Exotická zvířata jako chameleony či papoušky můžete mít doma, dejte ale pozor na legislativu1

Exotická zvířata jako chameleony či papoušky můžete mít doma, dejte ale pozor na legislativu1
20. 06. 2016 Přečteno: 4049x

Chcete si pořídit domácího mazlíčka, ale říkáte si, že kočku, psa nebo morče má dneska už každý? V tom případě se můžete dát na chov exotických zvířat! Mezi nejoblíbenější exotická zvířata chovaná v ČR patří želvy, papoušci, hadi či lamy. Pokud však máte dost času, prostředků i odvahy, tak si můžete pořídit například i tygra! Předtím, než se pustíte do chovu exotických zvířat, si však pořádně prostudujte dostupnou literaturu o vámi zvoleném zvířeti, platné zákony a odpovězte si na důležité otázky, které najdete uvnitř článku.

Možná jste si při návštěvě zoo říkali, že by bylo skvělé mít doma pestrobarevné exotické ptactvo nebo chameleona, který bude měnit barvu před vašimi zraky. Nebo na vás možná naléhají vaše děti, které by byly nejšťastnější, kdyby na zahradě žil slon a na lustru v obývacím pokoji se houpala opice. Zní to jako nereálný a bláhový sen? Omyl, exotická zvířata můžete chovat i vy!

Čtěte také:

Norská lesní kočka - přítulný, ale náročný společník

Láká vás chov exotických zvířat? Hlavně si to předem promyslete

Ještě před tím, než si pořídíte svého exotického mazlíčka, byste si měli pořádně promyslet všechny okolnosti. Chov exotických zvířat má totiž svoje specifika a ne každý ho zvládne. V první řadě byste si měli ujasnit, jestli o dané zvířátko máte opravdu veliký zájem, nebo ho chcete spíš z marnivosti a z důvodu, že jeho pomocí si chcete zvýšit svou společenskou prestiž. Také si předem musíte uvědomit, kolik starostí a povinností vám s pořízením zvířátka naskočí a jestli do něj opravdu chcete investovat svůj čas. Protože jestli ne, tak bude chov exotických zvířat trápením pro vás i vaše zvíře.

Dále byste před koupí zvířete měli zjistit všechny informace o jeho péči. V tomto ohledu rozhodně nevystačí jeden internetový článek, ale spíš několik kvalitních knih o zoologii či naučných knih o tom, jak chovat dané zvíře. Jestliže chcete, aby z vás byl dokonalý chovatel exotických zvířat, běžte se na rady zeptat pracovníků zoologické zahrady, kteří s péčí o zvířata mají ty největší zkušenosti.

Pokud během čerpání znalostí přijdete na fakt, který váš chov bude limitovat, tak nad ním rozhodně nemávejte jen tak rukou. I nepatrná maličkost, pokud se bude každý den opakovat, vám může chov exotických zvířat značně zprotivit. Ideálním řešením je, si na kus papíru udělat dva sloupečky „plus“ a „mínus“ a všechny vaše poznatky či myšlenky sepsat.

Důležité otázky, které si před pořízením exotického zvířete musíte zodpovědět

  • Opravdu se zajímám o exotická zvířata?
  • Mám dostatek volného času, abych se mohl starat o mnou zvolené zvířátko?
  • Mám dost finančních prostředků na to, abych zvířátko krmil a udělal mu vhodné podmínky pro život?
  • Mám dost informací o zvoleném zvířátku a péči o něj?

Exotická zvířata a česká legislativa

Pokud jste si na všechny otázky odpověděli „ano“, je na čase přejít k dalšímu kroku. Tím však není samotné pořízení zvířátka, jak by možná leckdo čekal. Exotická zvířata totiž podléhají různým vyhláškám, nařízením a zákonným opatřením, která regulují jejich chov.

Chov exotických zvířat omezuje vyhláška č. 411/2008 Sb., která obsahuje seznam druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči. Do tohoto zařazení spadají například všechny druhy jedovatých plazů, různé druhy ptáků a téměř všechny druhy savců kromě domestikovaných zvířat jako je pes, kočka a fretka. Výjimku tvoří samozřejmě také hospodářská zvířata včetně lam a alpak.

Podle vyhlášky č. 411/2008 Sb. může chov exotických zvířat provádět pouze osoba starší 18 let. Co je však nejdůležitější – chov exotických zvířat vyžadujících zvláštní péči musí povolit krajská veterinární správa. K získání povolení je nutné vyplnit žádost, jež obsahuje vaše identifikační údaje, druh a počet chovaných zvířat a stručný popis chovu a vašeho vybavení k němu. Vzor žádosti najdete v příloze vyhlášky č. 411/2008 Sb.

Kromě toho musí být dodrženy podmínky zákona č. 246/1992 Sb. o ochraně zvířat proti týrání. Povolení se vydává na tři roky a lze ho po písemné žádosti prodloužit. Pokud dojde ke změně podmínek ve vašem chovu, máte povinnost o tom informovat krajskou veterinární stanici do 30 dnů.

Exotická zvířata a mezinárodní legislativa

Kromě českých zákonů dbají na chov exotických zvířat také mezinárodní úmluvy CITES. Tato zkratka vyjadřuje Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (bývá také označována jako tzv. Washingtonská konvence). Úmluva CITES slouží k regulaci obchodu se zvířaty a rostlinami, která je nutná k ochraně některých druhů před jejich vyhubením. Úmluvu CITES dodržuje 180 zemí včetně České republiky, která je členem od roku 1993.

Úmluva CITES rozděluje živočichy a rostliny podle stupně ohrožení do tří kategorií. V první kategorii jsou druhy, jimž bezprostředně hrozí vyhubení. Sem spadají všechny druhy lidoopů, pandy, řada kočkovitých šelem, oba druhy slonů nebo některé exotické ptactvo. Obchod s těmito druhy je zakázán s výjimkou zoologických zahrad či vědeckých výzkumů.

Ve druhé kategorii je na čtyři tisíce živočichů, jenž by mohli být ohroženi, pokud by trh s nimi nebyl regulován. Jedná se například o různé druhy želv, opice, krokodýly či leguány.

Do třetí kategorie spadají živočichové, kteří jsou ohroženi obchodem pouze v určitých zemích – jedná se například o mrože ledního na území Kanady.

Co z toho vyplývá pro chov exotických zvířat?

Pokud si tedy budete chtít pořídit exotická zvířata, na něž se vztahuje česká vyhláška č. 411/2008 Sb., budete k chovu potřebovat povolení krajské veterinární stanice. Co se týče úmluvy CITES, musíte si předem zjistit (u odborníků či v seznamech úmluvy), zda vámi zvolený druh podléhá regulaci této úmluvy. Registrační listy vydávají magistráty a krajské úřady a budete je například potřebovat k chovu některých druhů suchozemských želv či papoušků.

Jaká exotická zvířata se chovají v České republice?

Chov exotických zvířat má v České republice dlouhou tradici. Mezi nejoblíbenější exotická zvířata, která si Češi pořizují do svých domácností, patří rozhodně suchozemské středomořské želvy. Ty totiž nejsou příliš časově náročné, mohou je mít i alergici, a navíc se dají chovat doma i venku. Nejčastěji pořizovanými druhy želv jsou želva zelenavá, žlutohnědá, větší vroubená či želva stepní. Želvu seženete zhruba za jeden až dva tisíce korun, k tomu však musíte připočíst také náklady za perfektně vybavené terárium.

Exotická zvířata budí v člověku zvědavost už po dlouhé věky. Jedním z nich je chameleon, kterého si lidé čím dál častěji pořizují do svých domovů. Co je na chameleonovi tak fascinujícího? Tak například nezávisle na sobě se pohybující oči, velmi pomalý pohyb, chápavý ocas, vystřelující jazyk a samozřejmě známé měnění barev. V České republice se nejvíce chová chameleon jemenský a chameleon pardálí, mláďata od chovatelů (jedná se o legální obchod) můžete koupit už za 300-500 korun.

V řadě českých domácností byste také našli exotické ptactvo. Nejčastěji se jedná o andulky neboli papoušky vlnkované, které jsou nejrozšířenějšími papoušky napříč kontinenty. Dalším oblíbeným papouškem menšího vzrůstu je korela chocholatá. Mezi větší exotické ptactvo, které se dá chovat doma, se řadí například papoušci ara, kakadu či papoušek šedý – žako.

Tím samozřejmě výčet exotických zvířat v českých domácnostech nekončí. V Česku se najde hodně milovníků hadů, leguánů, varanů, populární jsou v poslední době také malé druhy krokodýlů. Jiní lidé si naopak libují ve velkých sklípkanech a jiných pavoucích. A ten, kdo má pro strach uděláno (a má naditou peněženku), si může pořídit třeba kočkovitou šelmu jako tygra či pumu.



Napsat komentář: Exotická zvířata jako chameleony či papoušky můžete mít doma, dejte ale pozor na legislativu1

RE: Exotická zvířata jako chameleony či papoušky můžete mít doma, dejte ale pozor na legislativu1

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.