Ucpané anální žlázy u psa je možné odstranit i doma, ale nedoporučuje se to.
02. 10. 2020 Přečteno: 22729x

Ucpané anální žlázy u psa. Jak je poznat a řešit?

Začal váš pes zapáchat? „Sáňkuje“ po zemi? I to mohou být první příznaky ucpaných análních žláz u psa. Tuto obtíž je potřeba u psů brát vážně, neboť pro samotné zvíře to může být záležitost značně bolestivá a v komplikovanějších případech hrozí i veterinární operační zákrok. Navíc se zpravidla jedná o chronickou záležitost, takže kromě řešení důsledků je vhodné zaměřit se na prevenci. Jak poznáte, že anální žlázky u psa potřebují péči?

Co jsou anální žlázky u psa

Anální žlázy u psa neboli paraanální pachové váčky jsou malé váčky ve tvaru kuliček umístěné u řitního otvoru psa, resp. pod ocasem. Pokud si představíte hodinový ciferník, pak leží na číslech 4 a 8. Každý pes má anální žlázy umístěny pod kůží v jiné hloubce. Anální žlázky obsahují silně zapáchající tekutinu, jejímž prostřednictvím si pes značkuje své teritorium. Tekutina se neustále doplňuje, proto je třeba, aby také z těla pravidelně odcházela. Za normálních okolností ji pes vyloučí spolu se stolicí, která ji při průchodu konečníkem ze žlázek vytlačí.

K vyprazdňování může dojít také v případě strachu a stresu. Velikost análních žlázek u psa závisí na velikosti plemene; u menších plemen jsou žlázky 2–3 cm veliké, u středních 4–5 cm a u větších plemen 6–8 cm. Nejedná se tedy o „malou“ záležitost.

Čtěte také:

Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

Proč se ucpávají anální žlázy u psa?

Pokud je pes zdravý a anatomie jeho těla je standardní, zpravidla nemívá v této oblasti větších problémů. V některých případech se však mohou vyskytovat různé anomálie, přičemž nejčastěji se jedná o hluboko uložené anální žlázy, se u psa tvoří výrazně více sekretu, případně je sekret hustší, než je obvyklé. Tyto faktory pak přispívají ke zhoršenému přirozenému vyprazdňování. Vedle těchto „vrozených“ komplikací však může být na vině i řada faktorů, jež můžeme ovlivnit.

  1. Zácpa
  2. Řídká stolice či průjem u psa
  3. Nedostatečný pohyb
  4. Změna teritoria, případně nedostatek „volnosti“ k vytvoření teritoria
  5. Nevhodná strava

Ucpané anální žlázy u psa: Příznaky

Zažívací obtíže či nestandardní stolice nemusí nutně znamenat následný problém v oblasti análních žláz u psa. Jestliže však má jisté predispozice, může se riziko vzniku obtíží výrazně zvýšit. Nevyprázdněné anální žlázky psovi samozřejmě vadí, jsou nepříjemné, často tlačí a nezřídka jsou bolestivé, a tak se jich snaží různými mechanismy zbavit. Právě podle toho můžete poznat, že se problém vyskytl. Jaké jsou nejčastější příznaky ucpaných análních žlázek u psa?

  1. Časté olizování a okusování u kořene ocasu.
  2. Otírání se a škrábání se v oblasti konečníku, ale i na jiných částech těla. Pes se snaží tlaku zbavit.
  3. Sáňkování“, kdy pes za pomoci předních tlapek jezdí zadkem po podlaze.
  4. Neochota se vyprázdnit, což se projevuje nervozitou, přecházením, přerušováním procesu vyprazdňování.
  5. Bolest při vyprazdňování.
  6. Časté zvedání ocasu
  7. Mezi méně typické pak patří i různé kožní problémy, zarudnutí či ztvrdnutí.

Co dělat, když narazíme na ucpané anální žlázy u psa?

Zdravé anální žlázy u psa jsou měkké, bez známky bolesti či výrazného zvětšení. Pakliže jsou tvrdé, na dotek citlivé a pes vykazuje některý z typických příznaků, je třeba vyhledat veterináře. Zásah doma se příliš nedoporučuje. Problém není jen obrovský zápach, který při vyprazdňování vznikne, ale též riziko vedlejších komplikací či vzniku zánětu. Čištění ucpaných análních žlázek u psa je u veterináře otázka několika málo minut. Pravidelná kontrola stavu análních žlázek u psa je samozřejmě i na vás, neměli byste ji nechávat jen na roční preventivní prohlídku psa.

Ucpané anální žlázy u psa: Jak je odstranit doma?

Ačkoli se příliš nedoporučuje, je ošetření psa doma možné. Cílem je „vyprázdnit“ natlakované žlázky a to tím, že zvednete ocas a palcem a ukazováčkem zmáčknete prostor za řitním svalem a prsty jej posunujete kousek k řitnímu otvoru. Vždy pracujte v rukavicích a ručníkem po ruce (tekutina může i vystříknout). Doporučuje se provádět ošetření ve vaně, kde psa následně vykoupejte.

Zánět análních žlázek u psa

Jakmile se sekret v análních žlázkách u psa usazuje delší dobu, může vzniknout zánět nebo píštěl (hnisavá ranka do kůže vedle řitního otvoru). V případě zánětu análních žlázek je třeba antibiotická kúra, případně chirurgicky zasáhnout. V individuálních případech, zejména pokud se problém často vrací a psovi působí zdravotní komplikace, se někdy přistupuje k úplnému odstranění análních váčků. Váš pes po chirurgickém zákroku bude vyžadovat citlivý přístup.

Anální žlázky u psa: Prevence ucpání

Základem je samozřejmě dostatek pohybu a kvalitní strava. Správně fungující zažívací trakt je jedním z předpokladů pevného zdraví a vitality. Stravu vždy přizpůsobte nejen plemenu, ale zejména aktuálním potřebám – věku, zdravotnímu stavu a denní aktivitě. Stravu neměňte příliš často, neboť pro její vstřebání si pes nejprve musí vytvořit patřičný střevní mikrobiom. Pro citlivé zažívání, které se nezřídka spojuje i s rizikem vzniku problémů s ucpanými análními žlázkami u psa se hodí například PURINA PRO PLAN Medium & Large Adult s Optigest grain free a vysokým obsahem krůty. Dalším preventivním krokem je dostatečná hygiena a pravidelná kontrola stavu análních žlázek.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo