Čerstvá zelenina uprostřed zimy? Žádný problém. Vypěstujte si ji snadno zadarmo doma. Z odpadu
Skutečně čerstvá zelenina je v zimě problém. I když si můžeme cokoliv nakoupit v obchodě, s čerstvě utržené zelenině se to nevyrovná. Jenže jak ji přes chladné měsíce roku získat? Je to snadné, vypěstujte si ji. Třeba na kuchyňské lince.
Některé druhy zeleniny si můžete skutečně snadno vypěstovat doma. Z odřezků, které běžně vyhazujete. Nebudete tak muset od teď stále znovu a znovu nakupovat. Navíc čerstvá zelenina z kuchyňského odpadu chutná naprosto skvěle, ta kupovaná se jí ani náhodou nevyrovná. A které druhy zeleniny snadno vypěstujete?
Čerstvá zelenina: Jarní cibulka nebo pórek
Chcete-li, aby čerstvá zelenina stála za to a pěstování se povedlo, pak sáhněte pro začátek buď po pórku nebo po jarní cibulce. Jde o nejsnadněji pěstované druhy zeleniny v domácích podmínkách. Bohatě vám postačí, když pórek či jarní cibulku koupíte jen jednou. Potřebovat z obojího budeme jen tu spodní část s kořínky. Při běžné kuchyňské úpravě se jich zbavujeme, ale tentokrát je využijeme. Odříznutý kus vložte do sklenice s vodou tak, aby kořínky byly ponořené, zbytek odřezku zůstává nad hladinou vodu. Sklenice může být uložená na stinném místě, klidně ji nechte rovnou na kuchyňské lince. A sledujte, co se začne za pár dní dít. Čerstvá zelenina začne dorůstat a vy si můžete vždy odříznout přesně tolik, kolik potřebujete. Jen nezapomeňte každý den měnit vodu.
Jste připraveni na setí a sázení? Lunární kalendář vám napoví, kdy je nejvhodnější doba
Čerstvá zelenina a další zelené dobroty
Když se vám zadaří první pokus s pórkem nebo jarní cibulkou, můžete vyzkoušet další druhy. I jejich pěstování je poměrně snadné. Zkuste například řapíkatý celer, salát nebo dokonce zelí. Odříznutý bílý spodek zeleniny vložte do větší nádoby tak, aby byl celý ponořený. Ani v tomto případě nesmí hladina přesahovat řez, ten musí zůstat na hladinou. Ovšem je nutné jej rosit, alespoň jednou denně jej proto postříkejte z rozprašovače a lehce tak osvěžte. Za několik dní se objeví první zelené kořínky. Jakmile se to stane, můžete zvolený druh zeleniny přesadit do hlíny a nechat na okenním parapetu. A za pár dní už se sklízí čerstvá zelenina z odpadu. Není to dokonalé?
Čerstvá zelenina: Vyklíčený česnek i cibule
Máte rádi aromatické druhy, jako je třeba právě česnek nebo cibule? Není nic jednoduššího než si je doma vypěstovat. Zelené výhonky česneku či cibule jsou chuťově o něco jemnější, přesto mají sílu a našemu tělu dodají spoustu vitamínů a minerálních látek. Jak na to? Česnek můžete dát rovnou do hlíny. Nezapomínejte však na pravidelnou hojnou zálivku. Květináč musí být v teple a na slunném místě. Tedy okenní parapet na jižní stranu je ideální volbou.
Česnek zakoření rychle, tudíž se prakticky “co nevidět” objeví první zelené výhonky. Podobně pak postupujeme i v případě domácího sázení cibule. Ovšem tu je třeba, před položením do hlíny, rozpůlit. Dále pak už pokračujeme stejně jako v případě česneku.
Čerstvá zelenina plná barev
I mrkvová nať rozhodně stojí za zkoušku. Jednoduše z čerstvé mrkve odkrojte horní část. Z boku do ní zapíchněte párátka ze všech stran a položte ji na nádobu s vodou, přičemž voda musí sahat k dolní ploše řezu. To je nutné ohlídat, jelikož tato část mrkve musí být neustále vlhká. Budete-li dbát na správný postup, objeví se brzy nové kořínky. V tu chvíli je už možné přesadit mrkev do hlíny. A brzy se můžete těšit, že vám poroste stále dorustající a nekonečná nať. Čerstvá zelenina je plná vitamínů, rozhodně se vyplatí to vyzkoušet.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Čerstvá zelenina uprostřed zimy? Žádný problém. Vypěstujte si ji snadno zadarmo doma. Z odpadu
RE: Čerstvá zelenina uprostřed zimy? Žádný problém. Vypěstujte si ji snadno zadarmo doma. Z odpadu