Co obnáší práce au-pair: vše o hlídání dětí v zahraničí

Co obnáší práce au-pair: vše o hlídání dětí v zahraničí
11. 01. 2016 Přečteno: 3767x

Práce au-pair je dnes jedním z nejoblíbenějších způsobů výdělku v cizině. Hlídání dětí v zahraničí je atraktivní brigáda, díky které dostanete možnost poznat jinou kulturu, cestovat, něco si vydělat a navíc zlepšit své jazykové schopnosti. Jak se můžete stát au-pair? Co tato práce obnáší, co je potřeba vyřídit, s čím počítat a na co si dát velký pozor? Na tyto otázky se blíže podíváme v dnešním článku.

Za prací do ciziny vyráží každoročně mnoho mužů a žen, ať už jedou sbírat jahody na Nový Zéland, obsluhovat v Irsku, pracovat v přístavu v Nizozemí nebo hlídat děti v Americe. Touha po lepším životním standardu a nových příležitostech spolu s vidinou zlepšení se v cizím jazyce je silná nejen u studentů. Jako au-pair do zahraničí vyráží mladé studentky, dospělé ženy i páry. Pokud se o tuto možnost přivýdělku také zajímáte, přečtěte si, co Vás čeká. A pozor – vždy se může stát, že realita se nakonec bude od Vašich představ či tvrzení agentur lišit, tak buďte připraveni.

Co obnáší práce au-pair

Základní charakteristika práce au-pair je život v cizí rodině, ve které je jejím hlavním úkolem péče o děti a drobné domácí práce. Přesný rozsah povinností vždy záleží na tom, jaké podmínky se s rodinou nastaví a domluví hned na začátku. Obecně se počítá s tím, že v domácnosti bude au-pair vypomáhat zhruba pět hodin denně, ale je to velmi variabilní. Běžné je, že au-pair má u rodiny k dispozici svůj vlastní pokoj, za bydlení ani stravu neplatí, od rodiny dostává pravidelné kapesné a má pro sebe smluvený volný čas, který může využít k jazykovému vzdělávání, ježdění na výlety či dle libosti.

Základním předpokladem pro to stát se au-pair je kladný vztah k dětem a věk minimálně 17 či 18 let. Vždy jsou plusem předchozí zkušenosti s hlídáním dětí a s činnostmi s dětmi souvisejícími. Může to být i péče o mladší sourozence či děti z okolí nebo zkušenosti s vedením dětí v kroužcích či na letních táborech. Kromě toho je důležitá samostatnost a zodpovědnost, pobyt v cizí zemi přímo vyžaduje samostatnou osobu schopnou se o sebe postarat. Pro komunikaci a fungování s rodinou je kromě mírně pokročilé či střední úrovně znalosti daného jazyka důležitá také ochota a přizpůsobivost.

Jak se stát au-pair

Au-pair se můžete stát dvěma základními způsoby, buďto si najdete rodinu sami nebo to zkusíte prostřednictvím specializované agentury. První možnost je levnější, druhá zase méně riziková.

Au-pair přes agenturu

Ceny za zprostředkování hlídání dětí v zahraničí se pohybují zhruba od 1 500 Kč do 4 500 Kč. Mezi služby agentury patří přístup k velké databázi rodin, zprostředkování kontaktu a komunikace s rodinou, zprostředkování pojištění a dopravy, zařízení pracovního povolení a dále poskytnutí záruk. Na agenturu se lze obrátit, když vznikne jakýkoli problém. Agentura garantuje, že au-pair pravidelně dostává kapesné, zasahuje v případě neshody s rodinou, a když je to potřeba, najde i náhradní rodinu.

Au-pair na vlastní pěst

Zařizování na vlastní pěst přináší primárně pocit svobody. Nikdo vám nebude před-vybírat rodiny k oslovení, výše kapesného bude jen na Vaší domluvě s rodinou, nikdo vám nebude nabízet letenku či pojištění od spřátelených společností a ušetříte za poplatky za zprostředkování. Míra rizika, že něco nedopadne podle vašich představ, je zde však o něco vyšší, doporučujeme proto důkladnou přípravu a prověření.

Nejlepší je vybrat si některý z ověřených au-pair webů, založit si profil, podrobně vyplnit veškeré informace o sobě a svých očekáváních, přidat fotografie a trpělivě oslovovat rodiny. Když si s nějakou rodinou padnete do oka, doporučujeme smluvit si videohovor (např. přes Skype) a vzájemně si vyjasnit požadavky do nejmenších detailů. V případě, že nejste jejich první au-pair, požádejte také o kontakt na tu předchozí.

Co je potřeba vyřídit, než odjedete hlídat děti do zahraničí

V první řadě s rodinou uzavřete smlouvu. Smlouva by měla obsahovat minimálně přesný popis práce, platové podmínky a délku pobytu. Vzory takovýchto smluv najdete na internetu, nebo si nechejte poradit od právníka. Ověřte si také, jaký typ povolení k pobytu či práci vaše cílová země vyžaduje a zařiďte si jej. Pozor – potřeba může být také vízum.

Další, co je potřeba vyřídit, je pojištění. Dle délky pobytu buďto stačí si platit zdravotní pojištění u vaší české zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) anebo, jedete-li na delší dobu, je třeba se u své pojišťovny odhlásit. Sjednejte si také cestovní připojištění. Určitě se na vše zeptejte ve Vaší pojišťovně, pracovníci pojišťovny jsou tam od toho, aby vám co nejlépe poradili.

Dále je potřeba si zajistit dopravu na místo – letenku či jízdenku. Také je důležité v Česku připravit vše potřebné pro vaši delší nepřítomnost: uzavřít zde školní či pracovní povinnosti, vyřešit situaci s bydlením, navštívit doktory, zajistit všechny léky, které dlouhodobě užíváte. Dále doporučujeme zjistit, zda ve vaší cílové zemi nebude potřeba redukce do zásuvek a případně ji pořídit. A nezapomeňte ani na dárky pro svou hostitelskou rodinu.

Rizika a problémy

Vycestovat jako au-pair má i svá rizika, většině z nich však lze předejít pečlivým výběrem vaší hostitelské rodiny a důkladným domluvením podmínek.

Hostitelská rodina má divné zvyky, které vám nevyhovují

Svou rodinu před odjezdem zkuste co nejvíc poznat, abyste předešli zklamání. Možná vyznávají jinou víru než vy, možná mají doma hodně domácích zvířat, možná jsou často venku a na návštěvách, možná jsou zvyklí chodit hodně pozdě spát, možná jsou „bordeláři“ – i takové věci vám mohou vadit, proto se na vše nejdříve vyptejte a vyberte si takovou rodinu, se kterou budete sladění. S rodinou si předem zavolejte a připravte si seznam otázek.

Jsem au-pair, ne služka

Rozsah prací si vždy přesně domluvte s rodinou předem. Každý má jiná očekávání ohledně rozsahu prací, které au-pair provádí. Je důležité si ale uvědomit, že au-pair je zaměstnání, nikoliv dovolená. Děti vás někdy budou štvát, budete toho mít hodně, rodiče nebudou vždy milí – s tím vším musíte občas počítat. Rodina by po vás ale nikdy neměla chtít práce, na kterých jste se nedohodli, ani to, abyste pracovali déle či častěji, než bylo ujednáno. Tomuto problému pomůže předejít podrobně sepsaná smlouva.

Hostitelská rodina neplní podmínky, na kterých jste se dohodli

Nevyhovující ubytování, obtížné úkoly či časté přesčasy jsou známky špatné hostitelské rodiny. Pokud vám nevyplácí včas a v plné výši kapesné, je to velký problém. Nejprve zkuste otevřeně komunikovat se samotnou rodinou, třeba je to jen nedorozumění. Domluvte se na dalších či nových pravidlech, je-li to nutné. Pakliže domluva není možná, pobyt ukončete, obraťte se na agenturu či nouzové centrum, můžete i změnit rodinu. Tomuto problému předejdete, pokud si na rodinu seženete reference, např. od bývalých au-pair.

Mezitím, co jste odcestovali, vám vznikly problémy doma

Před svým odjezdem vždy zařiďte vše, co by vám mohlo uniknout. Obvolejte úřady a pojišťovnu, zařiďte si léky a lékaře, domluvte se, jak s nájmem, školou či prací. Když všechny tyto věci vyřešíte předem, nebudete nepříjemně překvapení po svém návratu.

Důležité: vždy na sebe svým nejbližším předejte kontakt, novou přechodnou adresu a telefonní číslo. I když jedete na jiný kontinent, nejste úplně odříznutí. Svět je dnes díky technologiím mnohem menší, nebojte se obrátit na své blízké či na místní komunitu krajanů s prosbou o radu či o pomoc.



Napsat komentář: Co obnáší práce au-pair: vše o hlídání dětí v zahraničí

RE: Co obnáší práce au-pair: vše o hlídání dětí v zahraničí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.