Potkan – inteligentní společník: Co ho lze naučit?
Chov potkanů přinese nejen zajímavého mazlíčka do domácnosti, ale také nevyhnutelnou otázku: Jak vycvičit potkana? Potkan jako domácí mazlíček vyniká nadprůměrnou inteligencí, díky které získáte malého společníka, který vyniká vlastním úsudkem. Dokonce se můžete zúčastnit potkaních agility (většinou na potkaních výstavách)!
Chov potkana: Základem je čistota a trpělivost
Na chov není potkan náročný, vyžaduje přiměřeně velkou klec nebo nádobu, která se zařízením příliš neliší od klece pro křečka nebo morče. Místo pro úkryt, místo pro zábavu, místo pro jídlo. A chcete-li naučit potkana čistotě, zkuste tu oddělit i část pro vykonávání potřeby. Jak vhodně vybavit klec?
Jak naučit potkana čistotě?
Vyhraďte pro vykonávání potřeby jeden roh nebo místo v kleci či voliéře. Vložte do něj malý záchod pro králíky a do něj nejlépe i odlišnou podestýlku (ta do kočičích záchodů skvěle saje pach). Trpělivě potkanovi ukazujte, že toto je místo na dělání potřeby, přenášejte ho tam, když vidíte, že se chystá vykonávat potřebu, trpělivě na toto místo sami přenášejte případné výkaly vytvořené mimo záchod. Oceníte to, protože jednou z nevýhod chovu potkanů je jejich charakteristický zápach. Když potkan na záchod nechodí, je pak lépe používat i místo klasické podestýlky absorbující pachy, například kočičí steliva. Ne každý se potkan se ale učit chce.
Charakteristika chování: Pohoda je základ
Méně učenliví potkani se toho mnoho nenaučí, protože zvíře, které je kousavé a bázlivé nemá dostatečný mentální prostor pro učení. Buď se bojí, nebo se učí. Pro učení se tedy nejlépe hodí potkani od chovatelů, vychovaní trpělivým přístupem od ranného mládí. Pro jakékoliv učení je právě pocit pohody klíčový. Postupné ochočování a zvykání si na nového majitele a jeho pach pro něj musí být zábavou plnou pamlsků a skvělých zážitků.
Pak se můžete dočkat i toho, že Váš potkan může běhat volně po bytě a přiběhne na zavolání, zamlsá si s Vámi sýr k večeři a dojde si zpátky do své klece spát. Umí se skvěle přizpůsobit životnímu rytmu lidí a má paměť na denní rituály.
Triky, jak učit potkana: „Má v hlavě hodiny“
Potkani milují rutinu, takže si je získáte nejlépe tím, že s nimi budete každý den dělat to samé ve stejný čas. Tím se učí nejlépe. Ideální doba výcviku je 10 minut. Snadno se naučí reagovat na jméno, přiběhnout na zavolání, vzít si dobrotu, a právě s dobrotou v ruce můžete projít první krůčky různého výcviku. Zabezpečte si místnost tak, aby potkan neměl kam utéct a nehrozilo mu nebezpečí od jiných zvířat.
Potkani milují:
- Labyrinty a překážky
- Malé bazénky s vodou
- Nádobky, do kterých můžete natrhat papír a kterými budou prolézat
- Papírové trubičky a prolézačky, tunely
- Výborně šplhají po žebříčcích pro hlodavce nebo po lanu
- Některé kousky předvádějí potkani i na lidské ruce
- Zvukové hračky, zvonečky, rolničky, kdy je úkolem potkana zacinkat, například na konci žebříku
Pro výcvik potkana můžete využít zprvu hračky a části labyrintů, které má potkan ve své kleci, aby na ně byl zvyklý, usnadní to prvotní učení. Později přidávejte nové a nové (využít můžete běžné „odpadky“ doma, krabičky, ruličky, dětské hračky, stavebnice nebo přírodniny). Vždy ho nechte nové překážky nejprve očichat a přidávejte novinky postupně.
Přečtěte si také: Chov potkanů: pořiďte si nenáročného a inteligentního společníka
Jak poznám, že je můj potkan vhodný?
K výcviku se hodí potkan, který:
- Je mladý a ještě se snadno učí
- Má důvěrný vztah se svým majitelem, nebojí se, nechá se hladit, drbat
- Rád se pohybuje a je mrštný, je předpoklad, že ho výcvik bude bavit
- Je na něm vidět, že se rád nechá uplatit pamlskem a chápe, za co ho dostal (nejprve odměňujeme za každý cvik, později za celou sérii cviků)
- Má rád lidský hlas a reaguje na něj pozitivně, umí se naučit i cviky na hlasové povely: „zpátky“, „otoč“, „sem“ apod.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků