Pěstování a skladování hrušek
17. 07. 2018
Přečteno: 1185x
Pěstování hrušně
Vybírat si můžeme ze zimních, letních a podzimních odrůd. Pokud s hrušněmi začínáme, zimním se raději vyhněme. Na pěstování jsou náročnější, a to jak na půdu, tak teplo a podnebí.
- Hrušním svědčí propustná, středně těžká až těžší půda. PH půdy je nejlepší slabě kyselé až neutrální.
- Hrušni vyhovuje spíše sušší klima.
- Ideální je pro hrušeň vybrat stanoviště v závětří. Zvlášť u odrůd, které nesou větší plody, by vítr mohl způsobit jejich předčasné opadávání.
- Stanoviště by mělo být slunné.
- Nejlépe se hrušce bude dařit v teplých oblastech s nadmořskou výškou 200 až 300 metrů. Pokud bychom hrušku chtěli zasadit výše, dbejme na dobře chráněné stanoviště.
- Průměrná roční teplota by měla být mezi 7,5 °C a 9 °C.
- Hrušeň potřebuje pravidelnou závlahu. Rozhodně jí ale nevyhovují zamokřená stanoviště. Ta by naopak měla být sušší.
- Stromky sázejme v řadách.
- Důležité je, abychom zároveň s jednou hrušní pěstovali poblíž další odrůdu, hrušně totiž patří ke stromům se vzájemně se opylujícími odrůdami. Předem si ověřme, že jsou námi vybrané odrůdy opravdu cizosprašné, tedy vzájemně se opylující, a zároveň odrůdy kvetou současně.
- Jak hrušeň poroste, provádějme řez.
- Hrušky sklízíme, až mají charakteristické zbarvení.
Skladování hrušek
Hrušky skladujeme v chladu a suchu. Hodí se vyšší vlhkost vzduchu. Předtím, než hrušky uskladníme, je nemyjme. Pokud je skladujeme ve větším množství po delší dobu, občas zkontrolujme, jestli nejsou nahnilé anebo neplesniví. Všechny hrušky proberme a ty poškozené vyhoďme.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování hrušek