Značkování u kočky může mít různé důvody, třeba i stres.
29. 11. 2020 Přečteno: 3861x

Značkování u koček: Jak ho mazlíčka odnaučit?

Proč kočky značkují? A dá se toho nějak zbavit? Pokud vám kočka začne doma značkovat svoje území, nebo zanechávat loužičky zapáchající moči (což spolu vůbec nemusí vůbec souviset), je čas zbystřit. Něco se v kočičím životě děje. Něco zásadního.

A vás pak bude zajímat, jak tohoto zlozvyku kočku zbavit, ovšem i jak se zbavit nepříjemného zápachu, který se zdá být věčný a neodstranitelný.

Proč kočky značkují?

Kočky mají čich několikanásobně lepší než my, lidé. Je pro ně důležitým komunikačním kanálem. Především si takto předávají informace o sexuální připravenosti či nepřipravenosti, o svém teritoriu, o svém záměru „chci se pářit a jiný kocour mi nebude lézt do zelí“. Je ale také způsobem, jak kočka odhání jí nepříjemné lidi, zvířata nebo dává najevo vzteklou či úzkostnou nespokojenost.

Čtěte také:

Kastrace koček - kdy se vyplatí, jak probíhá, na kolik vyjde a jaká jsou její rizika?

Kočičí značkování má typické projevy:

Výkaly kočky nechávají nezahrabané, nebo zahrabané jen nedbale, tak, aby o nich protivník věděl.

Kocour při močení moč vystřikuje, klepe u toho ocasem a moč pro značkování více páchne, je obohacena individuálními kočičími výměšky (feromony, pižmo) a množství moči je malé.

Zároveň si můžete všimnout, že kočka je živější, aktivnější, obchází své teritorium – to se stává ve chvíli, kdy si začíná budovat své území nebo začíná období říje.

Když je kočka naopak vyplašenější, úzkostná, lekavá a značkuje, můžeme se přiklonit spíše k hypotéze, že právě značkuje své okolí ze strachu z protivníků. Cítí se ohrožena. Někdy v takovém případně padají za oběť boty nových lidí v domácnosti, jejich oblečení nebo prostor u dveří. Kočka jednoduše nového člověka doma nechce.

Pokud ale kočka močí do postele, na gauč, do dek, přehozů, chlupatých kožešin a předložek, můžete přidat k úvahám ještě problémy s ledvinami nebo močovými cestami (zánět, kamínky – to vyřeší veterinář poté, když otestuje moč, případně rovnou s kočkou vezměte s sebou vzorek ranní moči), nebo celkově nějaká stresující situace v životě kočky. Mohla najednou přijít o svůj klid na záchůdku, může jí vadit přestavěný nábytek, jiný režim v jejím domově.

Značkování koček: Jak je to odnaučit?

U kocourů je řešení jednoduché: včasná kastrace. Pokud to nestihnete do chvíle, než začne kocour značkovat, může se ještě stát, že nějakou dobu značkovat ze zvyku bude. Ale postupně by se to mělo v řádech týdnů zlepšit.

Mrouskající kočka může dělat to samé, svou močí láká kocoura, i tady je řešením kastrace.

Pokud je vaše kočka kastrovaná nebo tyto příčiny nepřicházejí v úvahu, jako první veterináři uvažují o nemocech ledvin a močových cest, takže zkuste nejprve toto vyloučit.

V hlavní roli stres: Kočičí značkování jde velmi těžko odnaučit

Pokud kočka značkuje ze stresu, vyžaduje to hlavně vaši trpělivost, kvalitní čistící prostředek a mnoho času a pozorovacího talentu. Kočce se něco nelíbí, takže prvotním úkolem bude zjistit co.

Přestavený nábytek, nová osoba, nová situace nebo stresuje kočku další kočka? Často se toto stává po příchodu nové kočky do domácnosti nebo ve chvíli, kdy přicházející kotě dospěje a mezi kočkami v jedné domácnosti se rozvine rivalita. Je možné, že díky značkovacímu procesu se nově nastolí hierarchie a někdy celá tato kratochvíle takto vyšumí do ztracena, ale problém je, když jsou obě kočky velmi dominantní a jedna druhé své výsostné místo nedarují. Nebo naopak, když je jedna kočka výrazně dominantní a druhá submisivní a celá situace s domácím soužitím ji stresuje. Řešením tady pak je pečlivé zvážení celé situace a úprava domácích podmínek, i kdyby to mělo být to, že jedné kočičce najdete nový domov.

Značkování u koček – další možnosti řešení:

  1. Dočasné podání léků proti úzkosti (antistress přípravků) pro kočky.
  2. Změna krmení (někdy mohou některá krmiva dráždit močové cesty).
  3. Změňte kočkolit, třeba se kočce jen nelíbí.

Rozmotávání klubka problematického stresového značkování je velmi složité a často vyžaduje více času. Proto, a v každém případě, je dobré vědět, jak si tuto dobu ulehčit a značkování a pachu po něm se zbavit a nedělat kočce další pokušení.

Jak se zbavit pachu po kočičím značkování?

Existují babské rady typu ocet a soda – možná dobře fungují na lidské zvratky a dětské nehody, ale věřte, že na kočičí odér (zejména pak kocouří) je to slabý odvar. Jako první pomoc můžete použít různé velmi voňavé čističe na čalounění či koberce, když je v nich ocet, určitě to neuškodí. Ale nemine vás asi brouzdání po drogerii a shánění vyloženě čističů a odstraňovačů zápachu po domácích miláčcích. Tím jediným můžete vše odstranit, a to ještě buďte připraveni na to, že to půjde až na několikátý pokus.

Proto mnoho chovatelů přistupuje k razantnějším řešením:

Označkované textilie nebo nábytek, pokud dlouhodobě nejde vyčistit, raději vyhoďte. Ono i příliš voňavá a překrývaná místa po značkování stále „voní po kočičím“. Kočky mají jemný čich a někdy se stává, že vytrvale převoňovaný a čištěný povrch láká kočku k dalšímu značkování a překrytí tohoto výrazného pachu.

Věci hostů, které kočka nemá ráda – ukládejte mimo dosah kočky.

Značkuje kočka nábytek nebo zdi? Jednou z krajních možností, jak kočku odnaučit značkování, je dávat ji k tomuto místu jídlo, pamlsky, hrát si s ní v těchto místech, jednoduše snažit se vnést do míst, která se kočce nelíbí, nový vítr.

A jinak? Nedá se nic dělat, než najít a vyřešit kořen problému. Kočičí značkování je v tomto nekompromisní.

 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Je kočka agresivní? Poradíme, jak řešit rivalitu mezi kočkami

Kočky se mezi sebou nesnesou. Co s tím? Rivalita mezi kočkami je možná nevítaná pro majitele, ale je třeba si uvědomit, že pro kočky je to jednání přirozenější než co jiného. Kočky jsou svou podstatou teritoriální zvířata a až lidské šlechtění nebo nedostatek prostoru, na kterém zdivočelé i domácí…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontakt

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Métis – základní škola, s.r.o.: soukromá ZŠ se školkou, Praha

Métis je soukromá devítilet…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…