Skladování hub

30. 08. 2017 Přečteno: 1750x

Skladování hub

Houby můžeme skladovat mnoha způsoby, každý se hodí na jiný druh následné úpravy. Důležité však je, jakmile houby přineseme z lesa, ihned je po očištění zpracovat. Podléhají totiž velmi rychlé zkáze, a to už během několika hodin po jejich sklizni. Nikdy houby před zpracováním neoplachujeme! Kromě způsobů skladování sušením, nakládáním a mražením, o kterých se více dovíte níže, lze houby uchovávat např. v soli, tuku, kvašením nbo v podobě houbové pasty. 

Sušení hub

Houby nakrájíme na plátky asi 2 - 3 mm silné a buď je usušíme v sušičce na ovoce nebo je rozprostřeme na husté mřížce v rámu. Noviny nebo papír nejsou na sušení hub příliš vhodné, neboť houby se na ně lepí. Správně usušené houby se lámou. Pokud se stále jen ohýbají, můžeme je na nejnižší teplotu a při otevřených dvířkách dosušit v troubě. Dokonale usušené houby skladujeme v uzavřených sklenicích, kde vydrží až do další sezóny. 

Sušené houby používáme do polévek, omáček, rizota či různých směsí. Stačí je před přípravou namočit na 20 minut do studené vody. Pokud sušené houby nameleme, získáme voňavé houbové koření do polévek a omáček. 

Nakládání hub

Houby nakládané v octě jsou oblíbenou pochoutkou či dochucovadlem např. do bramborového salátu. Nálevů na nakládání hub existuje spousta druhů, inspirovat se můžete naším tipem:

  • 1 kg směsi hub (hřiby, lišky, klouzky, ryzce,...)
  • 750 ml vody
  • 600 ml octa (8%)
  • 1 lžička hořčičného semínka
  • 3 bobkové listy
  • 6 ks nového koření
  • 6 ks celého pepře
  • 30 g soli

Houby pokrájené na kousky povaříme ve vodě, do které jsme dali trochu soli a 2 lžíce octa. Houby necháme okapat, vychladnout a naskládáme je do důkladně vymytých zavařovacích sklenic tak, aby od horního okraje bylo alespoň 2 cm místa. Svaříme vodu s octem a veškerým kořením, nálev necháme vychladnout a zalijeme jím houby tak, aby byly ponořené a nad hladinou zbyl ještě cca 1 cm místa. Zavíčkujeme a sterilujeme při 100 °C 20 minut. Nakládané houby skladujeme v temnu a chladu.

Mražení hub

Očištěné houby podusíme na troše másla, na kterém můžeme předtím zpěnit nadrobno nakrájenou cibulku. Vychladlé rozdělíme na porce, které zabalíme do mikrotenového sáčku a zmrazíme. Rozmrazené houby se hodí např. do omáček nebo do směsí, kde nevadí jejich "rozpatlanější" konzistence. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…