Límcovka měděnková /Stropharia aeruginosa/
▪ Límcovka měděnková - vzhled
Klobouk 3 -8 cm, v mládí zvoncovitý nebo polokulovitý, později nízce sklenutý až plochý, často se širokým tupým hrbolkem, v mládí za vlhka se silnou vrstvou slizu, ve kterém jsou dosti dlouho přilepené bělavé šupinaté vločky; okraje až do časné dospělosti ověšené většími bělavými útržky závoje; pokožka snadno sloupnutelná, měděnkově zelená, později blednoucí až do žlutookrové, ve stáří místy až krémová. Lupeny jsou středně husté, zpočátku zakryté závojem, fialově šedé, později hnědnoucí, na ostří bělavé, vločkaté.
Třeň 4 – 10 x 0,5 – 1 cm, válcovitý, dutý, v mládí slizký, na vrcholu hladký, pod prstenem hustě pokrytý, bělavý, z počátku ostávajícími šupinami; po roztržení závoje se vytváří blanitý prsten, nejprve odstávající potom přitisklý na třeni a ve stáří často beze stopy mizející (od vypadaného výtrusného prachu je hnědopurpurový).
Dužnina měkká, v klobouku bělavá, ve třeni nazelenalá až narezlá, s nevýraznou ředkvičkovou vůní i chutí.
▪ Límcovka měděnková - výskyt
Límcovka měděnková roste hojně v jehličnatých i listnatých lesích, v křovinách, prostorech kolem potoků, na tlejících pařezech nebo na dřevě ponořeném v půdě. Často však i v holé zemi bohaté na organické zbytky.
▪ Límcovka měděnková - vliv na zdraví
V malém množství je Límcovka měděnková neškodná, ale jsou známé i lehčí otravy touto houbou.
▪ Límcovka měděnková - možnosti využití
Tuto houbu nelze doporučit ani do směsí.
Diskuse k článku
RE : Límcovka měděnková /Stropharia aeruginosa/