Toužíte po pěstování vlastní zeleniny? Pak je nejvyšší čas zasadit semena
Rádi byste si letos vypěstovali vlastní zeleninu? Pak je nejvyšší čas pustit se do práce. Jestliže chcete mít vlastní sazenice, pak například semínka paprik nebo rajčat byste je měli mít už co nejdřív ukryté v hlíně. Poradíme vám, jak na to.
Existuje nespočet druhů zeleniny, které můžete na své zahradě sázet. A jestli nemáte zahradu, pak můžete bez obav pěstovat například na balkóně. Zvolte si, jaké druhy chcete pěstovat a pusťte se do práce. Nestojí to zase až tolik námahy a odměnou vám pak budou vlastní chutné a šťavnaté plody.
Semena na pěstování nakupte co nejdříve
Nejprve si pochopitelně napište seznam toho, co všechno byste chtěli pěstovat. Bude se to odvíjet od toho, jak velkou plochu na pěstování máte k dispozici a také, kolik času chcete pěstování zeleniny věnovat. Nejoblíbenějšími druhy jsou pochopitelně rajčata, papriky, okurky, cukety a dále pak ředkvičky, kedlubny nebo třeba jarní cibulka. Až budete mít rozmyšleno, o co byste stáli, pak už vám nebrání nic, abyste vyrazili do zahradnictví na nákup. A neotálejte, je nejvyšší čas. Nakupte si semena třeba ještě dnes.
Pěstování zeleniny v zimě je možné. Nevěříte?
Klíčky jsou vynikajícím zdrojem vitamínů i enzymů. Klíčení semen můžeme provádět i doma
Pěstování oblíbených i neznámých odrůd
Jestliže chcete pěstovat například papriky, pak je důležité vědět, jaká odrůda vám chutná. Pro začátek bude stačit vědět, jakou barvu paprik chcete. Ty si určitě pořiďte, ale zkuste experimentovat. Kupte si na zkoušku i nějaký jiný druh nebo například feferonky. Pokud jste fanoušci lilku, můžete vyzkoušet netradiční lilek se zelenou “kůží”. U rajčat se zase rozhodněte, zda chcete pěstovat klasická rajčata nebo takzvané cherry. Ty jsou odrůdou, která je vhodnější pro menší prostory, například na balkóně. Vyzkoušet ale můžete i žlutá hrušková cherry rajčata.
Než zasadíte semena, přečtěte si podmínky pěstování
Většina druhů zeleniny potřebuje pochopitelně slunce a vodu. Některým druhům postačí i polostín. Avšak měli byste vědět, co pro vaše vybrané druhy bude to nejlepší. Ve chvíli, kdy semena koupíte, najdete na obale návod na jejich pěstování. Případně označené měsíce, kdy je vhodné zasadit je do hlíny, případně zasít přímo na záhon. Co se týče setí na záhon, sem patří zejména ředkvičky, mrkve, jarní cibulka a podobně. Někteří dokonce sází na záhon přímo i semena okurek. I to je možné, i když běžnější je předpěstování jejich sazeniček.
Nicméně vyzkoušet můžete obě dvě varianty a sami uvidíte, která se vám lépe osvědčí. Při pěstování zeleniny je nutné zohlednit i vegetační období a dobu sklizně. Například melouny nebo okra vyžadují delší období slunného a teplého počasí.
Pěstování zeleniny i okrasných květin
Až budete v zahradnictví, poohlédněte se zároveň i po semenech některých rostlin a bylin. Ty jsou totiž důležité pro to, aby do vaší zeleninové zahrádky přilákaly opylovače. Ti mohou totiž pomoci zlepšit výnos z mnoha druhů plodin, jako jsou například okurky, cukety či dýně. Navíc některé jednoleté rostliny, které rády lákají opylovače, se pěstují skutečně snadno a bez větší péče. Většinou se pěstují ze semen přímo zasetých na záhon poblíž zeleniny. Mezi oblíbené a na pěstování nenáročné druhy patří měsíček lékařský, lichořeřišnice nebo třeba slunečnice. Nevítané hosty a škůdce, především pak mšice, dokáže zahnat například afrikán. Ten je vhodný zasadit přímo do zeleninového záhonu mezi jednotlivé druhy zeleniny.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku