Vyzkoušeli jste už někdy baňkování? Jde o druh masážní techniky, která pomůže při bolestech zad a nastartuje celkovou detoxikaci

Vyzkoušeli jste už někdy baňkování? Jde o druh masážní techniky, která pomůže při bolestech zad a nastartuje celkovou detoxikaci

Baňkování je oblíbená alternativní metoda, během níž se umísťují nahřáté baňky na kůži, které vytváří podtlak. Předpokládá se, že právě tento podtlak zlepšuje tok energie v těle, prokrvuje, pomáhá uvolňovat bloky a usnadňuje hojení.

Baňkování není vůbec nic nového, je zmíněno už na Eberově papyrusu (1550 před naším letopočtem) ze starověkého Egypta. Přičemž Eberův papyrus je vůbec jeden z nejstarších lékařských textů. Ostatně dnes je baňkování součástí mnoha starověkých léčebných systémů (čínská či tibetská medicína apod.). Řecký lékař Hippokrates, který je nazýván “otcem medicíny” dokonce sestavil popis techniky baňkování.

Baňkování jako terapie

Baňkování nebo baňková terapie je dnes nabízena jako součást tradiční čínské medicíny. Avšak najdeme ji i v nabídce mnoha klasických masérů. Zatímco ti ji mají jen jako doplňkovou terapii, která je schopna povolovat různé blokády a spasmy, čínská medicína věří, že baňkování pomáhá v těle rozproudit energii Qi. Což je životní energie. A také věří, že baňkování pomáhá vyvážit jin a jang. Tedy vše negativní a pozitivní v těle. Předpokládá se, že obnovení rovnováhy pomáhá s odolnosti těla vůči patogenům a rovněž i s jeho schopností prokrvit organismus a snížit případné bolesti. 

Čtěte také:

Bowenova tlaková masáž - pro život bez bolesti a trápení

Lunární kalendář: Masáže a cvičení podle postavení Měsíce!

Čokoládová masáž: Luxusní relaxace, která zbaví stresu a omlazuje pokožku

Vědecky podložené baňkování

Bańkování zlepšuje krevní oběh v místech, kde jsou baňky umístěny. Může zmírňovat svalové napětí, což následně zlepšuje i celkový průtok krve a podporuje opravu a obnovu buněk. Baňkování rovněž může pomoci vytvořit nové pojivové tkáně a nové krevní cévy v tkáni. Ohledně baňkování existuje celá řada výzkumů a studií. Celkově se shodují na tom, že baňkování může být pro některé zdravotní problémy skutečně prospěšné a přínosné. Hovoří se také o tom, že baňkování posiluje buněčnou imunitu, snižuje zánět a zlepšuje biomechanické vlastnosti kůže. Stále je však potřeba dalších výzkumů, které budou moc účinky baňkování potvrdit.

Baňkování jako detoxikace?

Uvádí se, že baňkování může odstraňovat toxiny stimulací imunitní reakce, a to jak lokálně, tak i celkově. Může také pomoci vyloučit z těla ven kyselinu močovou, tedy přirozený odpadní produkt při trávení určitých potraviny. Právě vysoké množství kyseliny močové je spojováno s “nemocí králů” tedy dnou. Baňkování může mít také pozitivní vliv na lymfatický systém, který je ostatně rovněž částečně zodpovědný za odstraňování odpadních látek z těla. Pokud je totiž tok lymfy narušen, může to způsobit hromadění tekutin a tělo není schopno toxiny z těla správně vylučovat. Lymfatická masáž umí tento problém vyřešit a následné baňkování pak funguje jako prevence, aby k něčemu podobnému už znovu nedocházelo.

Baňkování může pomoci s mnoha zdravotními obtížemi

Jak probíhá baňkování?

Baňkování se v minulosti provádělo pomocí zvířecích rohů. Později byly vyráběny baňky z bambusu a poté z keramiky. Sání se vytvářelo výhradně pomocí tepla. Baňky se původně zahřívaly ohněm a přikládaly se na kůži, jak se ochlazovaly, vytvořily podtlak. Moderní baňkování se provádí za pomoci skleněných baněk ve tvaru zvonu. Oheň k zahřátí se využívá stále. Existují však i baňky silikonové, které vytvoří podklad zmáčknutím a správnou aplikací nebo baňky plastové, které se dodávají většinou s pumpičkou, která se postará o odsátí vzduchu

Baňkování – použití: 

Baňkování se nejčastěji využívá u bolesti zad, krku a ramen. A také při výhřezu bederní ploténky. Pomáhá však také při bolestech hlavy a migrénách nebo při bolestech kolene. Je možné využít je i při paralýze obličeje, u akné, na kašel a dušnost, při syndromu karpálního tunelu, hypertenzi, u diabetu, revmatoidní artritidy nebo u astmatu. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.