Divadlo na Vinohradech – scéna, která šlape na paty Národnímu divadlu
I přes obrovskou konkurenci patří Divadlo na Vinohradech k hlavním pražským scénám. Divadlo, které v současnosti řídí známý herec Tomáš Töpfer, má totiž obsáhlý umělecký soubor, do kterého patří spousta známých herců a hereček. Divadlo na Vinohradech navíc těží z historické tradice, která trvá už více než celé století.
Divadlo krásné i na pohled
Kromě bohatého repertoáru a populárních hereckých osobností se Divadlo na Vinohradech oproti jiným scénám může pyšnit reprezentativní budovou. Honosný secesní dům stojící na náměstí Míru na pražských Vinohradech totiž zaujme hned na první pohled podobně jako Národní divadlo. A to díky dvěma alegorickým postavám nad středovým průčelím budovy, které představují Pravdu a Statečnost.
Pokud se vám zdá srovnání s Národním divadlem přehnané, opak je pravdou. Divadlo na Vinohradech totiž vzniklo jako druhá česká činoherní scéna, a jestliže chtělo ve svých počátcích uspět v konkurenci s Národním divadlem, muselo mít taktéž odpovídající zázemí. Zájem architektů o realizaci paláce umění byl veliký, celkem se sešlo dvanáct návrhů, z nichž zvítězila secesní budova od Aloise Čenského.
Základní kámen divadla byl položen roku 1905 a následná výstavba trvala dva roky. Na podzim roku 1907 tak mohlo dojít ke slavnostnímu zahájení divadla hrou Godiva od Jaroslava Vrchlického. Divadlo na Vinohradech v dalších letech naštěstí nepotkala podobná katastrofa jako jeho předchůdce Národní divadlo, a tak se vedení divadla mohlo plně soustředit na rozvíjení zdejší činohry.
Zlaté začátky Divadla na Vinohradech
A o rozvoj divadla se v jeho počátcích asi nejvíce zasadil lektor Karel Hugo Hilar, který se v roce 1914 stal šéfem činohry. A právě díky jeho práci bylo Divadlo na Vinohradech tehdy velkým konkurentem slavnějšího Národního divadla. Hilarovy kvality byly natolik oceňované, že po nějaké době přešel na výzvu Dramatického svazu právě do Národního divadla, kde působil až do své smrti.
Jeho odchodem ovšem úspěchy divadla nekončily. Například v letech 1921-23 byl dramaturgem Vinohradského divadla Karel Čapek, kromě něj v divadle působili další spisovatelé jako Fráňa Šrámek či František Langer.
Nejdřív zákaz, poté nástroj socialismu
Stejně jako pro celý český stát, tak i pro Divadlo na Vinohradech přišly těžké chvíle v době německé okupace. Od 30. září 1941 muselo být divadlo zavřeno, zákaz platil až do roku 1943. Během té doby byl ovšem interiér divadla zdevastován, hrát se tak v secesní budově mohlo až po všech opravách v srpnu 1945.
Mohlo se zdát, že se po konci války divadlu opět začne blýskat na lepší časy, ale tato představa netrvala dlouho. Poté, co vládu uchvátili komunisté, musela česká kultura chtě nechtě podporovat socialistický režim. Divadlo na Vinohradech tak bylo roku 1950 na rozkaz ministra obrany přejmenováno na Divadlo Československé armády a mělo vychovávat diváky v socialistickém duchu.
Opětovný rozvoj vinohradské scény
Tato nelehká etapa trvala až do roku 1965, kdy divadlo převzal ředitel František Pavlíček, který divadlo dokázal dostat ze spárů komunistického režimu. Od té doby také divadlo nese současný název Divadlo na Vinohradech. Další rozvoj byl ale záhy opět přibrzděn, a to kvůli normalizaci, která začala na začátku 70. let minulého století.
Divadlo na Vinohradech ovšem dokázalo přečkat všechny nástrahy, a dokonce si udrželo i svou dřívější kvalitu. Klidná léta tak přišla až po sametové revoluci, kdy se v roce 1990 stal ředitelkou Jiřina Jirásková. Současným ředitelem je od roku 2012 populární herec Tomáš Töpfer, uměleckým šéfem činohry je Juraj Deák.
Preiss a spol. jsou zárukou kvality
A čím v dnešní době Divadlo na Vinohradech láká veřejnost? Především rozsáhlým, a navíc velmi kvalitním složením uměleckého souboru. Na scéně divadla se totiž objevuje v různých inscenacích téměř sedmdesát herců a hereček. Mezi nejznámější osobnosti uměleckého souboru patří například Viktor Preiss, Daniela Kolářová, Tomáš Töpfer, Dagmar Havlová, Jiří Dvořák, Václav Vydra, Simona Postlerová, Jan Šťastný a mnoho dalších.
Kromě stálých členů v divadle účinkují i hostující herci, jako například Ivan Trojan, Zlata Adamovská, Kateřina Brožová či Filip Blažek. Na nedostatek zkušených a léty prověřených umělců si tedy Divadlo na Vinohradech rozhodně stěžovat nemůže.
V repertoáru Divadla na Vinohradech najdete Čapka i Shakespeara
Kladete si otázku, na jaké představení Divadla na Vinohradech byste měli zajít? Osvědčenou klasikou divadla je rozhodně hra Brouk v hlavě v nastudování režiséra Jiřího Menzela. V této komedii excelují mimo jiné Viktor Preiss, Ivan Trojan a Simona Postlerová. Dalším klenotem vinohradské scény byla v dřívějších letech politická satira Jistě, pane ministře, kterou nyní najdete v repertoáru Divadla Bez zábradlí.
K dalším oblíbeným inscenacím patří shakespearovská klasika Zkrocení zlé ženy v režii Juraje Deáka. V renesanční frašce uvidíte například Oldřicha Vlacha, Filipa Blažka nebo Hanu Vagnerovou. Úspěšnou komedií, která se i po letech těší vyprodaným sálům, je hra Vstupte! od Neila Simona. Tuto komedii poprvé Divadlo na Vinohradech uvedlo už v roce 1974 a inscenace tehdy stála na výkonech Vlastimila Brodského a Josefa Bláhy. V současnosti v rolích Lewise a Clarka publikum baví Viktor Preiss a Tomáš Töpfer.
Mezi nejnovější hry, které také stojí za to vidět, patří například Amadeus od Petera Shaffera, Čapkova klasika Loupežník či Plačící satyr z pera Fráni Šrámka. Divadlo na Vinohradech rozhodně nechce usínat na vavřínech, a tak připravuje nové inscenace. Na vinohradském jevišti tak brzy ožije například legendární shakespearovská tragédie Romeo a Julie či světově známá hra od G. B. Shawa s názvem Pygmalion.
S pořízením vstupenek do divadla se váhat nevyplácí
A jak si zajistit vstupenky na představení? Většina představení je dlouho dopředu vyprodaných, je dobré si tedy vstupenky zajistit v dostatečném předstihu. Vstupenky se dají zakoupit buď přímo na pokladně divadla či přes on-line rezervační systém. Ceny vstupenek se pohybují zhruba od 100 do 550 korun podle umístění a představení. Divadelní nadšenci si mohou pořídit výhodnou permanentku na libovolných šest inscenací podle jejich výběru. Toto otevřené předplatné vás vyjde na 2100 korun.
Divadlo na Vinohradech také nabízí svým příznivcům členství v klubu, díky kterému získají oproti ostatním návštěvníkům různé benefity. Těmi jsou například přednostní rezervace vstupenek na představení, komentovaná prohlídka divadla či pravidelné zasílání divadelního měsíčníku. Členství v Klubu Divadla na Vinohradech stojí 100 korun na jednu divadelní sezónu.
V době večerních představení bývá častým problémem parkování. Hledání volného místa v blízkém i vzdálenějším okolí vás může stát i začátek inscenace. Divadlo na Vinohradech svým divákům vychází vstříc a nabízí parkovací karty opravňující k parkování na modrých zónách. Jedna karta stojí 120 korun a platí po dobu dvou hodin. Pokud se vám nechce řešit problémy s parkováním, využijte metro linky A, neboť v těsné blízkosti divadla je stanice Náměstí Míru.
Napsat komentář: Divadlo na Vinohradech – scéna, která šlape na paty Národnímu divadlu
RE: Divadlo na Vinohradech – scéna, která šlape na paty Národnímu divadlu