Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?
Jste po škole a hledáte práci anebo jste se prostě jen rozhodli vyměnit vaši nudnou práci za takovou, která vás bude skutečně bavit? Najít si vysněnou práci není snadná záležitost. Hlavně v případech, kdy ani vy sami nevíte, co chcete.
Dlouhodobá nespokojenost v práci nás ničí. Máme pro vás tedy několik tipů a rad, jak si najít takovou práci, která vás bude bavit, a hlavně jak si takovou práci urvat pro sebe a nedat příležitost jiným.
Hledám práci: co vlastně chci?
Při hledání práce je potřeba si ujasnit hned ze začátku několik věcí a odpovědět si na několik základních a zásadních otázek.
- Jaký typ úvazku chci? (HPP, zkrácený úvazek, smlouva, na fakturaci, apod.)
- Jaký obor mám vystudovaný/Jaké odvětví mě zajímá?
- Jak si představuji pracovní dobu?
- Kolik si představuji minimálně peněz?
- Jsem ochotný/á dojíždět za prací?
- Chci pracovat sám/v kolektivu?
- Toužím po stereotypní nebo kreativní práci?
- Mám nějakou praxi?
- Vynikám v něčem konkrétním?
- Kdy mohu nastoupit?
Bez toho, aniž byste se nad těmito otázkami pozastavili anebo si na ně rovnou odpověděli, máte malou šanci na to, že si skutečně najdete práci snů. Proto tento první krok nikdy nepodceňujte. Právě tyto otázky vám mohou pomoci si ujasnit, co vlastně od práce očekáváte. Můžete se i otestovat, zda vám v současném zaměstnání nehrozí syndrom vyhoření.
Když hledám práci, kde se mám dívat?
Hledat práci můžete hned na několika místech. Pokud se nechcete uvázat na nějakém úřadu práce a čekat, co vám nabídne,pak hledejte práci aktivně sami! Máte mnohem vyšší pravděpodobnost, že si najdete ideální práci. Jen vy totiž přesně víte, po čem touží vaše srdce.
Kde všude mohu najít práci:
- Práci lze hledat v prvé řadě po známých ve vašem okolí. Nestyďte se a ptejte se, zda náhodou někdo ve vašem okolí nehledá někoho na vaši vysněnou pozici.
- Oblíbené jsou také všelijaké internetové stránky, které se zaměřují na hledání práce. Stačí se zde zaregistrovat, vyplnit údaje, nahrát životopis apod. Podle toho, co v dotazníku vyplníte, vám pak budou na email chodit nabídky práce. Příkladem může být LinkedIn nebo Jobs.cz.
- Skvělou platformou pro hledání práce se v posledních letech ukázal být Facebook. Existuje tu celá řada skupin, které se vyloženě zaměřují na hledání práce v konkrétních městech. Lidé si zde navzájem sdílejí nabídky práce a pomáhají si.
Jak upoutat již v životopise
Pokud jste si našli pozici, která by vás bavila a naplňovala, pak je potřeba vyšperkovat svůj životopis a upoutat už rovnou zde. Mnoho personalistů musí nejprve zaujmout životopis, jelikož to je první věc, kterou od vás uvidí.
- Dejte si na životopise neboli CV (curriculum vitae) záležet. Dnes už nestačí životopis ve Wordu, ale mnohem lepší je si zdarma nebo za menší příplatek stáhnout šablonu, která dodá vašemu CV šťávu.
- CV musí být stručné, jasné, pravdivé a výstižné. Vždy udávejte jen takové pracovní zkušenosti a praxe, které se vážou k nabízené pozici. Pokud se budete ucházet o místo grafika, nikoho rozhodně nezaujme, že jste jedno léto pracovali za barem.
- Důležité je, abyste v životopise nikdy nelhali a všechny údaje jste vyplnili pravdivě. Pozvání na druhé kolo na základě lživého životopisu není výhra. Zkušený personalista již po pár minutách odhalí, v čem jste lhali anebo co jste si vybájili.
Nabídka práce: jak oslnit na pohovoru
Pokud jste zazářili v životopise, je nutné umět zazářit také při osobním setkání na pohovoru. A jak na to?
- snažte se být uvolnění a působte přirozeně
- odpovídejte jasně a stručně na konkrétní otázky, abyste se nezamotali
- hezky a vhodně se oblečte (respektive se oblečte vhodně vzhledem k tomu, na jakou pozici se hlásíte)
- přijďte o 5 minut dříve
TIP: Někteří také radí, abyste dbali na to, jaké barvy oblečení si na pohovor vyberete. Například modrá barva patří mezi nejlepší, jelikož značí věrnost a moc. Mnozí dokonce radí, abyste se sladili do firemních barev.
Abyste skutečně ukázali, že máte o práci zájem, pak:
- nastudujte si co nejvíce informací o dané firmě (využijte jejich webové stránky anebo si je proklepněte na internetu)
- připravte si klidě i nějaký nápad, díky kterému byste mohli být pro firmu přínosem
- nebojte se ptát na věci ohledně firmy, čímž ukážete zájem
Nabídka práce: čeho se na pohovoru vyvarovat
Ztratit šanci na vysněnou práci můžete mrknutím oka. Nervozní lidé dělají často zbytečné chyby, které jsou poté důvodem neúspěchu na pohovoru. Jaké jsou nejčastější chyby, které na pohovoru lidé dělají?
- nevíte, co od práce očekáváte a co chcete
- nevíte nic o dané firmě
- nepamatujete si, na jakou pozici jste se hlásili
- neodkážete obhájit a vysvětlit informace v CV
- nevhodně se obléknete
- vystupujete neprofesionálně
- nedokážete se finančně ohodnotit
- neříkáte úplnou pravdu
- přikrášlujete si své dovednosti
- představujete se jako workoholik
Pro koho je ideální práce z domova?
Mnozí lidé jsou uchváceni myšlenou práce z domova. Mají mnohdy zkreslenou představu o tom, co taková práce obnáší. Přitom práce z domova není pro každého.
Pro koho je práce z domova nejlepší řešení?
- máte nad sebou pevnou ruku
- máte skvělý time management
- dokážete bez problémů pracovat s technikou (PC, tiskárna…)
- dokážete efektivně komunikovat na dálku
- umíte plánovat věci do detailů
- nevadí vám samota
Jen pokud víte, co vás při práci z domova čeká a nemine a máte z toho dobrý pocit, pak si můžete říci, že je pro vás tento druh pracovního vztahu trefou do černého. V opačném případě se budete doma trápit a práce vám nebude přinášet radost.
Diskuse k článku
RE : Nabídka práce k vám nepřijde jen tak. Jak si najít vysněnou práci?