Osmák degu má rád lidskou společnost. Často svého majitele bez zaváhání pozná.
18. 10. 2021 Přečteno: 2037x

Osmák degu je chytrý hlodavec. Na co myslet, než si ho pořídíte?

Osmák degu je známý též jako chilská veverka. Jak již sám název napovídá, pochází z daleké Chile. Tento malý hlodavec je mezi chovateli velice oblíbený. Jeho chov není nijak zvlášť náročný. Kromě jiného bývá osmák degu poměrně chytrý a společenský.

Právě společenská povaha předurčuje tohoto hlodavce k tomu, aby byl chován nejlépe v páru. Osmák degu je nerad o samotě. Proto potřebuje kontakt s člověkem anebo s jinými jedinci stejného druhu. Těmito informacemi to ale zdaleka nekončí! Zjistěte o tomto aktivním „chlupáči“ co nejvíce, než si jej pořídíte!

Osmák degu a jeho obecná charakteristika

Jak již bylo uvedeno výše, osmák degu je původem z Chile. Nachází se však i v některých oblastech Argentiny a Peru. V těchto zemích žije převážně ve volné přírodě. Nespatříte ho však samotného. Obvykle tvoří větší skupinky. A jak tento hlodavec vyhlíží? Poznáte jej podle tělíčka, které dosahuje nanejvýš patnácti centimetrů (bez ocásku) a váží necelý čtvrt kilogram (asi 200 g). Také má obvykle hnědočernou srst a celkem velké uši. Podobný je tak trochu činčile. V zajetí se dožívá osmák degu zhruba šesti až osmi let.

Čtěte také:

Nenáročný a roztomilý. Jak se chová křeček syrský?

Osmák degu a jeho povaha

Pokud stojíte o chov skutečně živého a hravého hlodavce, je osmák degu tou správnou volbou. Když se mu budete svědomitě věnovat, můžete jej naučit i přiběhnutí na zavolání anebo samostatnému podání potravy z jeho blízkého okolí. Osmák je zkrátka velmi inteligentní tvor. Kromě jiného platí za mírumilovného hlodavce, který nekouše (pakliže nepociťuje ohrožení). Proto jej bez obav můžete pořídit i dětem.

Osmák degu a požadavky na chov

Rozhodli jste se, že se stane osmák degu vaším novým domácím mazlíčkem? Pak je potřeba před jeho koupí promyslet několik záležitostí. Taktéž byste se měli na tohoto hlodavce vhodně připravit. Zde je několik indicií k správnému výběru pomůcek k chovu:

  • Osmák degu potřebuje náležitý výběh a prostor kolem sebe, proto vybírejte ideálně terárium či klec o délce minimálně 80 centimetrů a šířce 40 centimetrů. Lepší budou ovšem větší rozměry (např. 100 x 50 x 100).

  • Podestýlka by měla být tvořena z neprašného materiálu. Vhodné je, ji měnit alespoň jednou týdně při celkovém úklidu klece či terária.

  • Nezbytnou výbavou klece či terária pro osmáka degu by měla být i nádoba s pískem. Díky němu si totiž čistí srst. Nemusí být však přítomna neustále.

  • Do „pelíšku“ osmáka degu nezapomeňte umístit misku na krmení a misku na vodu.

  • Osmák degu bude nadšený i z různých větviček, které může ohlodávat. Potěšíte ho i různorodými hračkami pro hlodavce (žebřík, kolotoč a podobně). Domečky a úkryty volte takové, které budou bezpečné a odolné.

  • Krmivo vybírejte takové, které může přímo konzumovat osmák degu. Seženete jej ve zverimexu. Ostatně tento hlodavec si rád pochutná i na senu.

  • A v neposlední řadě mějte na paměti, že osmák degu skutečně ohlodá kde co. Proto se vyvarujte miskám a doplňkům z plastů či jiných neodolných materiálů.

Osmák degu může být zbarvený i do bílého odstínu.

Osmák degu a jeho chov: Čemu se vyvarovat?

Existuje i několik doporučení, jak by se osmák degu neměl chovat. Za prvé se tedy vyvarujte krmivu v podobě brambor, česneku, cibule, špenátu, červené řepy, pórku, květáku, zelí a brokolice. Nevhodná je i potrava s vysokým obsahem cukrů a tuků. Raději upřednostněte speciální krmné směsi ze zverimexu. Za druhé nedávejte osmákovi do klece či terária k ohlodávání větvičky jehličnanů a pak také ty z třešně, švestky a meruňky (jsou pro ně jedovaté). Ideální jsou větve březové a ty z jabloně. A za třetí polohu klece anebo terária vybírejte pečlivě. Nemělo by být rozhodně v průvanu a na přímém slunci. Pak je také vhodné nějaké vyvýšené místo.

Osmák degu a jeho chov ve větší skupince

Již víte, že osmák degu je spíš potěšen, pokud má v teráriu či kleci ještě nějakého společníka. Proto je ideální pořídit si naráz dva osmáky odlišného pohlaví. Problematické může být seznamování dosud samostatně chovaného hlodavce s tím novým. K tomuto účelu je zdaleka nejvhodnější zhruba šestitýdenní mládě (pakliže jej chcete chovat se starším osmákem). Ovšem musíte na to jít pozvolna. Malého osmáka degu nikdy rovnou neumisťujte k tomu staršímu do klece či terária. Na začátek jim třeba pořiďte oddělené „pelíšky“ a dopřejte jim „setkávání“ mimo ně, tedy na zcela neutrálním místě.

Autor: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo