Balsové dřevo čili modelářská balsa - základní vybavení každého modeláře

img
06. 04. 2017 Přečteno: 6510x

Modelářská balsa je nejpoužívanějším a zároveň základním stavebním materiálem každého modeláře, který se zabývá stavbou nejen RC modelů. Používá se na prakticky každou část budoucího modelu letadla, ať už se jedná o křídla, trupy nebo špice modelů. Málokdo však tuší, odkud balsa pochází nebo k čemu dalšímu se může používat.

Historie balsy

Ke stavbě modelů se začala balsa (španělsky vor nebo prám) používat už kolem roku 1920. Balsové dřevo se v hojné míře využívalo také v první světové válce, kde v případě potřeby nahrazovalo korek. V dnešní době se kromě modelářství používá při stavbě velkých letadel. Její velmi časté použití je pochopitelné - je nejen velmi lehká, ale také má velmi dobré izolační a akustické vlastnosti.

Čtěte také:

Pedig – materiál na pletení praktických i dekorativních výrobků

Rychlý růst balsy

Balsa (ochroma lagopus) se vyskytuje hlavně v deštných pralesech Guatemaly, Bolívie, a hlavně Ekvádoru, kde je známá pod jménem boya.  Lokální názvy pro balsu jsou nicméně různé, při cestování jižní nebo střední Amerikou můžete narazit na topa (Peru), tacarirua (Venezuela), gatillo (Nikaragua), guano (Honduras), gonote či maho (Mexiko).

Balsa sice byla vysazena v mnoha částech světa. Nejkvalitnější a nejvíce používaná na modelářské potřeby však pochází z Ekvádoru. Ekvádor má ideální geografii a klima pro pěstování tohoto lehkého a přitom pevného dřeva.

Strom balsy roste velmi rychle. V přírodě roste v malých skupinkách daleko od sebe. Už za šest měsíců po nasazení má kmen průměr okolo čtyř centimetrů a jeho výška dosahuje čtyř metrů. Balsové dřevo svou nejlepší kvalitu však získává později - od šesti až deseti let po nasazení. Tehdy strom přesahuje výšku dvaceti až třiceti metrů a průměr jeho kmenu je přes metr široký.

Pokud bychom strom nechali růst ještě déle, dosáhne až dvoumetrového průměru a více, ale takto přerostlé dřevo ztrácí na kvalitě a balsa se stává prakticky nepoužitelnou.

Balsa je až pětkrát více nasátá vodou než jiné tvrdší dřevo, a proto je velmi nutné, aby dřevo prošlo velmi opatrným procesem sušení, než se začne používat a řezat na prkénka.

Dělení balsového dřeva

Chcete-li z modelářské balsy postavit přesně to, co chcete, musíte znát její zvláštnosti. Musíte ji umět správně třídit a zpracovávat. Balsa, která se používá pro modelářské potřeby, má měrnou hmotnost mezi 100 a 250 kg/m3. Hustota balsového dřeva je asi 60-350 kg/m3. Můžete se řídit tím, že čím má balsa větší hmotnost, tím je i pevnější. Opačně to funguje stejně. Proto se balsa třídí do tří základních skupin. Na tvrdou, střední a měkkou. Odborně se třídí více podrobněji, na zvláště lehkou, lehkou, středně lehkou, střední, tvrdo a velmi tvrdou.

Druh balsy se v praxi zjišťuje vzájemným porovnáváním rozměrů a hmotnosti jednotlivých prkének. Také podle zabarvení lze rozpoznat o jakou balzu jde. Obecně platí, že světlejší balza je lehčí a kvalitnější, tmavší je naopak těžší. Poměrně přesně tvrdost balzy odhadnete také pomocí vrypu nehtem. Tvrdší balza se posléze snadno řeže na tenká prkénka.

Použití balsového dřeva

Balsa je důležitá pro různé druhy průmyslu. Díky svým izolačním vlastnostem své využití najde na chladírenských lodích a v chladírnách. Hojně je využívána na záchranné kruhy, rámy, bóje a vybavení pro vodní sporty, neboť se díky své lehkosti udrží na hladině.

Své využití najde i při tvorbě dekorací nebo sportovních potřeb. Její použití je tak všestranné.

Jen v rámci modelů letadel se z balsy vyrábí žebra křídel, tuhé potahy křídel, pomocné přepážky trupů, podélníky a příčníky trupů. Nesmíte zapomenout ani na potahy trupů, nosníky menších modelů a výplně. Z balsy jsou taktéž tvarové prvky, jako jsou špice modelů nebo koncové oblouky.

Pro dekorativní účely také můžete balsu použít. Vázy nebo sošky z lehkého dřeva snádno vyrobíte nebo zakoupíte u jedné z mnoha českých firem, která se jejich prodejem zabývá.

Ani sport by nemohl být bez balsových výrobků - pálky pro stolní tenis nebo rybářské splávky využívají lehkost a pevnost materiálu, kterou jim balsa nabízí.

Své uplatnění má balsa i v divadelním a filmovém průmyslu, kde se velká část dřevěných rekvizit vyrábí právě z ní. Až budete sledovat hrdinu, jak proletí stolem nebo o někoho zlomí židli, můžete si vzpomenout na užitečnost balsy.

Práce s balsou

Balsa je nejpoužívanější pomůckou modelářů, hlavně pak těch, kteří se zaměřují na letadla. Práce s ní je velmi snadná. Velice dobře se obrábí, tenčí kusy je možné řezat modelářským skalpelem. Mořením je možné balse dodat vzhled, který věrně napodobí jiné druhy dřev, stejně dobře se také lakuje. Snadno tak dosáhnete jakékoliv barvy, kterou od dřeva očekáváte.

Kvůli její snadné obrobitelnosti balsu často používají i ostatní modeláři, kterým na výsledné hmotnosti ani tolik nezáleží. K její oblíbenosti přispívá, že balsa je v modelářských obchodech dobře dostupná a tak ji mnozí použijí třeba namísto lipového dřeva, které je v obchodech dostupné hůře. Její cena je taktéž pro většinu modelářů přijatelná a dostupná. U většiny českých dodavatelů ji seženete ve formě hranolů, desek a řezbářských bloků, které si následně sami upravíte přesně podle svých představ a potřeb.



Napsat komentář: Balsové dřevo čili modelářská balsa - základní vybavení každého modeláře

RE: Balsové dřevo čili modelářská balsa - základní vybavení každého modeláře

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.