Přírodní kosmetika není žádná věda. Vyrobit si ji můžete snadno doma

Přírodní kosmetika není žádná věda. Vyrobit si ji můžete snadno doma
12. 07. 2021 Přečteno: 1277x

Přírodní kosmetika je v poslední době hitem, avšak v obchodech stojí nemalé peníze. Naštěstí si z dostupných surovin můžete mnoho produktů vyrobit sami doma a pochopitelně i za zlomek ceny.

A pokud chcete, aby vaše přírodní kosmetika byla opravdu dokonalá, zakomponujte do ní čerstvé bylinky z vlastní zahrady nebo ty, které si nasbíráte ve volné přírodě.

Přírodní kosmetika se sílou bylin

Ostatně byliny byly vždy součástí různých kosmetických přípravků. Mohou tam totiž mít mnoho funkcí. Některé rostliny jsou léčivé, jiné zase hezky voní. Další fungují například jako přírodní konzervant nebo peeling. Navíc neexistuje přírodní kosmetika, kam by bylinky nešly zakomponovat. Některé rostliny sice mají spíše specifické využití, jiné lze ale považovat za téměř univerzální, protože se dají využít na výrobu koupelových solí, mýdel, olejových macerátů nebo třeba vlasových vod.

Čtěte také:

Jak může kosmetika ovlivňovat naše zdraví?

Růžová voda hitem přírodní kosmetiky – všestranný pomocník na pleť, vlasy i psychiku

Bylinky podle horoskopu: Jaké bylinky se hodí k vašemu znamení?

Kvalitní přírodní kosmetika z vlastní laboratoře

Přírodní kosmetika má pochopitelně spoustu výhod. Snad tou největší je to, že přesně víte, co jste do svých produktů použili a tedy máte absolutní přehled o složení. A pochopitelně tam dáváte to nejkvalitnější, když to budete používat pro sebe. Navíc složení mnoha produktů si můžete do určité míry upravit sami, nemusíte všechno dělat striktně podle receptur. Vždy jen mějte na paměti, že přírodní kosmetika musí být kvalitní.

Přírodní kosmetika prakticky: Olejové maceráty

Olejový macerát je základní surovinou, kterou lze pak přidávat do dalších kosmetických produktů, které budete vyrábět. Rozhodně by vám neměl chybět, protože jej určitě využijete. Potřebovat k němu budete kvalitní za studena lisovaný olej (mandlový, slunečnicový, olivový, avokádový…) a bylinu. Čerstvou nebo sušenou. Výroba macerátu není nijak složitá. V první řadě si vyberte bylinu nebo jejich směs, ze kterých chcete vylouhovat léčivé látky. Velice oblíbený jsou pro tento účel měsíček lékařský, meduňka lékařská, heřmánek pravý nebo levandule lékařská. Do oleje se neuvolní pouze léčivé látky, ale také bylinná vůně, která se pak promítne i do výsledného produktu. Do zavařovací sklenice nasypete byliny a zalijete vybraným olejem. Sklenici uzavřeme a směs protřepeme. Následně pak necháme 3-6 týdnů stát na okenním parapetu nebo ve stínu (záleží na druhu byliny). Vždy však při pokojové teplotě. Každý den protřepeme. Po uplynutí doby macerace olej přeceďte přes plátno nebo utěrku do jiné čisté sklenice. Přírodní kosmetika má svůj základ pro mnoho produktů připravený!

Přírodní kosmetika prakticky: Krémy

Přírodní kosmetika využívá bylinkové maceráty například v hojivých pleťových i tělových krémech. Kupříkladu rozmarýn lékařský má skvělé dezinfekční a antibakteriální účinky, měsíček a heřmánek rychle hojí rány a uklidňují citlivou nebo poškozenou pleť. Růže má zase pěstící a zjemňující účinky. Šalvěj dezinfikuje a působí pozitivně na mastnou pleť

Přírodní kosmetika prakticky: Vlasová péče

I vlasy budou nadšené, pokud se na ně bude využívat přírodní kosmetika, nikoliv klasické chemické produkty z lékárny. Některé bylinky umí zlepšit jejich kvalitu, lesk, mohou ovlivňovat přirozenou barvu, ale stejně tak působí proti kožním problémům v podobě zvýšené tvorby lupů nebo pokud trpíte vlasy mastnými nebo naopak suchými. Například rozmarýn nebo levandule se hodí pro suché vlasy, máta zase pro mastné a vlasy poškozené barvením nebo úpravou (fénování, žehlení…) ocení měsíček či heřmánek.

Doma lze z přírodních surovin vyrobit prakticky cokoliv

Přírodní kosmetika prakticky: Bylinková voda na vlasy

Přísady:

  • 300 ml vařící vody

  • 2 polévkové lžíce jablečného octa

  • 1 čajová lžička mandlového oleje

  • 1 polévková lžíce květu heřmánku pravého

  • 1 polévková lžíce listu šalvěje lékařské

  • 1 polévková lžíce listu kopřivy dvoudomé

  • ½ lžičky panthenolu (nemusí být)

Příprava:

Vodu zahřejeme na teplotu 90 stupňů a vhodíme do ní všechny připravné byliny do ní vhodíme. Přikryjeme pokličkou a necháme louhovat do zchladnutí. Pak přecedíme a přidáme k bylinám jablečný ocet, mandlový olej a případně i panthenol, pokud máme. Promícháme a směs dáme ideálně do sklenice s rozprašovačem. Uchováváme v lednici a používáme alespoň dvakrát denně. Spotřebujeme do tří dnů.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Přírodní kosmetika není žádná věda. Vyrobit si ji můžete snadno doma

RE: Přírodní kosmetika není žádná věda. Vyrobit si ji můžete snadno doma

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.