Síla pivovarských kvasnic: Zkrášlí tělo a postarají se o pevné zdraví

Síla pivovarských kvasnic: Zkrášlí tělo a postarají se o pevné zdraví
24. 10. 2024

Pivovarské kvasnice rozhodně nepatří jen do piva. I když se vlastně jedná o jednobuněčnou houbu, která je základní složkou právě při vaření piva. Pivovarské kvasnice však mohou být poměrně zajímavou součástí našeho jídelníčku. Nabízejí totiž celou řadu zdravotních benefitů.

Pivovarské kvasnice se odjakživa používají jako přírodní lék téměř na všechno. Od nespavosti až po podporu laktace. Prokazatelně však pomáhají i při zažívacích obtížích, mohou zabránit průjmu a dokonce podpoří i činnost našeho imunitního systému. Celkově pak tělu dodají veškeré živiny, které ke svému správnému fungování potřebuje.

Pivovarské kvasnice v historii

Pivovarské kvasnice po staletí byly a stále jsou, používány k výrobě piva či vína. Kvasinky štěpí cukry za vzniku alkoholu a oxidu uhličitého. I když mají pivovarské kvasnice podobný nutriční profil jako jiné druhy kvasnic, přesto se od těch ostatních druhů značně liší. Rovněž je nutné podotknout, že pivovarské kvasnice jsou neaktivní. To znamená, že nepomohou vykynout chéb jako aktivní suché droždí, které se běžně používá při pečení. 

Čtěte také:

Domácí žitný kvásek: Víte, jak jej vyrobit a udržovat?

Droždí nepatří jen do buchet

Lahůdkové droždí jako superpotravina. Víte, jak jej nejlépe používat?

Pivovarské kvasnice v alternativní medicíně

Pivovarské kvasnice jsou značně bohaté na živiny, především pak obsahují obrovské množství vitamínů skupiny B a vlákniny. Nechybí ale ani bílkoviny, sodík, měď či draslík. Právě pivovarské kvasnice se hojně používají jako přírodní léčivo na širokou škálu zdravotních problémů. Například na zklidnění kožních onemocnění, pro podporu laktace i pro lepší spánek. Zároveň se uvádí, že doplňky stravy obsahující pivovarské droždí mohou odpuzovat u lidí klíšťata a u zvířat blechy. Cizopasníci totiž v krvi cítí něco, co je odpuzuje a na člověka či zvíře nejdou. 

Prospěšné pivovarské kvasnice

Pravidelné užívání pivovarských kvasnic může pomoci vyrovnat hladinu cukru v krvi. Ať už je jíme ve formě doplňku stravy nebo je přidáváme do jídel. Skvělé výsledky měly i testy na zvyšování obranyschopnosti a snižování zánětů v organismu. Díky tomu, že jsou pivovarské kvasnice bohaté na některé vitamíny, mohou pomoci se zdravím očí. Nejvíce však pomáhají na preventivní bázi. Pivovarské kvasnice by do jídelníčku měli zařadit i lidé trpící na migrény. Díky vysokému obsahu riboflavinu (vitamín B2) mohou pivovarské kvasnice pomoci záchvatům migrény už předcházet. Výsledky však nečekejte hned. Důležité je však užívat kvasnice alespoň po dobu půl roku. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné i pro mozek. Chrání jeho zdraví a pomáhají předcházet mnoha problémům, mohou být dokonce prevencí kognitivních deficitů nebo Alzheimerovy choroby. A díky tomu, že jsou pivovarské kvasnice vlastně probiotika, pomáhají se zdravým zažívám i zlepšením složení střevní flóry.

Pivovarské kvasnice lze do čehokoliv přidávat, třeba i do domácího pečiva

Pivovarské kvasnice pro krásu

Pivovarské kvasnice toho umí mnohem víc. Slouží i jako přírodní prostředek pro krásu. Posilují celkovou vitalitu, snižují únavu a dokonce čistí pokožku. Celkově si pak umí poradit s nejrůznějšími kožními obtížemi, pomáhají předcházet nadměrnému vysychání kůže a podporují i regeneraci vlasů a nehtů. Máte-li tedy problém se suchými nebo lámavými vlasy či nehty, pak mohou být pivovarské kvasnice skutečně dobrou volbou.

Zařazení pivovarských kvasnic do jídelníčku

Pivovarské kvasnice nemají žádnou výraznou pachuť, tedy je bez problémů zařadíte do běžného jídelníčku. Přidat je můžete do koktejlů, smoothies, polévek, omáček nebo i do domácího pečiva. Pokud byste ale raději sáhli po doplňku stravy, pak jej seženete naprosto všude. Prodávají se nejen v lékárnách, ale i v drogeriích a stojí doslova pár korun. Dbejte však na to, aby šlo o čistý suplement. Ideálně s minimem přidaných přísad a bez plnidel.

Pivovarské kvasnice mohou mít nežádoucí účinky

S užíváním pivovarských kvasnic ve velkém to nepřehánějte. Začněte na malých dávkách a postupně přidávejte. Vysoké dávky by totiž mohly způsobit mírné vedlejší účinky, jako je nadýmání či plynatost. Opatrní buďte i v případě, že trpíte kvasinkovými infekcemi nebo máte alergii na kvasinky. A omezit příjem jakýchkoliv kvasnic by měli lidé s Crohnovou chorobou.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Síla pivovarských kvasnic: Zkrášlí tělo a postarají se o pevné zdraví

RE: Síla pivovarských kvasnic: Zkrášlí tělo a postarají se o pevné zdraví

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.