Housenice čínská: Napůl houba, napůl hmyz. Pro tělo však dokonalý elixír mládí

img
01. 09. 2022

Housenice čínská neboli cordyceps vypadá na první pohled jako opravdová housenka. Jde však o jeden z klenotů čínské medicíny. Je nenahraditelná v případě, že vás trápí dlouhodobá únava nebo jste vyčerpaní. Je skvělým doplňkem léčby astmatu, pečuje o zdravé močové cesty, játra. Podporuje libido a likviduje virové či bakteriální infekce.

Housenice čínská nebo také cordyceps je vlastně cizopasná houba, která roste v horských oblastech Číny a Tibetu, zejména pak v oblastech nad 3500 m. Daří se jí na slunečních stranách horských svahů. Pro své silné léčivé účinky je využívána už více jak 5000 let. Na rozdíl od svých houbových „kolegů“ je housenice vskutku unikátní. Zatímco většina ostatních hub působí, stejně jako cordyceps, antikarcinogenně (proti rakovině), jsou to skutečně jen rostlinné produkty. Housenice je však napůl houba, napůl larva. A v čem je to lepší?

Housenice jako živá

Zatímco v zimním období přežívá housenice-cordyceps v zemi jen jako podhoubí, s příchodem léta vyrůstá v houbu. Jak postupně zraje, tak uvolňuje do okolí spory. Ty se usazují na všem kolem: na housenkách, na pavoucích i dalším hmyzu. Spory, které je zasáhnou se pak postupně v jejich těle množí a postupně jejich tělo vyplňují. Zasažený hmyz tak pochopitelně umírá. V tu chvíli má cordyceps další úkol. Zcela vyplnit tělo oběti. Jak houba prorůstá celou svojí obětí, proměňuje se hmyz na zvláštní útvary houbovité tkáně. Po ukončení vegetativního období, se pak tyto “zvláštní útvary” začínají sbírat.

Čtěte také:

Léčivé houby: Hlíva ústřičná, Shitake, Reishi a další perly pro naše zdraví

Jidášovo ucho – exotická houba se všestranným využitím. Najdete ji i v lese!

Říká vám něco gynostema pětilistá? Říká se jí také jižní ženšen anebo rostlina nesmrtelnosti. Pěstovat si ji můžete snadno i doma

Cordyceps: Složení houby

Cizopasná housenice obsahuje zejména bílkoviny, protein, tuky, aminokyseliny, betaglukany a proteoglykany, vitamíny B1, B2, B12, D2, E a K, přírodní mannitol, cordycepin-adenosin a minerální látky jako draslík, hořčík, bor, jód a zinek. Dále pak cca 80 enzymů včetně životně důležitého koenzymu Q10. Kvalitu houby však dále rovněž určuje podíl polysacharidů (minimálně 30 %) a způsob zpracování.

Léčivé účinky housenice

Housenice čínská čili cordyceps má širokou oblast využití. Účinky, které vykazuje, by se daly popsat téměř jako zázračné. Funguje totiž jako přírodní antibiotikum a antimykotikum (proti plísním). Posiluje imunitní systém, čistí tělo, snižuje hladinu cholesterolu, reguluje krevní tlak, likviduje záněty v těle, pomáhá při depresích, úzkostech a nespavosti, odstraňuje šelest v uších, eliminuje následky dlouhodobého stresu, je vhodná při autoimunitních onemocněních a pomáhá předcházet kornatění tepen.

Cordyceps jako elixír mládí i lék proti rakovině

Housenice-cordyceps je často srovnávána s reishi, lesklokorkou i ženšenem. Patří mezi životabudiče a elixíry mládí. Skutečně dokáže regenerovat organismus a pomáhá zachovat jej v dobré kondici. Navíc díky tomu, že jde o antioxidant, brání předčasnému stárnutí. V čínské medicíně se cordyceps často nasazuje tam, kde západní medicína používá ty nejsilnější léky – dokáže nahradit kortikoidy a je i silným lékem proti rakovině. To vše bez nežádoucích účinků a s možností dlouhodobého užívání.

Housenice se také nakládá do medu, jde o vyhledávanou lahůdku

Housenice se tradičně doporučuje pro harmonizaci funkce jater a ledvin. Je to silné afrodiziakum a používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu, tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty, což napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě. Ve sportovním odvětví je dokonce možné tuto houbu využívat jako povolený doping. Housenice čínská umí skutečně zastavit či zpomalit růst zhoubných nádorů, často se doporučuje užívat ji i v průběhu chemoterapie. O takové alternativě je však třeba poradit se s lékařem, který se v této oblasti dokonale vyzná. 

Housenice čínská a další příbuzné druhy

Celkově existuje zhruba 300 druhů housenice. Zatímco housenice čínská-cordyceps žije pouze v některých provinciích Číny a Tibetu, další druhy je možné najít i u nás. Zejména se jedná o housenici červenou, housenici Ditmarovu (napadá vosy) nebo housenici střevlíkovou. 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Housenice čínská: Napůl houba, napůl hmyz. Pro tělo však dokonalý elixír mládí

RE: Housenice čínská: Napůl houba, napůl hmyz. Pro tělo však dokonalý elixír mládí

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.