Pěstování a skladování hrušek

17. 07. 2018 Přečteno: 1117x

Pěstování hrušně

Vybírat si můžeme ze zimních, letních a podzimních odrůd. Pokud s hrušněmi začínáme, zimním se raději vyhněme. Na pěstování jsou náročnější, a to jak na půdu, tak teplo a podnebí.

  1. Hrušním svědčí propustná, středně těžká až těžší půda. PH půdy je nejlepší slabě kyselé až neutrální.
  2. Hrušni vyhovuje spíše sušší klima.
  3. Ideální je pro hrušeň vybrat stanoviště v závětří. Zvlášť u odrůd, které nesou větší plody, by vítr mohl způsobit jejich předčasné opadávání.
  4. Stanoviště by mělo být slunné.
  5. Nejlépe se hrušce bude dařit v teplých oblastech s nadmořskou výškou 200 až 300 metrů. Pokud bychom hrušku chtěli zasadit výše, dbejme na dobře chráněné stanoviště.
  6. Průměrná roční teplota by měla být mezi 7,5 °C a 9 °C.
  7. Hrušeň potřebuje pravidelnou závlahu. Rozhodně jí ale nevyhovují zamokřená stanoviště. Ta by naopak měla být sušší.
  8. Stromky sázejme v řadách.
  9. Důležité je, abychom zároveň s jednou hrušní pěstovali poblíž další odrůdu, hrušně totiž patří ke stromům se vzájemně se opylujícími odrůdami. Předem si ověřme, že jsou námi vybrané odrůdy opravdu cizosprašné, tedy vzájemně se opylující, a zároveň odrůdy kvetou současně.
  10. Jak hrušeň poroste, provádějme řez.
  11. Hrušky sklízíme, až mají charakteristické zbarvení.

Skladování hrušek

Hrušky skladujeme v chladu a suchu. Hodí se vyšší vlhkost vzduchu. Předtím, než hrušky uskladníme, je nemyjme. Pokud je skladujeme ve větším množství po delší dobu, občas zkontrolujme, jestli nejsou nahnilé anebo neplesniví. Všechny hrušky proberme a ty poškozené vyhoďme.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…