Droždí je blahodárnou potravinou i výživou pro pleť

Droždí nepatří jen do buchet

Řada lidí má spojeno droždí s lahodnými kynutými buchtami nebo se jim vybaví jeden z postrachů školní jídelny v podobě drožďových knedlíčků v polévce. Ať už je váš vztah k droždí jakýkoli, je třeba přijmout fakt, že droždí patří mezi potraviny, které mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví. V našem životě by se tedy mělo objevovat pravidelně. A to nejen v podobě potraviny.

Jak vzniká droždí?

Droždí se vyrábí z řepné melasy. Obsahuje živé buňky kvasinek, konkrétně kvasinky pivní (saccharomyces cerevisiae), které za určitých okolností dokáží přeměnit přirozené cukry v mouce na alkohol a oxid uhličitý. Právě ten vytvoří krásně načechrané těsto. Kvasinkami je droždí doslova přecpáno, kostička droždí jich obsahuje přibližně 10 miliard. Droždí je přirozeně bezlepková potravina. Je vhodné i pro vegany, neobsahuje žádnou surovinu živočišného původu.

Droždí: Co všechno v kostičce za pár korun najdete?

Droždí by nemělo chybět v jídelníčku zejména těm, kteří pozorují nedostatek vitaminu B. Droždí obsahuje zejména:

Čtěte také:

Energetické cvičení Jin Shin Jyutsu vám dodá sílu i zdraví

  • vitamin B1 (Thiamin) – důležitý pro nervy a mozek
  • vitamin B2 (Riboflavin) – podpora látkové výměny
  • vitamin B3 (Niacin) - důležitý pro zdraví pokožky, pevné nervy, vyživuje mozek
  • Vitamin B9 (Kyselina listová) – nezbytný pro krvetvorbu, přispívá k normálnímu růstu a vývoji plodu

Droždí dále obsahuje například fosfor, železo, zinek, draslík, hořčík nebo chrom. V neposlední řadě je droždí skvělým zdrojem vlákniny a bílkovin.

Kde všude ještě může droždí podpořit váš organismus?

  • Pozitivní vliv na činnost srdce, např. pomáhá udržovat optimální hladinu krevního cukru
  • Přispívá k dobré kondici nervové soustavy (prudké změny nálad, nervozita, úzkost, deprese)
  • Ulevuje při problémech s nespavostí
  • Pomáhá bojovat s únavou (hlavně díky zklidnění činnosti jater)
  • Podporuje dobrý stav pokožky, ale také vlasů a nehtů
  • Pomáhá v boji s prasklými koutky
  • Pozitivně působí na zrak
  • Příznivě působí na trávicí soustavu – obnovuje peristaltiku, prevence zácpy
  • Zlepšuje trávení sacharidů

Droždí v jídelníčku

Pokud vynecháme klasické pojetí – kynuté těsto, můžete z droždí připravit i skvělou pomazánku, polévku (drožďové knedlíčky), míchaná „vajíčka“, zapékaná jídla, karbanátky, dochucovadlo na domácí krekry či slaná těsta, pesto... V minulosti se droždí využívalo i jaké jíška (zásmažka), kdy se na tuku zpražila cibule, která se následně zasypala droždím – funguje stejně jako klasická jíška z mouky, tedy k zahuštění omáček či polévek. Nově se lahůdkové droždí používá i jako náhrada při obalování „řízků“ či sýru, zejména v tvz. low-carb dietě (nízkosacharidové dietě), kdy nahrazuje strouhanku.

Tip: Každé ráno si dejte sklenici teplé vody nebo mléka s trochou droždí, máte šanci podpořit svůj organismus.

Využijte sílu droždí i pro svou pleť

Droždí: Vytvořte pleťovou či vlasovou masku

Droždí se používá i pro kosmetické účely. Využívá se při nich jeho detoxikační účinek. Opět to souvisí i s úlevou pro játra. Právě ta, mohou stát za problémy s pletí. Z droždí však můžete připravit i vyživující pleťovou masku.

Maska na problematickou pleť: 1 kostka droždí, šťáva z půlky citronu a trocha vlažné vody. Rozmačkejte droždí a pomalu smíchejte s citronovou šťávou a vodou. Vodu dolévejte tak, aby vznikla kašovitá struktura, která nebude stékat z obličeje. Pak nechte působit maximálně 15 minut a opláchněte. Kúru můžete opakovat 1×–2× týdně.

Vyživující maska na vlasy: Potřebujete: droždí, mléko, bílý jogurt, med. Vmíchejte do sklenky teplého mléka kostičku droždí a nechte působit. Pak přidejte bílý jogurt (ideálně v pokojové teplotě) a 2 lžíce medu. Vzniklou směs naneste na vlasy, zabalte do potravinové folie a nechte působit přibližně hodinu. Pak vše smyjte.

Droždí: Pár zajímavostí o droždí

  • Droždí je třeba skladovat při teplotách od 1–10 °C (kvasinky nejsou aktivní).
  • Pozor na sůl, která kvasinky v droždí ničí.
  • Instantní droždí lze skladovat v lednici výrazně delší dobu.
  • Účinky droždí mohou život komplikovat osobám se zažívacími potížemi, neboť je může nadýmat.
  • Droždí sice obsahuje velké množství tuku (a v buchtách i cukru), ale na druhou stranu dokáže zrychlovat metabolismus, takže dochází i k rychlejšímu spalování.
  • Droždí dokáže minimalizovat chuť na sladké.
  • První pomoc při kocovině – ráno lžičku na lačno (není to lahůdka, ale bolest hlavy a nevolnost se pravděpodobně zmírní).

Autor: Markéta Palatin



Diskuse k článku

  • Anet

    13:35 8. 1. 2021 0
    Tak tu masku musím vyzkoušet

Lunární kalendář

SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
Farma Skupeč, s.r.o.: rostlinná výroba, chov drůbeže i skotu
Farma Skupeč se nachází přibližně 25 km od…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...