Roste vám na zahradě černý rybíz? Dejte si jej každý den. Má tolik zdravotních přínosů, o kterých jste možná ani nevěděli

img
Včera

Černý rybíz je naše tradiční letní plodina, i když mnozí jím kvůli jeho kyselé chuti spíše pohrdají. To je škoda, neboť je neskutečně bohatý na živiny a má spoustu zdravotních přínosů pro naše tělo. Navíc báječně chutná ve spoustě jídel a připravit z něj můžeme i skvělou marmeládu nebo dokonalý sirup.

Černý rybíz je silný antioxidant a má antibakteriální i antivirové vlastnosti. Navíc je to silně protizánětlivý přírodní prostředek. Posiluje imunitu, zpomaluje růst rakoviny a je i úžasnou prevencí vzniku očních onemocnění. Černý rybíz si můžeme dát “jen tak”, přímo z keře. Jestli vám takhle nechutná, pak jej přidejte třeba do letního moučníku nebo z něj připravte netradiční polevu na dezerty. Skvělý bude i v kombinaci s masem. A jestli jej chcete jen pro jeho léčivé účinky, pak vyzkoušejte tinkturu z černého rybízu nebo bylinné rybízové kapsle.

Botanický popis černého rybízu

Černý rybíz patří do čeledi angreštových rostlin. Původně pochází ze střední a severní Evropy, ale rostl i na Sibiři. Zjednodušeně řečeno, daří se mu všeobecně v chladnějších teplotách. Velký problém měli s černým rybízem v Americe. Hovořilo se totiž o tom, že šíří bílou puchýřkovou rez, která může likvidovat borovice a ohrožuje tak dřevařský průmysl. Z toho důvodu zde byl půl století zakázaný. Celostátní zákaz pěstování byl sice zrušen v roce 1966, ovšem omezení jeho pěstování byla zrušena až v roce 2003. Dnes je již pěstování cela povoleno, jelikož jsou stromy šlechtěny tak, aby veškerým podobným hrozbám odolávaly.

Čtěte také:

Černý, červený nebo bílý rybíz: barevné letní osvěžení plné vitamínů

Pěstování angreštu a josty přináší výhody lidskému zdraví i jsou také chutným obohacením jídelníčku

Rybízová marmeláda i marmeláda z černého rybízu chutnají všem. Využijete je nejen na linecké

Černý rybíz tělu prospívá

Bobule černého rybízu jsou plné anthokyanů, což jsou rostlinné pigmenty. Krom jiného mohou hrát roli ve zdraví srdce. Mohou pomoci při obezitě i cukrovce. Černý rybíz je však také antioxidant. Tedy sloučenina neutralizující škodlivé volné radikály. Je tak schopen zabránit poškození buněk a vzniku chronických onemocnění. Jedním z hodně prozkoumávaných účinků černého rybízu, je jeho potencionálně likvidační účinek na rakovinu. A vděční za to můžeme být právě anthokyanům. Sloučeniny nalezené v černém rybízu mohou také pomoci předcházet glaukomu a podporovat zdraví očí. Při použití v kombinaci s tradiční léčbou může být černý rybíz účinný při podpoře zdraví očí a prevenci ztráty zraku.

Černý rybíz pro silnou imunitu

Už jeho kyselá chuť napovídá, že je černý rybíz doslova nabitý vitamínem C. Už jeden šálek černého rybízu poskytne trojnásobek doporučené denní dávky tohoto vitamínu. Ten je pochopitelně nezbytný pro silný imunitní systém. Rovněž má protizánětlivé vlastnosti a dokáže zkrátit dobu trvání některých respiračních infekcí.

Černý rybíz je vděčná plodina

Rovněž má antimikrobiální vlastnosti, tedy chrání před škodlivými bakteriemi a viry. Dokonce i před herpes virem! A bylo dokonce zjištěno, že olej z černého rybízu může být účinný proti helicobacter pylori, tedy bakterii, která může způsobovat bolesti břicha, nevolnost i žaludeční vředy

Černý rybíz na chuť

Černý rybíz má neuvěřitelně nízký obsah kalorií, přesto však v sobě ukrývá velké množství živin. Nechybí třeba vysoký obsah kyselina gama-linonenová (GLA)nebo omega-6 mastné kyseliny. Z dalších cenných látek je černý rybíz bohatý na mangan, železo, draslík, hořčík, fosfor, vitamín E, vitamín A, vápník, thiamin, vitamín B6 a kyselinu pantotenovou.

Ochutnejte: Sirup z černého rybízu

Přísady:

  • černý rybíz
  • cukr
  • voda

Příprava:

Černý rybíz očistíme, opereme a nasypeme jej do většího hrnce. Rozmačkáme jej a zalijeme vodou tak, aby byl ponořený. Přikryjeme jej a necháme jej do druhého dne odpočívat. Druhý den jej rozmixujeme a přepasírujeme přes plátno. Nalijeme do čistého hrnce a přidáme k němu cukru. Na jeden litr šťávy zhruba 700 g cukru. Poté povaříme. Tak dlouho, dokud cukr není zcela rozpuštěný. Pěnu, která se utvoří, sbíráme a dáváme pryč. Po odstavení ihned nalijeme do čistých lahví a uzavřeme. 

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Roste vám na zahradě černý rybíz? Dejte si jej každý den. Má tolik zdravotních přínosů, o kterých jste možná ani nevěděli

RE: Roste vám na zahradě černý rybíz? Dejte si jej každý den. Má tolik zdravotních přínosů, o kterých jste možná ani nevěděli

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.