Třezalka tečkovaná /Hypericum perforatum/
Třezalka tečkovaná – popis
Vytrvalá, 10 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha vystoupavá až přímá, obvykle nevětvená, většinou s vyniklými podélnými lištami. Listy přisedlé až krátce řapíkaté, podlouhlé, vejčité nebo podlouhle kopinaté, na okraji podvinuté, s tečkovitými siličnými žlázkami a nádržkami. Květenství bohaté, květy mají v průměru 1,5 až 3,5 cm, kališní lístky jsou trojúhelníkové nebo široce čárkovité, korunní lístky 8 až 18 mm dlouhé, nesouměrné, zlatožluté, při vrcholku žláznatě tečkované.
Třezalka tečkovaná – léčivé účinky
Obsahuje červenofialové barvivo hypericin, katechinové třísloviny, flavonové glykosidy (hyperosid, rutin, kvercitrin), silici, pryskyřici, organické kyseliny, provitamin A, vitamin C. Použití třezalky tečkované je velmi rozsáhlé: působí antibioticky, čistí krev, má účinky protizánětlivé, dobře působí na ekzémy, odstraňuje otoky, pomáhá při chorobách plic, slinivky břišní i jater, léčí žaludek a dvanácterník (vředy, žaludeční neurózu), hemeroidy (při současné aplikaci vnitřní i vnější), pomáhá při těžkých chřipkách spojených s arytmií či fibrilacemi, působí sedativně, takže se osvědčila při léčbě úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panice, depresi apod., pomáhá hojit rány, pohmožděniny i zlomeniny, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cév, podporuje rehabilitaci po mozkových obrnách, při dlouhodobém podávání má příznivé účinky při roztroušené skleróze.
Třezalka tečkovaná by neměla být podávána lidem, kteří trpí těžkou cukrovkou, alergií na pyl, velmi nízkým tlakem a těm, u nichž byl zjištěn metastazující nádor. Nežádoucím účinkem může být přecitlivělost na sluneční záření, která se projevuje záněty zejména na nepigmentovaných místech kůže.
Použitelné části třezalky tečkované: květ
Období květu: květen až září
Třezalka tečkovaná – použití v kuchyni a pěstování
Třezalka tečkovaná se používala v lidovém léčitelství už staletí. Ba co víc, byla považována za kouzelnou bylinu, které našla často uplatnění v magii. Její použití bylo široké. Počínaje ochranou před bleskem a konče pomocí při napravování náměsíčníků. V malých žlázkách obsažené červené barvivo hypericin, nazývané krev svatého Jana, má zřejmě největší podíl na tom, že třezalka tečkovaná byla opředena řadou pověr. Mléko koz a krav, které spásly větší množství třezalky, se hypericinem barví do růžova, což nemohlo být ve středověku vyloženo jinak, než že dobytek dojí krev, protože byl uhranut.
Roste na slunných a suchých místech jako jsou louky, pastviny, světlé lesy a houštiny, skály, zarostlé stráně nebo meze. Mezi trochu netypická stanoviště pak patří břehy vodních ploch, úhory a rašeliny. Roste na různých typech půd, které bývají nejčastěji chudé. Může růst i na půdách kyselých.
Tip: Čaj proti nespavosti
2 čajové lžičky suché nařezané třezalkytečkované zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut odstát, přecedíme (užívá se 1 šálek 1-3x denně).
Diskuse k článku
RE : Třezalka tečkovaná /Hypericum perforatum/