Dobrá obranyschopnost a pevné zdraví díky jídlu? Vyzkoušejte recepty z hlívy ústřičné
Hlíva ústřičná je zázračná houba, která nejen dobře chutná, ale má také celou řadu blahodárných účinků na lidské zdraví. Zejména dobře působí na imunitní systém člověka, zároveň snižuje cholesterol a posiluje žíly. Naučte se využívat schopností hlívy ústřičné i vy, stačí zařadit tuto houbu do svého jídelníčku. Jak na to vám poradí naše recepty z hlívy ústřičné.
S recepty z hlívy ústřičné je posílení imunity snadné
Hlíva ústřičná je dřevokazná houba s hladkým kloboukem šedé či hnědé barvy a s bělavými lupeny. Roste v trsech, a to zejména na kmenech a pařezech listnatých stromů. Vyskytuje se po celém světě. Lze ji nejen sbírat, ale také pěstovat, obvykle na dřevě nebo na slámě. Hlíva obsahuje bílkoviny, minerály a vitamíny, ale také velké množství polysacharidů, které jsou zásadní pro podporu obranyschopnosti a odolnosti organismu. Největší vliv tedy díky nim má hlíva ústřičná na posílení imunity. Příznivě ovlivňuje ale i funkci jater. Kromě toho je nízkokalorická hlíva ústřičná také oblíbenou surovinou při redukčních dietách.
Jak na nachlazení a chřipku? Vyzkoušejte tajnou zbraň našich prababiček - Cibuli a česnek
Hlíva ústřičná díky obsaženým látkám:
- posiluje imunitní systém
- pomáhá předcházet infekčním chorobám
- pomáhá léčit kožní ekzémy a alergie
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- snižuje krevní tlak a napomáhá průchodnosti cév
- uvolňuje ztuhlé svaly, klouby a šlachy
Lék i prevence – hlíva ústřičná
Účinky hlívy ústřičné nejsou ničím neznámým či nově objeveným – její schopnosti využívala už tradiční čínská medicína. Z hlívy se připravovaly zejména tinktury a masti. Využívaly se k léčbě zánětlivých onemocnění, popálenin a ekzémů, ale také jako preventivní přípravek zvyšující odolnost organismu vůči virům a bakteriím. I dnes se hlíva ústřičná používá na posílení imunity organismu a je součástí alternativní medicíny.
Podívejte se na náš návod, jak pěstovat hlívu ústřičnou doma.
Hlíva ústřičná snižuje krevní tlak
Hlíva ústřičná najde své využití také v kuchyni. Dají se z ní připravit nejrůznější houbové pokrmy, ať už omáčky, polévky, karbanátky nebo součást masové směsi. Hlíva je nejen lahodným doplňkem mnohých jídel, čerstvá, sušená i tepelně upravená si také zachovává své blahodárné účinky. Pokud chcete posílit imunitu, snížit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, nebo pokud vás trápí vysoký cholesterol – recepty z hlívy ústřičné by ve vaší domácí kuchařce neměly chybět.
Recepty z hlívy ústřičné 4x jinak
Hlívu můžete upravovat podobně jako jiné houby. Můžete ji sušit, péct, smažit či vařit. Velmi oblíbený je hlívový guláš nebo falešná dršťková polévka z hlívy.
Dršťková polévka z hlívy
Ať už patříte k milovníkům dršťkové polévky, nebo jejím odpůrcům, tato zdravá varianta z hlívy vám určitě zachutná.
Co budete potřebovat?
- hlívu
- vodu či vývar
- cibuli
- máslo
- hladkou mouku
- česnek
- sladkou papriku, majoránku, pepř a sůl
V hrnci dozlatova osmahněte cibulku na másle. Přidejte nakrájenou hlívu a zalijte vodou nebo vývarem. Osolte a vařte hlívu doměkka. Z másla a mouky si připravte světlou jíšku, vmíchejte do ní mletou sladkou papriku a poté trochu zřeďte vodou. Vše přidejte do polévky a povařte. Na závěr dochuťte pepřem, česnekem a majoránkou.
Rychlá hlíva s rýží
Hlívu ústřičnou můžete přidat také do svých oblíbených pokrmů. Na chuti nic neztratí, spíše získají, a navíc budou blahodárným jídlem pro vaše zdraví. Vyzkoušejte třeba hlívové rizoto.
Co budete potřebovat?
- hlívu
- rýži
- papriku nebo jinou zeleninu
- cibuli
- olej
- sůl
Na oleji zpěňte cibulku a přidejte nakrájenou papriku či jinou zeleninu dle chuti. Chvíli poduste, poté přidejte nakrájenou hlívu. Vše osolte a dál duste do změknutí. Předem uvařenou rýži vmíchejte do hlívové směsi.
Hlíva ústřičná jako řízek
Nedáte dopustit na klasický vepřový nebo kuřecí řízek? A co takhle zkusit místo masa obalit a usmažit hlívu. Pro váš jazýček, a hlavně pro imunitní systém to bude příjemná změna. Využijte náš recept z hlívy ústřičné.
Co budete potřebovat?
- hlívu
- česnek
- hladkou mouku
- vejce
- strouhanku
- olej nebo sádlo
Klobouky hlívy ústřičné operte a osušte, poté je potřete rozmačkaným česnekem, obalte v mouce, vajíčku a strouhance. Na oleji či sádle houby usmažte – nejprve smažte klobouk hlívy obrácený lupeny nahoru, poté houbu obraťte. Podávejte s bramborami nebo bramborovou kaší.
Maso na hlívě ústřičné
A pokud na maso nedáte dopustit a nechcete jej měnit za hlívu, tuto zdravou houbu do jídla alespoň přidejte. Ochutnejte třeba dušené hovězí nebo vepřové maso na hlívách.
Co budete potřebovat?
- hovězí či vepřové plátky
- hlívu
- cibuli
- vývar
- olej či sádlo
- pepř a sůl
Plátky masa naklepejte, osolte a opečte na oleji nebo sádle. Poté osmahněte cibulku a přidejte k ní nakrájenou hlívu, kterou poduste. Do směsi přidejte maso a opékejte. Zalijte vývarem a nechte podusit maso do změknutí, celé dle chuti osolte a opepřete. Podávejte s rýží nebo těstovinami.
Který z receptů vyzkoušíte? Je to jen na vás – hlívu můžete připravit na několik způsobů a využívat ji tak v kuchyni co nejčastěji. Vaše tělo a zdraví vám za to poděkuje.
Jak na imunitu - seriál
Jitrocel a šalvěj na nachlazení
Recepty z hlívy ústřičné na imunitu
Napsat komentář: Dobrá obranyschopnost a pevné zdraví díky jídlu? Vyzkoušejte recepty z hlívy ústřičné
RE: Dobrá obranyschopnost a pevné zdraví díky jídlu? Vyzkoušejte recepty z hlívy ústřičné
Redakce Spektrum Zdraví
Michaela K.