Rozhovor: „Domácí kosmetika a její výroba mě baví. V obchodě už kosmetiku nekupuji,“ říká úspěšná bloggerka a majitelka obchodu s kosmetickými surovinami Michaela Suchá.
Michaela Suchá vyrábí vlastní kosmetiku více než jedenáct let. Všechno, co si může vyrobit sama, je pro ni výzvou. Na sociálních sítích i svých stránkách učí další ženy i muže, jak si mohou vyrábět domácí produkty. Zaměřuje se i na kvalitu použitých surovin.
Michaela Suchá založila a z poloviny vlastní internetových obchod se surovinami pro výrobu kosmetiky a spolupracuje i s vývojovými laboratořemi. Sama i vymýšlí spoustu receptů, protože jak sama říká “domácí kosmetika a tvoření mě baví”.
Specializuješ se na výrobu domácí kosmetiky, máš úspěšný blog a jsi jakýmsi guru v oblasti homemade. Proč ses pustila právě do této oblasti? V čem je domácí kosmetika lepší?
„Důvody jsou dva. Tím prvním byl lehký atopický ekzém mého syna, kterého jsem ned od narození nechtěla mazat „lékárenskými produkty“. Snažila jsem se něco o ekzému nastudovat, hledala jsem na zahraničních webech relevantní informace, zpovídala dětského lékaře. Nakonec synovi pomohly koupele v ovesném mléce a promazávání čistým bambuckým máslem.
Jak může kosmetika ovlivňovat naše zdraví?
Růžová voda hitem přírodní kosmetiky – všestranný pomocník na pleť, vlasy i psychiku
Rozhovor: Psycholožka Jitka Bukáčková radí, jak přežít lockdown
Druhým důvodem pak byla moje problematická pleť, na kterou nic kupovaného jednoduše nezabíralo. Začala jsem opět hledat a zajímat se o složení produktů. Tou dobou – 11 let zpátky – se moc informací v ČR nedalo najít, proto jsem hledala převážně na zahraničních webech. Informace jsem skládala dohromady poměrně dlouho, stejně jako suroviny, které dříve nebyly tak dostupné jako dnes. Nakonec jsem zjistila, že mnou vyrobené produkty-domácí kosmetika na mě zabírají mnohem lépe, než ty kupované.“
V čem je pro mě lepší domácí kosmetika? Například proč si mám vyrobit vlastní pleťový krém nebo mast, když si můžu dnes už kvalitní koupit?
„Je pravda, že nabídka kosmetiky je v současné době opravdu veliká. Rovněž kvalita je velmi dobrá, mnohdy vynikající, proto apriori komerční kosmetiku nezatracuji. Ale žádná kupovaná kosmetika není vyrobená na míru konkrétnímu uživateli. Každý z nás je originál a ne všichni se ztotožní s tím, co jim komerce nabízí. Ať již z důvodu nevyhovujícího složení, obchodní politiky, ceny… A proto domácí kosmetika. Vyrobit si vlastní produkt je pak jedinou cestou, jak se tímto vypořádat. Velkou roli zde také hraje podvědomí člověk. Jednoduše nám dělá dobře už samotná výroba, do které člověk dává kousek sebe sama.“
Domácí kosmetika je jasná, tam suroviny znám. Ale jak vůbec poznám v obchodě kvalitní kosmetiku. Musí mít nějaký certifikát?
„Odpovím otázkou. Co je pro Tebe kvalitní kosmetika? Kvalitu může každý vnímat rozdílně. Pro někoho to budou samotné suroviny, o který se dočte, že jsou pleti prospěšné. Pro někoho jiného to bude třeba značka, která v něm podvědomě vzbuzuje důvěru a předpokládá, že výrobky od něj budou kvalitní. Pro dalšího je to označení produktu některým z přírodních certifikátů, kterých je poměrně dost. Pro někoho je kvalitní jen domácí kosmetika.
Co se týká certifikátu obecně platí, že kosmetika, která je uvedena do oběhu, musí být certifikována. Každý produkt prochází poměrně složitým a ne zrovna levným procesem certifikace, který zaručuje, že dodávaný produkt je bezpečný. Kosmetika pak může mít řadu dalších certifikátů typu Ecocert, Vegan, CPK bio, BDIH apod. K získání těchto certifikátů je třeba doložit další dokumenty, které například dokladují, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, produkt neobsahuje ropné deriváty, obal je recyklovatelný apod. Každý z těchto certifikátů má vlastní standardy, které se dají velmi dobře dohledat na internetu.“
A jak poznám kosmetiku, která je vyrobena výhradně z přírodních surovin? Může se v tom běžný uživatel vůbec vyznat?
„Jedním z vodítek jsou právě výše zmíněné přírodní certifikáty, například český CPK bio, který vychází z francouzského Ecocertu. Produkty označené tímto certifikátem obsahují pouze přírodní suroviny, jejichž sběr navíc probíhá šetrným způsobem. Výrobek musí obsahovat také složky získané z ekologického zemědělství, jejichž množství se uvádí na obalu. Dále nesmí obsahovat řadu surovin typu syntetických sloučenin, ropných derivátů, GMO a řadu dalších.
Každý kosmetický výrobek musí mít také na obalu uvedené INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí, které mají sestupnou tendenci. Surovina uvedená na prvním místě je v produktu zastoupena největší měrou. Pokud tedy chci vědět, z čeho je kosmetika vyrobená, musím se vyznat právě v těchto názvech. Například produkt, který bude mít na prvním místě uveden název Helianthus annuus seed oil značí, že je v něm největší měrou zastoupen slunečnicový olej. Běžný uživatel, který nezná mezinárodní názvosloví, se to dozví až tehdy, když si jednotlivé názvy zadá do vyhledávače.“
A co tedy domácí kosmetika? Pokud se rozhodnu, že si nějakou kvalitní domácí kosmetiku vyrobím, po jakých surovinách bych se měla poohlédnout?
„V první řadě je třeba si rozmyslet, jaká domácí kosmetika? Jaký druh kosmetiky si budu chtít vyrobit? Jiné suroviny budu potřebovat pro klasické krémy, jiné pro bezvodé produkty. Velkou roli hraje věk, stav pokožky a to, čeho chci docílit. Podle toho si zvolím základní suroviny. Pokud s výrobou vlastní kosmetiky začínám, určitě doporučuji držet se zpátky. Za prvé mohu zjistit, že mě to prostě nebaví, a za druhé když poznám, jak moje pleť reaguje na jednoduché produkty, mohu snadno začít přidávat různé aktivní látky.
Na první pohled se to může zdát složité, ale není to tak. V dnešní době existuje mnoho informací (knih, blogů), ze kterých se dá velmi dobře čerpat. Nabídka kvalitních přírodních kosmetických surovin je široká, dostupná i v ČR.“
A co třeba BB krém nebo silnější krycí make up? Lze si i toto vyrobit doma? Jak? Co se k tomu používá?
„Přiznám se, že klasický BB krém ani silnější krycí make up nepoužívám. Vyrobit BB krém je jednodušší než krycí make-up, který v sobě obsahuje řadu surovin, se kterými se v domácích podmínkách hůře pracuje. Takže ano, vyrobit si je doma lze, ale je třeba již více zkušeností. Osobně dávám přednost minerálnímu make-upu, jehož výroba je na rozdíl od tekutých forem opravdu jednoduchá.“
Můžu si vyrobit i přírodní kosmetiku ze surovin, které mám běžně doma? Třeba v lednici? Z kterých?
„Přiznám se, že mám trochu zkreslenou představu toho, co mají ostatní běžně doma, protože v homemade se pohybuji tolik let, že některé suroviny se staly pro mě naprosto běžným standardem.
Zaměřím se ale na ledničku a běžné kuchařské ingredience. Z nich lze vyrobit kosmetiku jednorázového použití. Například z plnotučného jogurtu a kvalitního medu lze vyrobit výživnou pleťovou masku. Maska z ušlehaných bílků má úžasné vypínací účinky. Z řady bylinek lze vytvořit pleťové či vlasové oplachy. Bylinný macerát z jablečného octa je výborný na vyhlazení vlasového vlákna (jako oplach ředěný s vodou). Pasta z najemno nastrouhaných mandlí a trochy kapek oleje poslouží jako peeling obličeje. Cukr nebo sůl smíchaná s olejem a citrónovou šťávou je zase výborným peelingem na tělo. Koupel z ovesného mléka skvěle vyhlazuje a vyživuje pokožku těla. Možností je opravdu mnoho, ale jak jsem uvedla, jedná se o jednorázové produkty, které se neskladují.“
Jak moc experimentuješ v oblasti přírodní kosmetiky. Co například považuješ za úspěch? O čem sis myslela, že doma nevyrobíš a povedlo se?
„Experimentuji v podstatě pořád, protože vlastním e-shop se surovinami na výrobu kosmetiky a zakládám si na tom, že každou surovinu nejdříve otestuji v nějakém produktu. K čemu by byla totiž surovina, se kterou se v domácích podmínkách špatně pracuje.
Během let jsem v podstatě vyrobila všechno, co jsem si usmyslela. Vyhýbám se jen výrobě „opalovacích produktů“. Jednak je nepoužívám, protože jsem zastánce zdravého střídmého opalování a abych se v létě nespálila nosím klobouky a oblečení s dlouhými rukávy a za druhé vím, jak složité je deklarovat SPF. Tuto oblast tedy přenechávám jiným.“
Jsou nějaké ingredience, které do přírodní kosmetiky nepatří, čemu bychom se měli vyhýbat? Co taková vazelína? Na internetu bývá v domácích receptech hojně využívaná...
„V přírodní kosmetice nemají co dělat suroviny živočišného původu, při jejichž získávání dochází k usmrcení, dále ropné deriváty, syntetické suroviny. Vazelína tedy opravdu do přírodní kosmetiky nepatří. Existuje ale náhrada v podobě rostlinné vazelíny, což je směs olejů a emulgátorů přírodního původu.“
A teď úpřimně – vypadáš velmi dobře. Používáš jen svoji kosmetiku nebo si přeci jen v obchodě něco kupuješ?
„Děkuji za kompliment. Používám jen to, co si vyrobím s jedinou výjimkou a tou je řasenka.“
Začalo jaro. Můžu do domácí přírodní kosmetiky využít i něco z přírody? Aby byla domácí kosmetika pestřejší? Co bys doporučila?
„Určitě, to se totiž samo nabízí. Příroda je v tomto směru neuvěřitelným zdrojem surovin. Úplně nejjednodušší je zaměřit se na bylinky, které rostou kolem nás. Je důležité je sbírat mimo silnice, oblasti silného znečištění. V kosmetice lze využít celou řadu bylin jak v pleťové, tělové i vlasové kosmetice. Například olejový macerát ze sedmikrásky napomáhá obnovit přirozenou pevnost pokožky, z nálevu květů bezu černého si lze vyrobit pleťovou vodu na problematickou pleť nebo posilující koupel, olejový macerát z divizny zklidňuje pokožku, olejový macerát z fialek velmi dobře poslouží v létě, pokud to přeženeme se sluníčkem.
Plavé vlasy milují nálev z heřmánku a divizny, hnědé zase z kopřivy. Prostě voňavá přírodní domácí kosmetika. Možností je neuvěřitelně mnoho. Dá se říct, že bylinky v kosmetice hrají nezastupitelnou roli. Určitě je ale na místě napsat, že k bylinkám je třeba přistupovat s pokorou a úctou a při sběru se chovat tak, aby bylinky na daném místě rostly i řadu následujících let.“
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku