Droždí nepatří jen do buchet
Řada lidí má spojeno droždí s lahodnými kynutými buchtami nebo se jim vybaví jeden z postrachů školní jídelny v podobě drožďových knedlíčků v polévce. Ať už je váš vztah k droždí jakýkoli, je třeba přijmout fakt, že droždí patří mezi potraviny, které mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví. V našem životě by se tedy mělo objevovat pravidelně. A to nejen v podobě potraviny.
Jak vzniká droždí?
Droždí se vyrábí z řepné melasy. Obsahuje živé buňky kvasinek, konkrétně kvasinky pivní (saccharomyces cerevisiae), které za určitých okolností dokáží přeměnit přirozené cukry v mouce na alkohol a oxid uhličitý. Právě ten vytvoří krásně načechrané těsto. Kvasinkami je droždí doslova přecpáno, kostička droždí jich obsahuje přibližně 10 miliard. Droždí je přirozeně bezlepková potravina. Je vhodné i pro vegany, neobsahuje žádnou surovinu živočišného původu.
Droždí: Co všechno v kostičce za pár korun najdete?
Droždí by nemělo chybět v jídelníčku zejména těm, kteří pozorují nedostatek vitaminu B. Droždí obsahuje zejména:
- vitamin B1 (Thiamin) – důležitý pro nervy a mozek
- vitamin B2 (Riboflavin) – podpora látkové výměny
- vitamin B3 (Niacin) - důležitý pro zdraví pokožky, pevné nervy, vyživuje mozek
- Vitamin B9 (Kyselina listová) – nezbytný pro krvetvorbu, přispívá k normálnímu růstu a vývoji plodu
Droždí dále obsahuje například fosfor, železo, zinek, draslík, hořčík nebo chrom. V neposlední řadě je droždí skvělým zdrojem vlákniny a bílkovin.
Kde všude ještě může droždí podpořit váš organismus?
- Pozitivní vliv na činnost srdce, např. pomáhá udržovat optimální hladinu krevního cukru
- Přispívá k dobré kondici nervové soustavy (prudké změny nálad, nervozita, úzkost, deprese)
- Ulevuje při problémech s nespavostí
- Pomáhá bojovat s únavou (hlavně díky zklidnění činnosti jater)
- Podporuje dobrý stav pokožky, ale také vlasů a nehtů
- Pomáhá v boji s prasklými koutky
- Pozitivně působí na zrak
- Příznivě působí na trávicí soustavu – obnovuje peristaltiku, prevence zácpy
- Zlepšuje trávení sacharidů
Droždí v jídelníčku
Pokud vynecháme klasické pojetí – kynuté těsto, můžete z droždí připravit i skvělou pomazánku, polévku (drožďové knedlíčky), míchaná „vajíčka“, zapékaná jídla, karbanátky, dochucovadlo na domácí krekry či slaná těsta, pesto... V minulosti se droždí využívalo i jaké jíška (zásmažka), kdy se na tuku zpražila cibule, která se následně zasypala droždím – funguje stejně jako klasická jíška z mouky, tedy k zahuštění omáček či polévek. Nově se lahůdkové droždí používá i jako náhrada při obalování „řízků“ či sýru, zejména v tvz. low-carb dietě (nízkosacharidové dietě), kdy nahrazuje strouhanku.
Tip: Každé ráno si dejte sklenici teplé vody nebo mléka s trochou droždí, máte šanci podpořit svůj organismus.
Droždí: Vytvořte pleťovou či vlasovou masku
Droždí se používá i pro kosmetické účely. Využívá se při nich jeho detoxikační účinek. Opět to souvisí i s úlevou pro játra. Právě ta, mohou stát za problémy s pletí. Z droždí však můžete připravit i vyživující pleťovou masku.
Maska na problematickou pleť: 1 kostka droždí, šťáva z půlky citronu a trocha vlažné vody. Rozmačkejte droždí a pomalu smíchejte s citronovou šťávou a vodou. Vodu dolévejte tak, aby vznikla kašovitá struktura, která nebude stékat z obličeje. Pak nechte působit maximálně 15 minut a opláchněte. Kúru můžete opakovat 1×–2× týdně.
Vyživující maska na vlasy: Potřebujete: droždí, mléko, bílý jogurt, med. Vmíchejte do sklenky teplého mléka kostičku droždí a nechte působit. Pak přidejte bílý jogurt (ideálně v pokojové teplotě) a 2 lžíce medu. Vzniklou směs naneste na vlasy, zabalte do potravinové folie a nechte působit přibližně hodinu. Pak vše smyjte.
Droždí: Pár zajímavostí o droždí
- Droždí je třeba skladovat při teplotách od 1–10 °C (kvasinky nejsou aktivní).
- Pozor na sůl, která kvasinky v droždí ničí.
- Instantní droždí lze skladovat v lednici výrazně delší dobu.
- Účinky droždí mohou život komplikovat osobám se zažívacími potížemi, neboť je může nadýmat.
- Droždí sice obsahuje velké množství tuku (a v buchtách i cukru), ale na druhou stranu dokáže zrychlovat metabolismus, takže dochází i k rychlejšímu spalování.
- Droždí dokáže minimalizovat chuť na sladké.
- První pomoc při kocovině – ráno lžičku na lačno (není to lahůdka, ale bolest hlavy a nevolnost se pravděpodobně zmírní).
Autor: Markéta Palatin
Diskuse k článku
Anet