Už jste sklidili všechny bobuloviny? Rybíz, angrešt i josta mají letos skvělou sezónu
Od bílých až po černé. Vyberte si bobuloviny, které vám nejvíce chutnají. Některé jsou kyselé, jiné zase sladké. Všechny tyhle malé barevné bobulky ale mají spoustu společného – jsou velmi zdravé, mají vysoký obsah vitaminu C a v letních dnech dokáží báječně osvěžit. Ale pospěšte si. Jejich sezóna už končí!
Rybíz patří mezi nejoblíbenější bobuloviny
Pěstuje se už od 16. století. A jeho obliba nikdy nepoklesla. Na výběr máme hned ze třech variant bobuloviny – bílý, červený a černý. Jeho obrovskou výhodou je to, že i na jednom malém keři sklidíte poměrně bohatou úrodu. A bohatou nejen na množství, ale i na obsah vitaminu C. Jediná rybízová bobulka obsahuje 2 mg tohoto vitaminu. Ale to není všechno. Zároveň obsahuje i vitamin P (tedy flavonoidy), které pomohou vitamin C do těla vstřebat. Už jediná hrst této bobuloviny dokáže pokrýt doporučenou denní dávku. S tím souvisí i jeho zdravotní účinky.
Rybíz dokáže chránit proti nemocem z nachlazení a posiluje imunitní systém. Dále je taky bohatý na vitamin A, což je neocenitelné pro zdravé oči i sliznice. Nechybí vitaminy skupiny B pro zdravou kůži, vlasy a nehty. Nebo rutin pro zdravé cévy. Najdeme v něm ale i slušné množství vápníku, hořčíku, draslíku, železa nebo manganu. Je to zkrátka koktejl plný zdraví. Z rybízu můžeme zpracovávat jak bobule, tak i listy. Z listů vaříme čaj nebo nálev. Bobule i listy působí na tělo jako antioxidant. Jsou jakýmsi „elixírem mládí“. Mají močopudné účinky, jsou skvělé při léčbě průjmu nebo při nemocech žaludku. Černý rybíz je naprosto skvělým doplňkem při artritidě.
Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!
Domácí malinová limonáda zabere pár minut a chutná skvěle! Připravte si osvěžující malinovku sami
Letní ovoce v hlavní roli: Ostružiny a maliny báječně chutnají a prospívají i našemu zdraví
Angrešt je zařazen mezi zapomenuté bobuloviny
Angrešt bohužel pomalu zapadá do škatulky „zapomenuté bobuloviny“. A je to škoda. Zatímco ještě před několika lety jej byly plné zahrady, dnes už jej budete těžce hledat. Původně šlo o planý keř, který lidé někdy kolem 15. století začali šlechtit. Jde o velmi chutné, šťavnaté a sladké ovoce. Angrešt je bohatý na vitamin C, vitamin B6 a biotin nebo provitamin A. Z minerálních látek mu nechybí křemík, mangan, hořčík, draslík a zinek. Plody obsahují i poměrně velké množství vlákniny a vícenásobné mastné kyseliny. Díky koktejlu těchto látek patří mezi bobuloviny, které jsou doporučovány při potížích s vyprazdňováním. A to dokonce i u malých dětí. Angrešt rovněž zbavuje tělo těžkých kovů a odpadních látek. Odvodňuje a čistí střeva. Stará se o zdravé vlasy, nehty a kůži. Výrazně posiluje cévy a pečuje o jejich dobrý stav. V neposlední řadě pak pomáhá při odtučňovacích kúrách zbavit se nadbytečných kilogramů.
Josta se řadí mezi méně známé bobuloviny
Dalo by se říci, že patří mezi netradiční bobuloviny. Jde vlastně o křížence černého rybízu a angreštu. Tuto odrůdu vymysleli před více jak 35 lety ve východním Německu. Sice pomalu, ale jistě se zabydlela i u nás a našla si své příznivce. Je to skutečně z 50 % černý rybíz a z 50 % angrešt. Po rybízu zdědila větve bez trnů a barvu plodů. Po angreštu zase větší plody a lepší schopnost zakořeňovat. Chutná jako sladký černý rybíz. Josta nevyžaduje při pěstování žádnou větší péči. Patří mezi nenáročné bobuloviny a bude se jí dařit prakticky všude. Jen byste měli dbát na to, aby měla pravidelný přísun vody. To má tento vysoký keř rád. Další výhodou je také to, že josta netrpí na žádné choroby ani škůdce.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku