice pestrá, ozdoba akvária
Akvarijní rybička pro začátečníky i národní zvíře Thajska, to je krásná ryba, též zvaná betta. Dožívá se 3–5 let. Samice jsou méně zdobné, zato mírumilovnější. Samci se perou spolu i se samicemi, proto je chováme po jednom. To však neznamená, že jim stačí maličká nádržka, v které se prodávají!
Betta bojovnice potřebuje teplejší vodu s neutrálním pH a hustý porost vodních rostlin. Je zvyklá na stojatou vodu, nemusí proto mít vzduchovadlo. Filtr ale pořiďte, abyste nemuseli pořád měnit vodu. Betta je masožravá, žere například žábronožky a hrotnatky.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků